Antoine de Saint Exupéry - francuski lotnik i pisarz. Urodził się 29 VI 1900 r. w Lyonie. Pochodził z arystokratycznej rodziny. Studiował architekturę, ale jego prawdziwą pasją były samoloty i lotnictwo, które odegrały kluczową role w jego biografii. Antoine de Saint Exupéry wieku 21 lat został pilotem cywilnym, a rok później wojskowym.

 

Przez kilka lat pracował w liniach lotniczych przewożąc pocztę między Francja a Afryką i Ameryką Południową. W latach 30. był korespondentem prasowym i pilotem testowym. Podejmował wiele prób nowych i rekordowych przelotów, które trzykrotnie skutkowały wypadkami lotniczymi. W 1935 r. jego samolot rozbił się na Pustyni Libijskiej, gdzie Saint Exupéry znalazł pomoc dopiero po trzech dniach.

W czasie II wojny światowej jako oficer francuskiego lotnictwa odbywał loty rozpoznawcze. Po zajęciu Francji przez Niemcy w 1940 r. na dwa i pół roku wyemigrował do USA. Po powrocie kontynuował służbę pilota wojskowego. Antoine de Saint Exupéry 31 VII 1944 r. wystartował z lotniska na Korsyce z misją zwiadowczą nad okupowaną Francją, z której już nie wrócił.

Antoine de Saint Exupéry - twórczość

Doświadczenia Antoine’a de Saint Exupéry jako pilota znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości opartej głównie na motywach autobiograficznych. Na jego twórczość składają się m.in.: "Lotnik" (1926), "Poczta na Południe" (1928), "Nocny lot" (1931), "Ziemia, planeta ludzi" (1939). W czasie wojny powstał słynny "Mały Książę" (1943), a także "Pilot wojenny" (1942) i "List do zakładnika" (1943).

W swojej twórczości Antoine de Saint Exupéry podkreśla wartość odwagi, moralnego obowiązku i braterstwa jako realizację najwyższego powołania człowieka. Język jego utworów jest prosty i liryczny.

Jego ostatnią (nieukończoną) książkę "Twierdza"(1944) wydano w 1948 r.; jest to traktat filozoficzny, w którym  Antoine de Saint Exupéry  wyraża przekonanie, że głównym celem życia człowieka nie jest łatwe szczęście, ale rozwój moralny i dochowywanie wartości.