Spis treści:

Ciekawostki o kwiatach, które warto znać

Ile jest kwiatów na świecie? Każdego roku ta lista jest aktualizowana na skutek odkrywania coraz to nowych, interesujących gatunków i odmian. Według niektórych wskazań na Ziemi może istnieć nawet 500 tys. gatunków roślin.

Niektóre z nich mogą osiągać naprawdę wysokie ceny. Koszt rośliny zależy od ich rozmiaru, rzadkości oraz wyjątkowego wyglądu. Ile kosztuje najdroższy kwiat na świecie? Więcej niż wielu miłośników roślin byłoby w stanie zapłacić. Najdroższym kwiatem jest orchidea Shenzhen Nongke, czyli piękna roślina stworzona przez człowieka, która potrzebuje około 5 lat, by zakwitnąć. Jej cena jest jednak zawrotna i sięga nawet 200 tys. dolarów. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez travel with nature (@crush_in_nature_travel)

 

A jaki jest najpiękniejszy kwiat na świecie? Na to pytanie niełatwo jest odpowiedzieć, bo dla wielu piękno oznacza co innego. Obiektywnie jednym z najpiękniejszych kwiatów na świecie jest plumeria. Jej kwiaty pachną w wyjątkowo: słodko, lekko migdałowo i urzekająco.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Oceanside Plants Lover (@oceanside.plants.lover)

 

Przeczytaj również: Czy te kwiaty były inspiracją artystów? Przypominają potwory ze "Stranger Things" i "Diuny"

Wyjątkowe kwiaty

Storczyk Phalaenopsis bellina

Nazwa tego storczyka sugeruje jego wyjątkowy wygląd. Phalaenopsis pochodzi od greckiego słowa „phalaina” oznaczającego „ćmę” oraz łacińskiego określenia „bella”, które znaczy tyle, co „piękny”. Storczyk Phalaenopsis bellina to roślina zdobiąca zarówno parapety, jak i przydomowe oranżerie. Phalaenopsis w naturze pojawia się w częściach Borneo, gdzie rośnie w koronach drzew. Tam też ma dostęp do obfitego światła słonecznego i doświadcza naprzemiennie cykli suchych i wilgotnych. Wyjątkową ozdobą tej rośliny są pachnące kwiaty o średnicy 5 centymetrów. 

Tulipan „Królowa Nocy”

Choć całkowicie czarne tulipany nie istnieją, to tulipan „Królowa Nocy” (Queen of Night) ma niemal czarne kwiaty. Ta piękna roślina została wyhodowana w połowie XX w. Jej kolor zależy od pogody – w pochmurne dni płatki są całkiem czarne, w słoneczne – ciemnofioletowe. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Chris (@hauntsandgardens)

 

„Królowa Nocy” to bardzo trafne określenie dla tej rośliny. Oprócz wyjątkowego koloru kwiat jest elegancki, wyprostowany i smukły, wręcz arystokratyczny. Zachwyca też delikatnym zapachem. 

Tęczowa róża

Róża jest jednym z najpopularniejszych kwiatów. Duże zainteresowanie tym gatunkiem sprawia, że na rynku można spotkać coraz ciekawsze jej odmiany, w tym… tęczowe.

Tęczowa róża to kwiat wyjątkowej urody, który posiada płatki w odcieniach tęczy. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak sztuczne. Swoją kolorystykę roślina zawdzięcza wszczepieniu kolorowych barwników w różne miejsca kwiatostanu. Róża jest naturalna, ale dużo zawdzięcza ingerencji człowieka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dorota Wysokińska (@dorotawysokinska)

 

Goryczuszka – Gentianella ciliata

Goryczuszka (Gentianella ciliata) zwana jest też goryczką orzęsioną, to kwiat występujący w południowej oraz środkowej Europie, a w Polsce w Sudetach i w Karpatach. Jest wyjątkowo urokliwa. Ma cienką, wzniesioną łodygę i lancetowate liście. Kwiaty mogą przybierać barwę od niebieskiej do białej, w zależności od środowiska naturalnego. Roślina kwitnie od lipca do września i jest zapylana przez motyle oraz błonkówki. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @gardenicus_botanicus

 

Strongylodon Macrobotrys

Pod obco brzmiącą nazwą Strongylodon Macrobotrys kryje się jedno z najpiękniejszych pnączy wywodzących się z tropików. Jej ozdobą są interesujące kwiaty. Roślina należy do rodziny motylkowatych (tak jak groch czy fasola) i przyciąga nietoperze dużą ilością słodkiego nektaru. Strongylodon Macrobotrys ma turkusowo-zieloną barwę kwiatów, które bywają przyrównywane do kamieni szlachetnych, a konkretnie zjawiskowego jadeitu. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Franklin Park Conservatory (@fpconservatory)

 

Cochliasanthus caracalla

Cochliasanthus caracalla to jeszcze jeden kwiat przyciągający spojrzenia. Ma miękkie, trójlistkowe liście. Spośród innych gatunków wyróżnia się dzięki dużym i pachnącym kwiatom. Mają one początkowo białą barwę z jasnofioletowymi smugami, a następnie stają się jasnożółte oraz bordowe. To, czym jeszcze przyciąga ta roślina, jest jej niezwykły aromat. Pachnie intensywnie i bywa przyrównywana pod tym względem do jaśminu, lilii czy też hiacyntu. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Andrija Bogdanović (@cephastron)

 

Sarcodes sanguinea

Sarcodes sanguinea to roślina występująca naturalnie w górskich lasach zachodniej części Ameryki Północnej. Bywa określana jako Snowplant, czyli roślina śnieżna. Sarcodes sanguinea wyróżnia się przede wszystkim czerwoną barwą, w odcieniu od jaskrawoczerwonego do nawet ciemnopomarańczowego, oraz poziomymi, lekko opadającymi kwiatami. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Matt Berger (@sheriff_woody_pct)

 

Dereń kwiecisty 

Listę wyjątkowych kwiatów zamyka dereń kwiecisty, czyli duży krzew, który w naturze może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Zanim roślina pokryje się liśćmi, pojawiają się na niej kwiaty. Jeśli dereń ma sprzyjające warunki, to kwiaty są bardzo liczne i pokrywają pędy niemal w całości.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ogrodosfera (@ogrodo_sfera)

 

Największą ozdobą są płatkowe podsadki, na których osadzone są kwiaty. Mają białą, różową, czerwoną lub nawet dwukolorową barwę i wyrastają z nich ozdobne, czerwone i pękate owoce.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie