Spis treści:
- Co to znaczy bushcraft?
- Czym się różni bushcraft od survivalu?
- Czy bushcraft jest legalny w Polsce?
- Co jest potrzebne do bushcraftu?
- Najlepsze miejsca do bushcraftu w Polsce
Co to znaczy bushcraft?
Nazwa bushcraft pochodzi z języka angielskiego: słowo „bush” oznacza krzaki, a „craft” – sztukę, rzemiosło. Co to znaczy bushcraft? Dosłownie oznacza rzemiosło w dziczy lub leśne rzemiosło. Jednak zgrabniejsze tłumaczenie brzmi: sztuka przetrwania w dziczy. Są to więc różne umiejętności związane z przetrwaniem i życiem w dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów. Wśród nich można wyróżnić między innymi:
- rozpalanie ognia,
- tropienie,
- polowanie,
- łowienie ryb,
- budowę schronień,
- nawigowanie,
- używanie podstawowych narzędzi,
- znajdowanie pożywienia,
- pozyskiwanie wody,
- rzeźbienie w drewnie,
- konstruowanie pojemników,
- wyplatanie lin oraz sznurów.
Bushcraft dzieli się na kilka odmian, w których główne różnice polegają na podejściu, zaś założenia pozostają bez zmian.
- Bushcraft praktyczny – polega na użyciu wszystkich dostępnych metod i narzędzi pozwalających żyć w dziczy. Jest najbardziej podobny do survivalu, czyli sztuki przetrwania.
- Bushcraft prymitywny – to stosunkowo trudna forma bushcraftu, polegająca na stosowaniu technik pierwotnych, z minimalnym lub zerowym użyciem współczesnych narzędzi.
- Bushcraft filozoficzny – to łagodna forma bushcraftu, a właściwie sposób spędzania wolnego czasu w zgodzie z naturą i w celach czysto rekreacyjnych.
- Bushcraft rekonstrukcyjny – łagodniejsza odmiana podejścia prymitywnego, pozwala na używanie narzędzi, ale raczej tych z epoki pionierów bushcratu niż współczesnych.
Przeczytaj również: Plecak ucieczkowy. Co warto mieć przygotowane w razie niebezpieczeństwa?
Czym się różni bushcraft od survivalu?
Oba terminy mogą się wydawać podobne i rzeczywiście – w pewnym sensie są do siebie zbliżone. Zatem czym się różni bushcraft od survivalu? Bushcraft to życie w dziczy, ale koniecznie w zgodzie z naturą. Nawiązuje do tego nawet człon „craft”, który oznacza rzemiosło, sztukę, czyli coś bardziej subtelnego niż survival, który polega przede wszystkim na przetrwaniu. Survival jest więc sztuką przetrwania (choć sztuka to niezbyt odpowiednie słowo), która dopuszcza stosowanie wszelkich środków, by przeżyć. Nie zawsze wiążą się one niestety z poszanowaniem natury.
Niektórzy widzą to rozróżnienie inaczej: survival jest wystawianiem się na ekstremalne sytuacje i próbą wyjścia z nich cało, a bushcraft to spędzanie czasu w naturze – forma relaksu i odpoczynku. Dobrym przykładem jest rozpalanie ognia – podstawowa umiejętność zarówno bushcraftowca, jak i survivalowca. W survivalu do rozpalenia ogniska można użyć wszystkich metod – również benzyny. Dla miłośnika bushcraftu jest to nie do przyjęcia, gdyż szkodzi środowisku naturalnemu.

Czy bushcraft jest legalny w Polsce?
Bushcraft jest oczywiście legalny w Polsce, natomiast nie oznacza to, że można uprawiać go wszędzie. Są bowiem miejsca, po których zabronione jest poruszanie się – w myśl Ustawy o lasach. Są to między innymi obszary chronione oraz miejsca położone na terenie parków narodowych. Jeśli wejdziesz na teren zabroniony i spotka cię tam strażnik leśny, jest duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz mandat. Trzeba również przestrzegać przepisów dotyczących poszczególnych obszarów lasu: na wielu terenach nie można używać kuchenek gazowych, a rozpalanie ognisk jest możliwe jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Twoja obecność w lesie nie może w żaden sposób go naruszać – zabronione jest zostawianie śmieci czy wjeżdżanie do niego pojazdami spalinowymi.
Przeczytaj również: Turbulencje podczas lotu. Czym są i czy mogą doprowadzić do katastrofy samolotu?
Co jest potrzebne do bushcraftu?
Bushcraft wymaga zorganizowania sobie odpowiedniego sprzętu. Musi być on wszechstronny, niezawodny i jak najbardziej kompaktowy. Co jest potrzebne do bushcraftu? Przede wszystkim:
- plecak,
- nóż, scyzoryk oraz siekiera lub piła,
- krzesiwo,
- tarp,
- kubek, sztućce oraz butelka na wodę,
- śpiwór oraz karimata lub hamak,
- latarka,
- apteczka,
- kuchenka turystyczna,
- filtr do wody,
- substancja odstraszająca kleszcze i komary.
Można oczywiście wyposażyć się w dużo więcej sprzętu, natomiast im więcej rzeczy, tym ciężej przemieszczać się po lesie. Jeśli chodzi o ubrania – wygodna i funkcjonalna jest odzież termoaktywna. Przydatny jest także przeciwdeszczowy, cienki płaszcz albo ponczo.

Najlepsze miejsca do bushcraftu w Polsce
W Polsce jest wiele obszarów, na których można uprawiać bushcraft. Przydatne informacje na temat terenów, po których można się poruszać i tych, w których przebywanie jest zabronione, znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw. Niektóre obszary należą do programu „Zanocuj w lesie” – tam możesz bez żadnych problemów rozstawić namiot czy tarp, by przenocować.
Najlepsze miejsca do bushcraftu w Polsce to na pewno Mazury i Podlasie – oprócz lasów jest tam mnóstwo jezior, które pozwalają wypocząć i się zrelaksować. Na ten specyficzny wypoczynek można udać się także w góry – dobrym wyborem będą okolice Żywieckiego Parku Krajobrazowego albo Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.
Oprac.: Redakcja
Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:
Geografia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń
Odpowiedzi do zadań z podręcznika z geografia
Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z geografii
Komentarze (0)