Zaskakują i imponują zarówno swoją inteligencją, jak i dokonaniami, które nierzadko wpływały na oblicze współczesnego świata. Jakimi cechami wyróżniają się najbardziej inteligentni ludzie świata? Kogo można znaleźć na liście sławnych geniuszy? Odpowiadamy!

Iloraz inteligencji – normy

Mówiąc o sławnych geniuszach, nie sposób pominąć tematu ilorazu inteligencji. To właśnie m.in. na jego podstawie można zakwalifikować kogoś do tego elitarnego grona. Czym jest iloraz inteligencji, czyli słynne IQ? Najprościej mówiąc, to wartość liczbowa wyniku testu inteligencji. Odnosi się ona jedynie do inteligencji intelektualnej i pokazuje sprawność umysłu badanej osoby. Specjalistyczne testy określające poziom IQ mają aktualnie formę krótkich zadań z różnej tematyki, sprawdzających zdolności: językowe, arytmetyczne, skojarzeniowe, analityczne i przestrzenne.

Do obliczenia IQ stosuje się m.in. Skalę Inteligencji Wechslera, Stanfordzką Skalę Bineta, Strukturę Intelektu Guilforda, Psychometryczne Teorie Inteligencji, a także Grupowe Testy Inteligencji. Testy dają wynik, który można umieścić na skali. Oznacza to, że iloraz inteligencji określany jest granicami pewnej normy. Posiadacz przeciętnej inteligencji będzie miał IQ na poziomie od 85 do 115 jednostek w skali Wechslera. Powyżej przeciętnej będzie człowiek z IQ wyższym niż 115. Wynik poniżej 85 to inteligencja niższa niż przeciętna. Testy wykonywać można zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku dzieci wyniki prezentuje się w nieco inny sposób. Iloraz inteligencji dziecka określa się inaczej dla każdej z grup wiekowych.

Przeczytaj również: Nie mają studiów, a stali się sławni. Ludzie sukcesu bez wykształcenia

Iloraz inteligencji – Mensa

Temat ilorazu inteligencji często idzie w parze z zagadnieniem Mensy. Jest to największe i równocześnie najstarsze stowarzyszenie skupiające w swoich szeregach ludzi o wysokim, ponadprzeciętnym IQ. Jak można zostać członkiem tego elitarnego „klubu”? Kandydat poddawany jest testowi, którego wynik musi być równy co najmniej 130 w skali Wechslera (lub 148 w skali Cattella). Dodatkowo, by stać się członkiem stowarzyszenia i utrzymać jego status, należy także co roku uiszczać opłatę.

Paul_Erdos_with_Terence_Tao
10-letni Terence Tao z matematykiem Paulem Edrosem. Dziś jego iloraz inteligencji wynosi 230 punktów w skali Wechslera /fot. autor: Billy lub Grace Tao, licencja: CC BY-SA 2.0


Geniusz – jak rozpoznać?

Czy geniusza można rozpoznać? Teoretycznie tak. Ludzie posiadający ponadprzeciętny iloraz inteligencji mogą posiadać specyficzne zespoły cech i nawyków, mogące świadczyć o ich zdolnościach. Jak pokazują badania, wysoki iloraz inteligencji idzie często w parze z liberalnymi poglądami, wrażliwością muzyczną, upodobaniem do trunków wysokoprocentowych i kotów, byciem najstarszym z rodzeństwa, leworęcznością. Oczywiście nie oznacza to, że każdy leworęczny, umuzykalniony liberał popijający alkohol z kotem na kolanach i posiadający młodsze rodzeństwo będzie geniuszem… Badania pokazują jednak, że tego typu cechy rzeczywiście przewijają się wśród osób obdarzonych wysokim ilorazem inteligencji.

Przeczytaj również: Najdziwniejsze imiona. TOP 20 imion, które noszą Polacy

Sławni geniusze – lista

Na liście sławnych geniuszy nie brak naukowców z różnych dziedzin – szczególnie umysłów ścisłych związanych z fizyką, matematyką, astrofizyką, informatyką, medycyną. Doskonałymi przykładami będą tu Mislav Predavec, Stefano Pierazzoli, Christopher Langan, Christopher Hirata, Terence Tao, Evangelos Katsioulis, Kim Ung-Yong. Nieżyjącymi już osobami z bardzo wysokim ilorazem inteligencji byli m.in. Stephen Hawking oraz Paul Allen. Równocześnie wysoki iloraz inteligencji nie musi iść w parze z karierą naukową. Dowodzą tego słynny szachista i polityk Garri Kasparow, szachistka Judit Polgár, jak i amerykański scenarzysta i były striptizer Rick Rosner.


Przeczytaj również:

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?

Czy chciałbyś uczyć się u Elona Muska? Człowiek Roku założył własną szkołę