Uważam, że podmiot liryczny wiersza to osoba postronna, która opisuje widziane przez siebie zdarzenie. Uważam, że tak jest, ponieważ ta osoba obserwuje wszystkich naraz i pisze o zachowaniu wszystkich biorących udział w wydarzeniu: chłopca, kolegów, mamy chłopca. Próbuje też oceniać zachowanie tych osób: koledzy chłopca biegną, „nie zważając na nic”, a chłopiec wyciąga do nich ręce, jakby „chciał zatrzymać przyszłość”. Nie ma jednak nic, co pozwala sądzić, że podmiot liryczny też bierze w tej sytuacji udział.
Przeczytaj wiersz „Wyciągnięta ręka” Juliana Kornhausera. Kto mówi o zdarzeniu przedstawionym w wierszu? Podaj swoją propozycję lub wybierz tę, którą uznasz za właściwą: chłopiec, który biegnie; koledzy chłopca; mam chłopca; ktoś postronny, obserwujący zd
Zobacz podobne
- Przeczytaj wiersz „Wyciągnięta ręka” Juliana Kornhausera. Opowiedz o emocjach, które towarzyszyły ci podczas czytania wiersza.
- Przeczytaj wiersz „Wyciągnięta ręka” Juliana Kornhausera. Nazwij uczucia bohatera utworu. Powiedz, jak one się zmieniają.
- Przeczytaj wiersz „Wyciągnięta ręka” Juliana Kornhausera. Opowiedz, z jakimi przeciwnościami musi zmierzyć się chłopiec. Jak można dodać mu otuchy?
- Przeczytaj wiersz „Jak rozmawiać trzeba z psem” Jana Brzechwy. Kto mówi w wierszu? O kim opowiada?
- Przeczytaj wiersz „Wyciągnięta ręka” Juliana Kornhausera. Wyjaśnij, jak rozumiesz przedostatnią zwrotkę wiersza. Jak inaczej można byłoby zatytułować utwór? Podaj kilka propozycji.
Komentarze (0)