Z tego artykułu dowiesz się:

Kim jest Elon Musk? 

Elon Musk jest pochodzącym z RPA amerykańskim przedsiębiorcą, filantropem, wynalazcą oraz współzałożycielem firm PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Pełni funkcję generalnego dyrektora i głównego architekta pojazdów w Tesla Motors, a firma SpaceX, której jest prezesem, wciąż wysłała w kosmos kolejne rakiety i ma w planach skolonizowanie Marsa. Magazyn „Forbes” w bieżącym roku ogłosił Elona Muska najbogatszą osobą na świecie, a parę dni temu tygodnik „Time” nadał mu tytuł Człowieka Roku.

Mapa myśli. Niesamowity sposób na uczenie się i nie tylko

Szkoła według Elona Muska 

Choć mogłoby się wydawać, że ktoś z takimi osiągnięciami na pewno musiał być kiedyś świetnym uczniem, to okazuje się, że Elon Musk jako dziecko bardzo nie lubił szkoły, a wielu rzeczy nauczył się, samodzielnie przyswajając wiedzę. W wieku 10 lat dostał pierwszy komputer i sam nauczył się programować. 2 lata później stworzył własną grę. Nic więc dziwnego, że tradycyjna szkoła, do której uczęszczały jego dzieci, nie przypadła mu go gustu. Dlatego z pomocą swojego przyjaciela i współpracownika Josha Dahna postanowił założyć własną szkołę — Astra Nova (wcześniej: Ad Astra), w której panują zupełnie inne zasady niż w typowych placówkach edukacyjnych. 

Brak ocen 

W szkole Astra Nova uczniowie nie są oceniani numerycznie. Przedsiębiorca uważa, że oceny nie są potrzebne, a nawet źle wpływają na przyswajanie wiedzy. Wyjaśnia, że gdy uczniowie dostają za osiągnięcia naukowe stopnie, zaczynają uczyć się dla ocen, a zanika u nich przyjemność ze zdobywania wiedzy. Dzieci, które dostają w szkołach oceny numeryczne, wiedzą również, że jeśli popełnią błąd, to zostaną za niego ukarane, natomiast według Elona Muska popełnianie błędów jest dobre, ponieważ prowadzi do samodzielnego szukania rozwiązań problemu. Błąd nie jest więc w jego szkole traktowany jako przewinienie, a element procesu uczenia się. Dzięki temu dzieci w Astra Nova nie boją się popełniać błędów i nie zniechęcają się do poszukiwań odpowiedzi, a nawet czerpią z nich przyjemność. 

132394376_m
W szkole Elona Muska dzieci uczą się przez doświaczenie /123RF/PICSEL


Nauka przez doświadczenie 

Edukacja u Elona Muska to przede wszystkim nauka przez doświadczenie. W jego szkole nie stosuje się metod podawczych, takich, jak popularny w tradycyjnych szkołach wykład. W zwykłych placówkach edukacyjnych młodzież uczy się w teorii działania niektórych narzędzi oraz tego, do czego mogą się one przydać, podczas gdy częstokroć nie ma szansy użyć ich w praktyce. Nic więc dziwnego, że wówczas nauka staje się dla młodych ludzi nudna i bezcelowa. U Muska uczniowie poznają przez doświadczenie działanie urządzeń i różnorakich mechanizmów — najpierw używają narzędzi, by poznać ich działanie, a później samodzielnie dochodzą do tego, do czego mogą im się one przydać. Astra Nova stawia na naukę rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie i kreatywność, a nie powtarzanie gotowych rozwiązań przedstawionych przez nauczyciela.  

Grupowanie według zdolności 

W tradycyjnych szkołach Elonowi Muskowi nie podobało się grupowanie uczniów ze względu na wiek. Przedsiębiorca twierdzi, że nie wszyscy są w stanie posiąść taką samą wiedzę z danego przedmiotu w tym samym tempie, a grupowanie względem wieku prowadzi do uśrednienia poziomu — słabsi z danego przedmiotu uczniowie nie nadążają z przyswojeniem materiału, a ci mocniejsi — nudzą się, a mogliby przecież w tym czasie zgłębiać wiedzę już na wyższym poziomie. Dlatego w szkole Astra Nova grupuje się uczniów pod względem ich zdolności i umiejętności, by każdy mógł się rozwijać na swoim poziomie. Musk uważa też, że nie każdy musi być dobry ze wszystkich przedmiotów, a dzieci powinny skupić się szczególnie na nauce tego, co wychodzi im najlepiej, ponieważ drogą do sukcesu jest robienie w życiu tego, do czego ma się największe zdolności.

Nauka przez zabawę 

W szkole Astra Nova uczniowie przyswajają wiedzę przez zabawę i gry zespołowe. Są to zazwyczaj edukacyjne symulacje doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się szukać rozwiązań realnych problemów. Podczas jednego z takich ćwiczeń uczniowie rywalizują w grze aukcyjnej o najlepsze eksponaty artystyczne. Symulacja obejmuje negocjacje i modele mentalne, takie jak teoria aukcji i klątwa zwycięzcy. W innym ćwiczeniu starają się ugasić pożar lasu. Wszystkie symulacje są złożone i nie podają właściwych rozwiązań. Uczniowie podejmują decyzje, które mają konsekwencje i znaczenie. Muszą iść na kompromisy i przeanalizować swoje wybory tam, gdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nagrodą jest — jak w grze komputerowej — zwycięstwo, czyli znalezienie rozwiązania, a to właśnie motywuje dzieci do zgłębiania wiedzy najbardziej. 

Joanna Cwynar

Czytaj również:

Kciuk w górę może bulwersować. Uważaj, emoji bywają bardzo mylące

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Jak oszukać ciało i umysł? Poznaj 10 sposobów, które pomogą w trudnościach