Życie człowieka jest pełne wyborów. Od tych niewielkich i mało znaczących, do tych które później odbiją się na całym naszym życiu. Każda decyzja ponosi za sobą swoje konsekwencje, czasem dobre, a czasem nie. Nie zawsze możemy przewidzieć efekt naszych wyborów, czasem żadne wyjście z sytuacji nie jest dobre, jednak zawsze powinniśmy się starać o jak najdokładniejsze rozważenie wszystkich możliwości. Ten wpływ i wagę wyborów na życie człowieka postaram się rozważyć w poniższym wypracowaniu.

Przedstawiony poniżej fragment z „Pana Tadeusza”, autorstwa Adama Mickiewicza przedstawia moment w którym Ksiądz Robak, a właściwie Jacek Soplica, kontempluje to jak zabójstwo Stolnika wpłynęło na jego losy. Przez swój czyn został zmuszony do porzucenia swojego dawnego życia. Został okrzyknięty zdrajcą narodu a, przez Rosjan został uznany za ich sojusznika. Sytuacja w której znalazł się Soplica dobrze obrazuje, jak jedna nieprzemyślana decyzja może odmienić życie człowieka. Gdyby Jacek opanował swój gniew, gdyby nie zabił Stolnika jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie spłodziłby syna i nie stałby się zakonnikiem. Jego życie mogło wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie ta jedna, podjęta w ułamku sekundy decyzja.

Również w innych fragmentach „Pana Tadeusza” możemy dostrzec wpływ wyborów na życie człowieka. W samym rozpoczęciu epopei Hrabia Horeszko podejmuje decyzje co zrobić w sprawie zamku Horeszków. Początkowo nie zależy mu na zachowaniu budowli. Dopiero Gerwazy przekonuje go do podjęcia walki o zamek. Powinniśmy zadać sobie pytanie: co by się stało gdyby Hrabia nie wysłuchał Gerwazego? Co by się stało gdyby mimo to zdecydowałby się oddać zamek Soplicom? Wówczas cała akcja eposu prawdopodobnie by się nie wydarzyła. Hrabia oddałby zamek bez walki, więc zajazd na Soplicowo nie miałby miejsca. Gdyby nie zajazd, Ksiądz Robak nie wyjawiłby swojej prawdziwej tożsamości. Świat nie dowiedziałby się co stało się z Jackiem Soplicą, a jego imię na zawsze byłoby okryte hańbą. Jedna decyzja podjęta na początku utworu zadecydowała o całym przebiegu historii. Hrabia dokonując jednego, pozornie nieistotnego, wyboru odmienił losy mieszkańców Soplicowa, a przecież chciał on jedynie zawalczyć o istotny dla niego zamek.

Wpływ podejmowanych decyzji na życie człowieka przedstawiony jest też w powieści „Rok 1984” Georga Orwella. Główny bohater – Winston Smith zostaje aresztowany i poddany torturom, za popełnione przez niego przestępstwo. Spiskował on przeciwko państwu i Wielkiemu Bratu, a przecież na początku utworu sprawiał on wrażenie przykładnego obywatela. Dopiero gdy po raz pierwszy spotkał się z inną przeciwną rządowi osobą – Julią, w leśnym zakątku zwanym „Złotą Krainą” zaczął aktywnie działać przeciwko Partii. Jedno spotkanie – jedna decyzja pociągnęło za sobą szereg zdarzeń które finalnie sprawiły, że Winston (w zależności od interpretacji zakończenia powieści) zakończył przedwcześnie swoje życie, zamordowany przez rząd.

Podsumowując, decyzje mają kluczowy wpływ na życie człowieka. Jeden, nawet ten pozornie nieważny wybór może diametralnie odmienić nasze życie, a nawet życie innych, dlatego tak ważne jest zastanowienie się i przemyślenie konsekwencji naszych wyborów. Pochopne podejmowanie działań może negatywnie zaważyć na naszym życiu, dlatego tak ważny jest rozsądek i myślenie przyszłościowe.