Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest na tyle niezwykłe, że przoduje na listach cudów Polski. Nic dziwnego – odwiedzając Jeziorka, można wpaść w prawdziwy zachwyt. Purpurowe, błękitne, zielone i żółte – zabarwienie jeziorek związane jest ze składem chemicznym dna oraz ścian wyrobisk.

1651154044-174780846-s
W Rudawach Janowickich możemy podziwiać jeziorka o różnych kolorach /123RF/PICSEL


W XVIII w. mieściła się tu kopalnia pirytu. Gdy na początku XX w. została zamknięta, to natura stworzyła niezwykłe zbiorniki w wyrobiskach pokopalnianych. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć na żywo!

Przeczytaj również: TOP 10 najpiękniejszych zamków w Polsce. Warto odwiedzić je podczas wakacji

Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa zlokalizowany jest na pograniczu polsko-niemieckim. Od 2015 r. może pochwalić się statusem Światowego Geoparku UNESCO. Geopark Łuk Mużakowa chroni morenę czołową – jedyną na Ziemi widoczną z kosmosu. Przez środek moreny płynie Nysa Łużycka, co sprawia, że krajobraz wokół wygląda wyjątkowo – to piękne pasma wniesień oraz wodna wstęga.

110754368_m
Geopark Łuk Mużakowa na żywo robi duże wrażenie /123RF/PICSEL


Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus Spectabilis to miejsce dostępne dla zwiedzających od czerwca 2014 r. Ich centralnym punktem jest największy na świecie labirynt grabowy, który składa się aż z 18 tys. sadzonek!

1024px-Hortulus_Spectabilis_(3)
Labirynt ogrodów Hortulus Spectabilis /fot. autor: Kapitel, licencja: CC BY-SA 4.0


Labirynt znajduje się na powierzchni 1 ha, a wysokość jego ścian to 2 m. Łącznie można spacerować po nim przez dłuższy czas, bo jego korytarze liczą ponad 3 km. W środku mieści się 20-metrowa wieża widokowa. Doskonale widać z niej otaczający labirynt Ogród Magii, Czasu, Energii i Przestrzeni. Ogrody Hortulus Spectabilis to doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Przeczytaj również: Mleczne morze. Czym jest to tajemnicze zjawisko?

Hogwart na Kaszubach, czyli niedokończony zamek w Łapalicach

Hogwart na Kaszubach, czyli niedokończony zamek w Łapalicach, to niezwykłe miejsce. Z niedokończonej budowli przeobraziło się w atrakcję turystyczną. Budowa zamku została wstrzymana ponad 30 lat temu, ale obiekt przyciąga tłumy turystów.

1651155029-1024px-zamek-w-lapalicach
Zamek w Łapalicach przypomina mury Hogwartu /fot. autor: Jakub Strzelczyk, licencja: CC BY-SA 4.0


Ten monumentalny budynek liczący ponad 5 000 m2 i 52 pomieszczenia budowany był jako… dom mieszkalny. Nie uwierzyli w to urzędnicy, którzy wstrzymali budowę i poprosili o stworzenie nowej dokumentacji. Powstawała ona przez kolejne lata, a następnie została odrzucona. Niezależnie od statusu prawnego, zamek zaczął żyć własnym życiem i robi doskonałe wrażenie, mimo tego, że nie jest skończony. Nie bez powodu nazywany jest Hogwartem – ma w sobie coś magicznego.

Francuski ogród warzywny przy dworku Nakomiady

Francuski ogród warzywny przy dworku Nakomiady przypomina przypałacowy ogród w Chateau de Villandry we Francji. Grządki w tym ogrodzie ułożone są we wzory. Taras górny od reszty ogrodu i parku oddziela aleja cisowa. W środku ogrodu mieści się za to niewielki zielnik osłonięty kamiennym murem.

Tym, co najbardziej zdumiewa w atrakcji, są warzywa, które tworzą geometryczne wzory. Fioletowe kapusty obok zielonego jarmużu i czerwonego buraka, a dalej jasne główki kalafiorów. Wszystkie jarzyny tworzą tu harmonijną, ciekawą dla oka całość.

Przeczytaj również: Bhutan. Czy to najszczęśliwszy kraj na świecie?

Zalipie

Zalipie to miejsce pełne magii i folkloru, położone w Małopolsce. Wieś słynie z malowanych chatek, które stanowią wyróżnik całej miejscowości. Turyści przyjeżdżają, by je podziwiać i robić sobie na ich tle zdjęcia.

113347490_m
Kolorowe chatki w Zalipiu /123RF/PICSEL


Malowanie ścian miało niegdyś wymiar praktyczny – za pomocą malunków przykrywane były plamy od dymu i sadzy z paleniska. Kolorowe zdobienia stały się tradycją lokalną i cechą charakterystyczną niewielkiej miejscowości. Ozdabiane są nie tylko domy, ale i ławeczki, stodoły, a nawet budy dla psów.

Co ciekawe, Zalipie to żaden skansen – ludzie żyją ta, normalnie mimo tego, że co roku wieś odwiedzają tysiące turystów. Warto wybrać się na spacer szlakiem wyjątkowych malunków i podziwiać pracę ludzkich rąk.

Wąwozy lessowe w Kazimierzu Dolnym

Wąwozy lessowe w Kazimierzu Dolnym to kolejne niezwykłe miejsce na mapie Polski. Sam Kazimierz Dolny jest malowniczo położoną miejscowością, która przyciąga nie tylko turystów, ale i artystów.

89350871_m
Wąwóz Korzeniowy Dół /123RF/PICSEL


Bogactwo krajobrazu widoczne jest już kilkaset metrów od centrum Kazimierza. W okolicy jest wiele niesamowitych wąwozów lessowych. Warto odwiedzić na przykład Wąwóz Korzeniowy Dół, Wąwóz Norowy Dół, Wąwóz Plebanka, Wąwóz Czerniawy czy też Wąwóz Małachowskiego. Spotkanie z naturą w takim wydaniu z pewnością dostarczy wiele frajdy.

Przeczytaj również: Granadilla. Miasto studentów, turystów i... duchów

Gród na Górze Birów

Jeśli cenisz sobie ślady przeszłości, to koniecznie zwróć uwagę na gród na Górze Birów. To zrekonstruowana osada, która pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Masyw ostańca, w którym mieści się drewniane grodzisko, skrywa liczne jaskinie, kiedyś zamieszkiwane. Co ciekawe, ludzie żyli w tym miejscu już 30 tys. lat temu!

1024px-Góra_Birów_DK13_(2)
Niesamowity gród na Górze Birów /fot. autor: Jerzy Opioła, licencja: CC BY-SA 4.0


W pobliżu znaleziono zresztą wiele ciekawych przedmiotów – rogowe i krzemienne narzędzia, groty strzał, końskie podkowy czy też gliniane naczynia. Dzięki nim możliwe było odtworzenie codzienności dawnych mieszkańców. W Grodzie dostępne są wystawy tematyczne i spacer przez epoki. To nie tylko doskonała lekcja historii, ale i świetna zabawa.

Arboretum Park Gródek w Jaworznie

Arboretum w Jaworznie jest miejscem nazywanym polskimi Malediwami. Lazurowa woda oraz kładka na zbiorniku Wydra to niezwykle często fotografowane elementy Parku. To świetna przestrzeń na spacer dla całej rodziny. Mimo poprzemysłowego pochodzenia ma niezwykłe walory przyrodnicze.

131242587_m
Nie bez powodu Park Gródek w Jaworznie nazywa się polskimi Malediwami /123RF/PICSEL


Na terenie arboretum spotkać można wiele łąk, ciepłolubnych muraw, terenów podmokłych, borów, lasów gradowych oraz zbiorników wodnych. Na szczególną uwagę zasługuje Wydra i Orka, czyli akweny o przepięknej, turkusowej barwie wody. Dodatkowym smaczkiem są dwie koparki, które na głębokości 18,5 metra tkwią w zbiorniku Orka oraz statek dostępny dla nurków. Przez zbiornik Wydra prowadzi natomiast kręta ścieżka, która pozwala podziwiać krajobrazy z perspektywy wody.

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:

Planeta Nowa. Klasa 7. Geografia. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Planeta Nowa. Klasa 8. Geografia. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Teraz Geografia. Klasa 8. Zeszyt ćwiczeń - rozwiązania i odpowiedzi