Don Kichote - streszczenie powieści przygodowej Miguela de Cervantesa z 1605 r., której pełny tytuł brzmi "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy".

Don Kichote był niezamożnym szlachcicem (po hiszp. hidalgo), mieszkał w prowincji La Mancza w Hiszpanii. Nie miał nikogo bliskiego poza gospodynią (siostrzenica) i pachołkiem. Największą pasją, której poświęcał każdą wolną chwilę było czytanie książek rycerskich. Don Kichote marzył o rycerskich przygodach i sławie. W końcu postanowił wprowadzić je w czyn i zostać błędnym rycerzem.

Zadbał o niezbędne atrybuty rycerskie. Odnowił odziedziczoną zbroję, wybrakowany hełm uzupełnił tekturową przyłbicą. Nowe, bardziej dostojne imiona nadał swemu wychudzonemu koniowi (Rozynant) i wieśniaczce Aldonzie (Dulcynea z Toboso), którą wybrał na damę swego serca. Tak przygotowany do wyprawy Don Kichote wziął swoją kopię oraz starożytną tarczę i wyruszył w drogę.

Don Kichote - streszczenie nieudanej wyprawy

Po krótkiej podróży wstąpił do karczmy, która w jego oczach była warownym zamkiem otoczonym fosą. Na jego prośbę karczmarz pasował go na rycerza. Don Kichote skierował się z powrotem do domu, aby znaleźć giermka. Po drodze chcąc bronić słabszego, próbował uwolnić młodego parobka bitego przez swego pracodawcę za niewypełnienie obowiązków. Uzyskał tylko obietnicę wieśniaka, że uwolni chłopaka, która i tak nie została spełniona.

Następnie Don Kichote postanowił wymusić na spotkanych kupcach potwierdzenie, że nie ma piękniejszej od Dulcynei. Gdy spotkał się z odmową i kpiną, chciał się pojedynkować, co zakończyło się upadkiem z konia oraz pobiciem Don Kichota i połamaniem jego kopii. W takim stanie znalazł go chłop z jego rodzinnej wsi, doprowadził go do domu. Nazajutrz, kiedy Don Kichote jeszcze dochodził do siebie, ksiądz i cyrulik odkryli, jakie księgi przyczyniły się do szaleństwa bohatera (ponad 100 tomów). Część spalili i zamurowali drzwi biblioteki. Don Kichote, nie mogąc odnaleźć swej ulubionej komnaty, oskarżył o zniszczenie biblioteki swego wymyślonego wroga czarnoksiężnika Frestona.

Don Kichote - streszczenie drugiej wyprawy

Dwa tygodnie później Don Kichote ponownie wyruszył w drogę, namówiwszy wcześniej wieśniaka Sancho Pansę, aby mu towarzyszył jako giermek. Ich pierwszą przygodą był pojedynek z wiatrakami, które Don Kichote wziął za olbrzymów. Został pokonany przez kręcące się skrzydła wiatraków.

Następnie miał miejsce szereg przygód, w których Don Kichote chciał wykazać się odwagą i rycerskimi cnotami. Wszystkich napotkanych przeciwników brał za bohaterów książek. Bohaterowie biorą udział w bójkach z mnichami, z poganiaczem mułów, łucznikiem. Don Kichote zaatakował stado owiec, orszak żałobników.

Innym razem napadł człowieka z miedzianą miską na głowie, gdyż wziął ją za legendarny złoty hełm Mambrina. Uwolnił też więźniów, przepędzając prowadzących ich wartowników, prosząc w zamian o opowiedzenie jego przygód Dulcynei. Galernicy odmówili i obrzucili Don Kichota kamieniami i okradli go.

W górach Sierra Morena ku rozpaczy Sancho Pansy skradziono im osła. Don Kichote postanowił odbyć pokutę na samotnej skale, a swojego giermka wysłał do Toboso z listem do Dulcynei. Giermek spotkał przyjaciół Don Kichota (proboszcza i cyrulika), którzy przy użyciu fortelu nakłaniają Don Kichota do powrotu do domu.

Don Kichote - streszczenie dalszych przygód

W drugiej części powieści okazuje się, ze Don Kichote nie porzucił swojego zamiłowania do rycerskich wyczynów, które przyniosły mu sławę. Nowy bakałarz w Manczy Samson Karrasko twierdzi, że czytał powieść o Don Kichocie. Don Kichote i Sancho Pansa ponownie wyruszają w podróż, która również obfituje w liczne awanturnicze przygody.

Na koniec Don Kichote pojedynkuje się ze wspomnianym bakałarzem przebranym za Rycerza Białego Księżyca, z którym przegrywa, a następnie zgodnie z umową spełnia jego prośbę i wraca do domu. Po powrocie Don Kichote podupada na zdrowiu. W momencie śmierci odzyskuje pełnię władz umysłowych i uświadamia sobie, że w rzeczywistości nie jest bohaterem romansów rycerskich. Don Kichote umiera w spokoju.