Lassie, wróć!

Eric Knight

Charakterystyka bohaterów

Lassie – owczarek szkocki collie, bohaterka tytułowa. Bardzo ładna i mądra, a przede wszystkim wierna. Kocha swojego małego pana, Joego, i ryzykuje życiem, by do niego wrócić. Swoją wiernością i odwagą spowodowała, że książę oddał ją chłopcu. Jest odważna, potrafi rzucić się na bandytów, którzy atakują Rowliego Palmera, i dzielnie walczy z atakującymi ją psami. Szybko się uczy nowych umiejętności koniecznych jej do przeżycia, na przykład nauczyła się polować, choć zawsze karmili ją ludzie. Zachowuje się bardzo grzecznie i dostojnie, dlatego państwo Faddenowie nazywają ją Jejmość, a Rowlie mówi do niej Wasza Wysokość. Ma instynkt, który podpowiada jej, komu spośród ludzi może zaufać, a kogo należy unikać.

Joe Carraclough – dwunastolatek, pan Lassie. Bardzo kocha swojego psa i rozpacza, gdy trzeba ją sprzedać. Mimo to rozumie, że rodzice nie mają pieniędzy na utrzymanie Lassie. Twierdzi, że nie chce mieć nigdy innego psa.

Pani Carraclough – mama Joego, gospodyni domowa. Współczuła synowi, ale nie mogła nic zrobić.

Sam Carraclough – tata Joego, robotnik, stracił pracę, dlatego Lassie została sprzedana. Współczuł synowi, ale musiał przede wszystkim utrzymać rodzinę. Zna się dobrze na psach, ma świadomość wartości Lassie. Specjalnymi zabiegami potrafi nawet zmienić wygląd psa. Jest dobrym i uczciwym człowiekiem. Dostaje pracę jako zarządca psiarni księcia Rudlinga.

Książę Rudling – hodowca psów, kupił Lassie. Szorstki i nieprzyjemny, jedyną osobą, którą lubi, jest jego wnuczka Priscilla. Zna się doskonale na psach i umie ocenić wartość Lassie. Imponuje mu odwaga i wierność psa, dlatego oddaje ją Joemu. W gruncie rzeczy to dobry człowiek, dlatego proponuje pracę ojcu Joego.

Priscilla – wnuczka księcia, mądra i wrażliwa dziewczynka. Widzi, że Lassie tęskni za domem, i celowo pozwala jej uciec.

Hynes – nadzorca psiarni, niedobry i okrutny dla psów. Bardzo nie lubi Lassie.

Daniel i Dally Fadden – starsi ludzie, samotne małżeństwo, opiekują się Lassie w czasie jej choroby. Ponieważ rozumieją, że pies dokądś podąża, pozwalają jej odejść.

Rowlie Palmer – wędrowny sprzedawca, Lassie przez pewien czas wędruje z nim, a nawet ratuje go z przykrej przygody z opryszkami. Lubi Lassie i nie próbuje jej zatrzymać, gdy ich drogi się rozchodzą.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.