Spis treści:

Koniec roku szkolnego 2022/2023

Matury się skończyły, ósmoklasiści właśnie są w połowie egzaminów, a już niebawem w szkołach rozpocznie się gorący okres poprawiania proponowanych ocen. Później uczniowie szkół, których dyrekcja zaplanowała w piątek po Bożym Ciele dzień wolny, będą mogli liczyć jeszcze na czterodniowy weekend od 8 do 11 czerwca. Po nim do wakacji będzie już naprawdę blisko.  

Maturzyści, jak zazwyczaj, skończyli rok szkolny nieco szybciej, bo już 28 kwietnia. Uroczyste zakończenie roku dla reszty uczniów odbędzie się natomiast już za niecały miesiąc – 23 czerwca 2023 roku. Dzień później rozpoczną się wakacje, które w tym roku potrwają trochę dłużej niż zwykle. 

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Dłuższe wakacje 2023

Wakacje w 2023 roku będą nieco dłuższe, a uczniowie nie wrócą do szkół 1 września, jak to bywało najczęściej. Wszystko to za sprawą ułożenia w kalendarzu dni w bieżącym roku – pierwszy dzień września 2023 wypada w piątek, zatem zgodnie z kalendarzem MEiN na rok szkolny 2023/2024, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się dopiero w poniedziałek – 4 września. Dzięki temu uczniowie będą mogli cieszyć się wakacjami przez dodatkowe trzy dni.

Przeczytaj również: Egzamin ósmoklasisty 2023: Matematyka. Tutaj arkusz CKE i odpowiedzi

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 

Choć bieżący rok szkolny jeszcze się nie zakończył, wielu uczniów już zastanawia się nad tym, na ile wolnego będą mogli liczyć, uczęszczając do programowo wyższej klasy. MEiN opublikowało kalendarz roku szkolnego 2023/2024 początkiem marca, dlatego można już dowiedzieć się, ile wolnego jest zaplanowane, oraz zastanowić się nad tym, kiedy mogą wypadać w szkołach dni dyrektorskie, czyli takie, które decyzją dyrekcji placówki, są wolne od zajęć dydaktycznych.

Jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2023/2024? Przedstawiamy go poniżej:

  • 4 września – rozpoczęcie roku szkolnego;
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych, w 2023 roku wypada w środę, zatem w większości szkół nie będzie można liczyć na dni dyrektorskie po święcie;
  • 23 grudnia-1 stycznia – zimowa przerwa świąteczna, podczas której będzie łącznie 10 dni wolnych;
  • 15 stycznia-25 lutego – zbiorczy termin dwutygodniowych ferii zimowych, które będą odbywać się w podziale na województwa;
  • 28 marca-2 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna, podczas której będzie łącznie 6 dni wolnych;
  • 26 kwietnia – zakończenie roku szkolnego dla maturzystów;
  • 1 i 3 maja – weekend majowy, w szkołach, których dyrekcja zdecyduje się ustanowić 2 maja dniem dyrektorskim, uczniowie będą mieli 5 wolnych dni z rzędu;
  • 30 maja – Boże Ciało, w szkołach, których dyrekcja zdecyduje się ustanowić dzień dyrektorski w piątek po Bożym ciele, uczniowie będą mieli 4 wolne dni z rzędu;
  • 21 czerwca – zakończenie roku szkolnego 2023/2024.

Niestety część świąt, które zazwyczaj są wolne od zajęć dydaktycznych, w roku szkolnym 2023/2024 wypada w weekend, dlatego uczniowie nie będą mogli liczyć w tych terminach na dodatkowe dni odpoczynku. Będzie tak w przypadku Dnia Nauczyciela (14 października), Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Święta Trzech Króli (6 stycznia).

Na ten moment CKE nie podało jeszcze terminów egzaminów ósmoklasisty i maturalnego w 2024 roku. Wiadomo jednak, że większości szkół, uczniowie młodszych klas, którzy nie zdają w danym roku egzaminu, zazwyczaj mają w trakcie ich trwania dodatkowe 3 dni wolne, by nie zakłócać przebiegu testów wiedzy.

oprac. Joanna Cwynar

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ językowy. Wiesz, jak to napisać?

QUIZ maturalny. Czy zdałbyś dziś maturę z polskiego? To nie jest proste

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?