Lassie, wróć!

Eric Knight

Problematyka

Tematem powieści jest głęboka przyjaźń, jaka połączyła owczarka szkockiego Lassie z rodziną Carracloughów, a zwłaszcza z chłopcem Joem. Chłopiec i pies doskonale się rozumieli, byli razem szczęśliwi, trudno im było przeżyć rozstanie. Chłopiec bardzo cierpiał, ale zrozumiał, że muszą się rozstać, bo rodzice nie mają pieniędzy na utrzymanie psa. Lassie nigdy się z tym nie pogodziła. Będąc psem, nie zwracała uwagi na ludzkie problemy, takie jak pieniądze – kochała rodzinę Joego i pragnęła zawsze być z nimi. Pokazała wszystkim, gdzie jest jej prawdziwy dom, zmusiła ludzi – nawet księcia Rudlinga – do respektowania swojej decyzji, z kim chce mieszkać. Okazała się tak wierna i lojalna, że nie wahała się ryzykować życiem, by wrócić do Joego. Wyruszając ze Szkocji do domu, nie wiedziała przecież, co ją czeka, mogła nie przeżyć tehj wędrówki, ale to jej nie powstrzymało.

Powieść pokazuje też, jaki stosunek mają ludzie do zwierząt. Lassie spotyka na swej drodze wiele osób. Nie wszyscy dobrze jej życzą. Niektórzy próbują ją złapać dla własnej korzyści, inni chcą ją zastrzelić, myśląc, że jest zdziczałym psem. Dzieci rzucają w nią kamieniami. Na szczęście spotyka też dobrych ludzi, którzy kochają i rozumieją zwierzęta, takich jak państwo Faddenowie czy Rowlie Palmer. Bez ich pomocy Lassie nie przeżyłaby swojej podróży. Pies instynktownie wie o tym i odwdzięcza się tak, jak potrafi. Dotrzymuje towarzystwa państwu Faddenom tak długo, jak może, i staje w obronie Rowliego, gdy atakują go włóczędzy.

Autor uczy nas, że miłość do zwierząt jest uczuciem ważnym i potrzebnym, dzięki któremu nasze życie staje się bogatsze. Pokazuje, że zwierzęta także mają uczucia, potrafią kochać i cierpieć, dlatego trzeba traktować je z szacunkiem i miłością. W zamian za to one stają się naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.