Z tego artykułuy dowiesz się:

Syberia – położenie geograficzne oraz pochodzenie nazwy

Syberia to kraina geograficzna umiejscowiona w północnej Azji i należąca do Rosji. Położenie geograficzne Syberii pozwala jej graniczyć z Uralem, Oceanem Arktycznym, Oceanem Spokojnym i stepami Kazachstanu oraz Mongolią. Na zachodzie od Syberii leży Ural, na północy Ocean Arktyczny, na wschodzie Ocean Spokojny i na południu Kazachstan oraz Mongolia.

Rosyjska nazwa Syberii to Sybir, a pochodzenie tego słowa nie jest do końca jasne. Być może łączy się ze słowem „Sabir” oraz „Seber”, które oznaczają plemiona Hunów lub też plemię „Suwar”, które w VI w. n.e. zamieszkiwało przy rzece Irtysz. Istnieje również hipoteza, że nazwa ta powiązana jest z bagnem, błotem lub też trzęsawiskiem. Słowo Sybir funkcjonuje jednak od tak dawna, że nie sposób jednoznacznie stwierdzić, co oznacza.

Przeczytaj również: Czy tu kończy się świat? Poznaj najbardziej wysunięte miejsca na Ziemi

Kto żyje na Syberii?

Kto żyje na Syberii? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby zamieszkujące Syberię to około 40 mln ludzi, z czego 10 proc. stanowią jej rdzenni mieszkańcy. Wśród rdzennych ludów na Syberii można wyróżnić 6 głównych grup.

Pierwsza z nich to grupa ugrofińska, czyli np. Mansowie. Mieszkają w zachodniej Syberii i posługują się językiem mansyjskim. Kolejna jest grupa samojedzka, czyli np. Nieńcy. To grupa koczownicza, która dawniej hodowała renifery. Grupa turkijska, do której należą np. Jakuci, mieszka w Republice Sacha ze stolicą w Jakucku. Jakuci porozumiewają się przy pomocy języka jakuckiego, a także rosyjskiego. Grupa mongolska, a wśród nich np. Buriaci, mieszka w autonomicznej Republice Buriacji w rejonie Syberii Wschodniej. Stanowi ona jeden z największych ośrodków buddyzmu w Rosji. Kolejna jest grupa tungusko-mandżurska, w tym np. Ewenkowie. Ewenków cechuje zbieracko-koczowniczy charakter. Ostatnia jest grupa paleoazjatycka, a wśród niej np. Czukcze. Można ich spotkać głównie na Półwyspie Czukockim, a ich językiem jest czukocki.

Gdzie na Syberii jest najzimniej?

Choć cała Syberia słynie z wyjątkowo mroźnych zim, istnieje miejsce, w którym odnajdą się tylko odważni. Najzimniejsze miejsce na Syberii to region Jakucja oraz mieszcząca się w niej wioska Ojmiakon. W grudniu i styczniu słupki rtęci pokazują tu około -40°C, ale to nie rekord. Największy mróz odnotowano tu w styczniu 1926 r. Temperatura wyniosła wówczas… 71,2°C poniżej zera!

Jak widać, zima na Syberii potrafi dostarczyć ekstremalnych wrażeń. Ojmiakon to zresztą najzimniejsze miejsce na całym świecie. Europejczykom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w tak niskiej temperaturze. Gdy termometry notują około 60°C na minusie, siatkówka oka zaczyna boleć, łzy zamarzają na policzkach, a oblizanie warg kończy się natychmiastowym pękaniem ich i krwawieniem.

1280px-Oymyakon_-_190228_DSC_5642
Ojmiakon to najzimniejsza wioska na Syberii /fot. autor: Ilya Varlamov, licencja: CC BY-SA 4.0


Co ważne, silny wiatr potęguje chłód i temperatura odczuwalna może sięgnąć nawet 100°C na minusie. Taki stan ma też swoje pozytywy – ludzie nie potrzebują lodówek, bo żywność wystarczy wystawić za okno. Mieszkańcy Ojmiakon uważani są za jednych z najzdrowszych ludzi na świecie. Dożywają stu lat, mimo że na miejscu nie są dostępne owoce i warzywa. Mają za to pod dostatkiem ryb pełnych kwasów tłuszczowych omega-3. Na długowieczność wpływają też aktywny tryb życia oraz czysta woda i powietrze.

Przeczytaj również: Samosioły, stopa słonia i chwytak. Czy znałeś te fakty o Czarnobylu?

Jak wygląda życie na Syberii?

Życie na Syberii nie należy do najłatwiejszych, a mimo to wielu jej mieszkańców nie wyobraża sobie mieszkać w innym miejscu. Osoby zamieszkujące mroźną krainę, żyją w niewielkich miejscowościach, często bez dostępu do bieżącej wody czy prądu. Może doskwierać im samotność, ponieważ wielu z nich nie ma wokół siebie żadnych sąsiadów. Nic dziwnego, że życie na Syberii bywa też nazywane walką o przetrwanie.

Jak przetrwać na Syberii? Przede wszystkim trzeba liczyć na siebie, a także zdać się na swoją pracowitość i pomysłowość w kwestii nietypowych rozwiązań. Najlepiej też przygotować się na codzienne nieprzewidziane sytuacje. Wiele osób nie wytrzymuje jednak trudnych warunków i opuszcza Syberię w poszukiwaniu łatwiejszego życia.

111642085_s
Miasto Nowosybirsk na Syberii /123RF/PICSEL


Ci, którzy zostają, muszą przygotować się na trudne warunki i wykonywanie czynności nieznanych w krajach rozwiniętych. Przy braku bieżącej wody należy zadbać o jej dostarczenie, a brak elektryczności wyklucza użycie nowoczesnych urządzeń. Przemieszczanie odbywa się często przy użyciu własnoręcznie wykonanych drewnianych sanek, tak również przewozi się drzewo na opał. Drewno zbiera się samodzielnie w pobliskich lasach i służy ono do ogrzewania, budowania domów i ręcznego wytwarzania narzędzi.

Ciekawostki o Syberii

To, co najbardziej interesujące w najzimniejszej krainie, to ciekawostki o Syberii. Wiele osób chce wiedzieć, jak wygląda lato na Syberii, z czego słynie ten teren i z czego żyją mieszkający tam ludzie.

Syberia zajmuje powierzchnię 13 mln km2. To trzy czwarte całej Rosji i 50-krotnie większe terytorium niż Wielka Brytania. Sławna sieć kolejowa, czyli kolej transsyberyjska, łączy Moskwę z Władywostokiem i ma niemal 10 tys. km. Przecina osiem stref czasowych i słynie z nieziemskich widoków.

142209857_s
Latem na Syberii wcale nie jest zimno - temperatury sięgają nawet 35°C /123RF/PICSEL


Zastanawiasz się, jak wygląda lato na Syberii? Jest zaskakująco ciepłe, nawet gorące. W niektórych częściach Syberii Zachodniej termometry mogą wskazać nawet 35°C. Tymczasem zimą zaskakują nie tylko rekordowo niskie temperatury, ale i wielkie płatki śniegu. Jak dotąd największy płatek śniegu, jaki odnaleziono, miał średnicę ponad 30 cm.

To, z czego słynie Syberia, to również największe jezioro świata, czyli Bajkał. Jego długość to 600 km, szerokość 110 km, a głębokość ponad 1600 m. To największe jezioro słodkowodne na świecie w całości otoczone przez góry. Jezioro Bajkał zamarza każdego roku, a pokrywa lodowa ma nawet 2 m grubości. W Bajkale żyją niespotykane w innych miejscach rośliny, ryby oraz zwierzęta, w tym ryby omul i foki słodkowodne nerpa. To jedyne miejsce na świecie, w którym można spotkać te unikalne gatunki.

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!