Kanał Panamski

Czy wiecie, że Kanał Panamski jest jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie? Jego długość to zaledwie 80 km, a dzięki niemu droga morska skraca się nawet o 14 500 km. Sama budowa kanału była długim i złożonym procesem. Początki sięgają do XVI wieku, kiedy to Hiszpanie po odkryciu nowego oceanu, szukali połączenia między Atlantykiem i Pacyfikiem. Ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przekopanie części przechodzącej przez góry, spowodował wstrzymanie tworzenia kanału.

Budowę wznowiono dopiero w XIX wieku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło tysiące ofiar. Wypadki, trudne warunki terenowe czy też choroby sprawiły, że budowa była przerywana. Droga wodna została skończona dopiero w 1914 roku. Kanał Panamski miejscami jest zbyt wąski dla dużych statków. W przepływie pomagają specjalnie przygotowani piloci. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie kapitanowie przekazują stery specjalistom, aby uniknąć wypadków.

Kanał Panamski
Źródło: 123RF/Picsel

Nowy Kanał Sueski

Ma on 72 kilometry długości, a dzięki niemu droga wodna z Azji do Europy jest krótsza nawet o 15 dni. Nowy szlak łączy się z Kanałem Sueskim, a jego budowę rozpoczęto w 2014 roku. Dzięki temu na większej części kanału możliwe jest podróżowanie w dwóch kierunkach. Celem rozbudowania istniejącego Kanału Sueskiego było przyciągnięcie większej ilości statków i wpływ na rozwój gospodarki kraju. Egipscy inżynierowie uważali, żemna wykonanie konstrukcji wystarczą trzy lata. Czas trwania prac został jednak ograniczony przez prezydenta Egiptu do roku.

Nowy Kanał Sueski
Źródło: 123RF/Picsel

Abdel Fattah as-Sisi wyścig z czasem przypisał „pogarszającemu się bezpieczeństwu”, które mogło zagrozić projektowi. Wybudowanie kanału w takim czasie wydawało się szaleństwem. W porównaniu do Kanału Sueskiego, którego budowa zajęła 10 lat, nowa droga morska została stworzona w mniej niż 12 miesięcy! Wprawdzie połowa kanału jedynie poszerzała obecny, to i tak czas budowy jest imponujący. 

Kanał Koryncki
Źródło: 123RF/Picsel

Kanał Koryncki

Droga wodna, ktorą tworzy Kanał Koryncki, ma niewiele ponad 63 km. Skraca ona długość podróży o 400 km i łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Początki budowy sięgają VI wieku p.n.e., wtedy to Periander, grecki mędrzec, planował przekopanie kanału. Plany nie zostały wykonane prawdopodobnie z powodu braku środków lub przez zabobony. Wizja stworzenia kanału interesowała m.in. Juliusza Cezara i Aleksandra Wielkiego.

Chcieli oni, aby historia kojarzyła ich imiona z tym dokonaniem. Nie podjęli się oni jednak wyzwania ze względu na sprzeciw egipskich budowniczych. Do budowy wrócono w roku 67 z inicjatywy Nerona, cesarza rzymskiego. W celu ukończenia prac władca zaangażował 6 000 niewolników. Praca została przerwana przez śmierć władcy, a wznowiono ją dopiero w latach 90. XIX wieku. W roku 1893, po osiemnastu wiekach prac nad tunelem, ukończono jego budowę.

Wielki Kanał (Chiny)

Nie ma na świecie dłuższego sztucznego kanału transportowego niż ten. Obecnie jego długość wynosi około 1800 km. Został on zbudowany za panowania cesarza Sui Wendi w V w. p.n.e. Wszystkie rzeki w Chinach biegną ze wschodu na zachód, co powodowało utrudnienie w zaopatrzeniu dworu w żywność. Droga wodna, którą chciał stworzyć cesarz, miała łączyć ze sobą północ z południem. Do pracy zaangażował chińskich chłopów. Podobnie jak podczas budowy Kanału Panamskiego zginęła niezliczona ilość osób.

Wielki Kanał Chiński
Źródło: 123RF/Picsel

Ofiarami nie byli tylko pracownicy, ale także mieszkańcy wsi. Ze względu na liczną grupę, która pracowała przy kanale, rolnikom brakowało pracowników w czasie żniw. Wysiłki włożone w stworzenie Wielkiego Kanału są porównywalne do budowy Wielkiego Muru. Obecnie kanał w wielu odcinkach nie nadaje się do żeglugi. W niektórych miastach jego trasy przecinają się w kilku miejscach, przez co nazywany jest „chińską Wenecją”. Wielki Kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.


Sprawdź pozostałe ciekawostki geograficzne:

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe zjawiska pogodowe

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe jeziora

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe wyspy