Alan Aleksander Milne (1882-1956) - angielski pisarz, humorysta. Urodził się w Londynie jako najmłodszy z trzech braci. Ojciec przyszłego pisarza prowadził prywatną szkołę dla chłopców, do której uczęszczali także jego synowie.

Alan Aleksander Milne talent pisarski zdradzał już w dzieciństwie, kiedy wraz z bratem chętnie pisywał krótkie teksty prozą oraz żartobliwe wiersze. Naukę kontynuował w Westminster School, a następnie ukończył matematykę w Trinity College w Cambridge. 

Na tej uczelni publikował w studenckim piśmie satyrycznym "Granta", a z czasem został jego redaktorem. Po studiach Alan Aleksander Milne pracował jako niezależny autor, w 1903 r.  dołączył do redakcji satyrycznego tygodnika "Punch". W 1913 ożenił się z Dorothy De Selincourt. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do brytyjskiej armii.

Alan Alexander Milne - twórczość dla dzieci

Ważnym momentem w biografii i twórczości Alana Alexandra Milne’a były narodziny syna Christophera Robina. Milne zaczął wtedy pisać wiersze dla dzieci wydane później w zbiorach pt. "When We Were Young"(1924) oraz "Now We Are Six" (1927). Największy sukces przyniosły mu dwie książki znane do dziś na całym świecie - "Kubuś Puchatek" (1926) oraz "Chatka Puchatka" (1928). 

Inspiracją do ich napisania były ulubione pluszowe zabawki kilkuletniego syna Alana Alexandra Milne’a. Bohaterami utworów są chłopiec  o imieniu Krzyś i jego zwierzęcy przyjaciele mieszkający w Stumilowym Lesie - Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Tygrysek (których pierwowzorami były maskotki) oraz Królik i Sowa (wymyślone przez autora).  

Autentyczne maskotki Christophera Milne’a można obejrzeć w bibliotece publicznej w Nowym Jorku. Książki o Kubusiu Puchatku zilustrował E.H. Shepard. Jako modelu do narysowania Kubusia użył pluszowego misia własnego syna. Alan Aleksander Milne jest także autorem wielu scenariuszy, sztuk teatralnych i sensacyjnej powieści "Tajemnica czerwonego domu".