Przejdź na stronę główną Interia.pl

Stary człowiek i morze

Ernest Hemingway

Charakterystyka bohaterów

Stary człowiek Santiago - bohater główny, rybak. Hemingway opisując jego wygląd zaznacza: „wszystko w nim było stare prócz oczu, które miały tę samą barwę co morze i były wesołe i niezłomne”. Twarz rybaka pokrywały brunatne plamy - skutek działania słońca odbijającego się od fal, a jego ręce były poorane głębokimi szramami od wyciągania linką ryb. Okazuje się człowiekiem niezłomnym, bohaterem, który nie rezygnuje z raz podjętych działań, nawet kiedy wie, że nie zrealizuje celu. Santiago nazywa siebie „dziwnym staruchem”. Jest wyjątkowym człowiekiem i dokonuje wyjątkowego czynu: udaje mu się pokonać własną słabość.

Manolin - bohater drugoplanowy, chłopiec, pomocnik Santiago, którego darzy wielkim szacunkiem, to od niego uczył się sztuki rybackiej. Mimo, że Manolin ma kilkanaście lat, zachowuje się jak dojrzały i odpowiedzialny mężczyzna. Zresztą swoje postępowanie komentuje: „Taki jest obowiązek mężczyzny. W stosunku do Santiago wykazuje się niezwykłą delikatnością. Manolin postanawia towarzyszyć mu w połowach, uznaje Santiago nie tylko za doskonałego rybaka, ale i za niezwykłego człowieka, i właśnie to wyraża w słowach: „dużo jest rzeczy, które powinienem poznać, a ty potrafisz nauczyć mnie wszystkiego.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.