Spis treści:

Co oznacza bezpieczne hasło?

Czy da się stworzyć w pełni bezpieczne hasło? W ogóle, co oznacza bezpieczne hasło? Z takimi i podobnymi pytaniami mierzy się niemal każdy. Za bezpieczne hasło można uznać takie, którego złamanie jest bardzo trudne. Wszystkie używane w sieci hasła powinny cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Logując się do różnych aplikacji, warto korzystać z różnorodnych haseł. Używanie jednego hasła, w dodatku nieskomplikowanego, to najczęściej popełniany błąd. Dlaczego kwestia ustawienia odmiennych haseł jest tak istotna? W przypadku identycznego hasła wystarczy, że hakerzy raz przechwycą dane do logowania i otrzymają dostęp do wszystkich aplikacji. Znając hasło, bez problemu dostaną się zarówno do twojej bankowości elektronicznej, jak i mediów społecznościowych czy gier.

Przeczytaj również: Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Hasło powinno być na tyle skomplikowane, aby jego złamanie było wyzwaniem dla osób próbujących przechwycić poufne dane. Zatem jak stworzyć bezpieczne hasło? Przede wszystkim, nie powinno być ono zbyt krótkie. Przyjęło się, że za bezpieczne hasło można uznać ciąg składający się przynajmniej z ośmiu znaków.

Wymyślając hasło, warto uwzględnić w nim nie tylko same litery (z rozróżnieniem na małe i wielkie), lecz także cyfry oraz znaki specjalne. Skomplikowane hasło nie jest łatwe do zapamiętania, ale znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczne hasło to takie, które znasz tylko ty. Nie należy zapisywać haseł w notatnikach, na karteczkach czy udostępniać ich innym osobom. Warto zastanowić się, w jaki sposób ułatwić sobie zapamiętanie przypadkowych ciągów znaków. Może gra w skojarzenia będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem?

Co zrobić, aby zapamiętać bezpieczne hasło?

Możesz polegać na własnej pamięci, jednak bywa ona zawodna, zwłaszcza w sytuacji, gdy do zapamiętania jest nie jedno hasło, lecz kilkanaście lub kilkadziesiąt. Można posiłkować się różnymi programami, które nie tylko pomagają wygenerować skomplikowane hasła, lecz także zapamiętują je i uzupełniają automatycznie przy próbie zalogowania się do konkretnej aplikacji.

Przeczytaj również: TOP 10 mistrzów kamuflażu. Niektóre ze zwierząt są wręcz niezauważalne

Jak chronić się przed atakami hakerów?

Każdy, kto chce się skutecznie bronić przed atakami hakerów, powinien przede wszystkim dowiedzieć się, co oznacza bezpieczne hasło, a następnie zastosować się do zasad jego tworzenia we wszystkich aplikacjach, z których korzysta. Ustawienie skomplikowanego hasła to jednak niejedyny sposób. Jak chronić się przed atakami hakerów? Warto rozważyć weryfikację dwuetapową.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowe zabezpieczenie, które chroni przed przejęciem konta przez osobę nieuprawnioną. Aby zalogować się do wybranej aplikacji, np. poczty e-mail, nie wystarczy podać tylko poprawne login i hasło (pierwszy etap weryfikacji). Należy jeszcze dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość, przechodząc przez drugi etap logowania. Może to wiązać się np. z koniecznością podania specjalnego kodu wysłanego SMS-em na telefon komórkowy. Początkowo może to wydawać się niepotrzebnym utrudnieniem, jednak weryfikacja dwuskładnikowa znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Jest jeszcze jeden sposób na ochronę przed atakami hakerów – częsta zmiana haseł. Warto zmieniać je przynajmniej raz na 3 miesiące, pamiętając przy tym, aby nowa fraza była bezpieczna. Możesz ustawić sobie w telefonie przypomnienie o konieczności zmiany haseł.

Jakich znaków nie używać w hasłach?

Są takie znaki, których stosowanie znacznie osłabia poziom bezpieczeństwa hasła. Zatem, jakich znaków nie używać w hasłach? Warto unikać przede wszystkim tych samych liter, cyfr lub znaków specjalnych powtórzonych kilka razy, np. 111111, AAAAAA. Ponadto pamiętaj o tym, aby hasło nie było identyczne z loginem – ustawienie takiego zabezpieczenia jest jak ukłon w stronę hakerów.

Chcąc utrudnić zadanie osobom próbującym wykraść poufne dane, należy ustawiać hasła pozbawione wyrazów, które można znaleźć w słowniku. Niezbyt dobrym pomysłem jest także używanie imienia (swojego lub kogoś bliskiego), a także daty urodzenia. Warto też zrezygnować z imienia pupila czy nazwy miasta, w którym się mieszka.

Możesz też zapoznać się z publikacjami dotyczącymi najgorszych haseł. Od wielu lat w rankingach królują te same hasła, m.in. 123456, qwerty123, 111111, 77777. Chociaż są one bardzo łatwe do złamania, to wciąż wykorzystują je ludzie na całym świecie, zostawiając tym samym furtkę dla hakerów. Jeśli zastanawiasz się, jakich znaków nie używać w hasłach, to lista kilkunastu najpopularniejszych haseł będzie dla ciebie doskonałą lekturą.

Stworzenie silnych i bezpiecznych haseł to jeden z niezbędnych kroków troski o własne bezpieczeństwo w wirtualnym świecie.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie