Spis treści:

Pamukkale – historia formacji

Położony w prowincji Denizli w południowo-zachodniej Turcji bawełniany zamek to dla wielu osób odwiedzających tamte tereny punkt obowiązkowy wycieczki. Nazwa Pamukkale pochodzi od tureckich słów "pamuk", czyli bawełna oraz "kale", czyli zamek.

Turystów przyciąga niezwykły wygląd formacji oraz jej ciekawa historia. Sięga ona okresu sprzed 400 000 lat. Wtedy to w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło te tereny, powstały słynne wapienne tarasy. Silne wstrząsy spowodowały przesunięcie koryta rzeki Menderes i wydostanie się na powierzchnię źródeł termalnych. Ułożyły się ono na zboczach wzgórza, tworząc fantazyjne kaskady.

Jednocześnie spływająca gorąca woda zaczęła szybko odparowywać. Jako że była silnie nasycona wapniem, osady pozostające po niej stworzyły białe, krystaliczne powierzchnie. Atrakcyjność gorących źródeł oraz basenów termalnych w dolinie przyczyniła się do powstania w tych okolicach miasta. Około 190 roku p.n.e. osiedlili się tu pierwsi mieszkańcy. Od tego momentu rozpoczyna się historia Hierapolis.

Z uwagi na położenie miasto było wielokrotnie nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Mimo tych trudności przetrwało do dziś i jest równie chętnie odwiedzane przez turystów, jak bawełniany zamek.

Przeczytaj również: Po co układa się kamienne kopczyki na szlakach? To niebezpieczna tradycja

Pamukkale – obszar chroniony UNESCO. Cud natury pod ochroną

Pamukkale nie zawsze wyglądało tak okazale, jak obecnie. Był czas, w którym brak regulacji prawnych spowodował silne zniszczenia tarasów. Nikt nie przejmował się tym, gdzie wznoszone są budynki. Handlarze rozstawiali swoje stragany tak, że powodowały one osuwanie się poszczególnych kaskad. Zagrożenie wysychaniem źródeł termalnych oraz postępująca degradacji tarasów stwarzały ryzyko, że w przeciągu dekady obszar przestanie istnieć. Na szczęście w 1998 r. Pamukkle zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

130662976_m
Formacje bawełnianego zamku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO /123RF/PICSEL


Od tej pory w rezerwacie obowiązują ścisłe zasady co do tego, w jakiej odległości od basenów i tarasów mogą być stawiane hotele oraz inna zabudowa. Wprowadzono też pewne ograniczenia względem liczby osób, która może jednocześnie przebywać w bawełnianym zamku. Wszystko to sprawiło, że cud natury ma szansę przetrwać jeszcze tysiące lat i cieszyć kolejne pokolenia.

Przeczytaj również: Dwanaście miejsc na Księżycu, w których może wylądować załogowa misja Artemis

Pamukkale – nieznane fakty o największej tureckiej atrakcji

Pamukkale nie tylko wygląda imponująco, ale skrywa również kilka tajemnic. Czy wiesz, że możesz wykąpać się tutaj w świętej wodzie? Jedno z tragicznych w skutkach trzęsień ziemi przykryło wodą miasto Hierapolis. Powstało w ten sposób osobliwe podwodne muzeum. Zdarzenie to uznano za cud, a okoliczne wody nazwano najświętszym basenem. Po wykupieniu biletu możesz w nim zażyć kąpieli.

Po Pamukkale trzeba poruszać się boso! Zakazane obuwie nie jest bezsensowym wymysłem. Chodzi o to, żeby nie uszkodzić wapiennych tarasów. Turyści korzystają z butów z różnym rodzajem podeszwy, a część z nich bardzo destrukcyjnie wpływa na delikatną strukturę podłoża. Świeżo osadzony węglan wapnia nie jest jeszcze utwardzony, a proces formowania tarasów obywa się bez przerwy. Dlatego, wybierając się do rezerwatu, przygotuj się na to, że będziesz musiał zdjąć buty.

Kolejny nieznany fakt o Pamukkale dotyczy tego, że częściowo jest to kaskada formowana sztucznie. Jej układ oraz wygląd zależy od kierunku, w jakim skierowana jest przelewająca się przez nie woda. Obecnie kontrolują to ludzie, ale przez 14 tys. lat radziła sobie z tym przyroda. Ingerencja jest spowodowana potrzebą utrzymania turystycznej infrastruktury. Gdyby pozwolono wodzie płynąć tak, jak chce, to co kilkanaście lat trzeba by było zmieniać lokalizację któregoś hotelu lub restauracji.

Przeczytaj również: Nie uwierzysz, że to Polska. 9 niezwykłych miejsc, które zachwycają

Naturalne SPA w samym sercu Turcji

Pamukkale to nie tylko teren do wędrówek, ale również miejsce, w którym możesz się zrelaksować. Tutejsze gorące źródła mają temperaturę od 35 do 100 st. Celsjusza. Część z nich jest udostępniona do kąpieli. W niektórych miejscach możesz nałożyć na twarz regenerującą, błotną maseczkę.

81702015_m
Pamukkale uznaje się za naturalne SPA /123RF/PICSEL


Szczególnie cenna woda znajduje się w basenach Kleopatry. Uważa się, że ma ona właściwości lecznicze. Jest polecana osobom z chorobami układu oddechowego, trawiennego i sercowo-naczyniowego. Dodatkowo działa odmładzająco. Skóra po kąpieli staje się miękka i delikatna jak po zabiegu w luksusowym SPA.

Odwiedzając Pamukkale, warto połączyć wszystkie przyjemności, jakie oferuje ten cud przyrody. Możesz zwiedzić ruiny starożytnego miasta, przejść się po tarasach, a wycieczkę zakończyć kąpielą w termalnych basenach.

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie