Przejdź na stronę główną Interia.pl
Giovanni Boccaccio

Charakterystyka bohaterów

Decameron jest cyklem stu nowel, podzielonych na dziesięć dni. Każdego dnia dziesięciu bohaterów opowiada po jednej historii na temat zadany przez „króla” bądź „królową” danego dnia. Opowieści te różnią się tematycznie, mają różnych bohaterów.

Opowieści te snują młodzi Florentczycy - to siedem panien oraz trzech młodzieńców:

Eliza, Neifile, Emilia, Pampinea, Fiammetta, Lauretta, Filomena, z których najmłodsza liczyła osiemnaście lat, a najstarsza nie przekroczyła dwudziestu ośmiu oraz rycerze: Dioneo, Filostrato, Panfilo.

Imiona nadane bohaterom nie są ich prawdziwymi imionami. Są znaczące, dobrane odpowiednio do usposobienia i skłonności. Z greckiego znaczą: Pampinea - bujna, Fiammetta - płomyk, Filomena - miłośniczka śpiewu, Emilia - słodka, Lauretta - w hołdzie Laurze, ukochanej Petrarki, Neifile - niewinna, świeża, Eliza - w nawiązaniu do Dydony z Eneidy Wergiliusza, Panfilio - ogarnięty miłością, Filostrato - złamany miłością, Dioneo - Diona - matka Wenus, rzymska bogini miłości.

Florentczycy są narratorami dla opowiadanych przez siebie historii. Oprócz nich, istnieje w utworze główny narrator, którego utożsamić można z samym autorem nowel, pojawia się w wypowiedziach autotematycznych i organizujących opowieści dziesięciu swoich bohaterów-narratorów. Autotematyzm wyraźny jest w częściach: Zaczyna się księga Dekameron, Prologu, przedmowie poprzedzającej dzień IV oraz Posłowie. Główny narrator wyjaśnia cel artystyczny nowel, przedstawia motywacje pisarskie i jasno określa adresata utworów - „szlachetne damy”. Posłowie uwidacznia ocenę artysty, który analizuje różne typy recepcji swego dzieła. W tym miejscu rozprawia się także z potencjalnymi jego przeciwnikami i krytykami, w ironiczny sposób ukazując im swą wyższość. Ta wysoka samoświadomość pisarskiego kunsztu i chęć utrwalenia się w pamięci potomnych jest zapowiedzią tendencji Renesansu, zrywającego z ideą średniowiecznej anonimowości twórcy.

Potrzebujesz pomocy?

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.