Kot w Butach

Charles Perrault

Streszczenie szczegółowe

Dawno temu zmarł właściciel starego młyna. Pozostawił testament, w którym wszystkie dobra zapisał dwóm starszym synom. Najmłodszy młynarczyk otrzymał w spadku tylko kota. Czuł się oszukany i nieszczęśliwy. Zgodnie z życzeniem braci opuścił rodzinny dom i udał się na wędrówkę w daleki świat. Szybko okazało się, że kot, którego zabrał ze sobą, jest magiczny. Potrafił mówić i obiecał młynarczykowi, że go nie zawiedzie. Chłopiec obawiał się, że jego przyjaciel będzie działał nieuczciwie, bo wiedział, że jest sprytny i umie kraść. Kot zobowiązał się, że nie zrobi niczego, czego młynarczyk musiałby się wstydzić. Poprosił chłopca, aby kupił mu czerwone buty z ostrogami i duży płócienny worek. Prośba była dziwna, ale młynarczyk spełnił ją. Kot podstępem złapał do worka zajączka, zawiązał worek i pobiegł z nim do zamku. Tam poprosił o widzenie z królem. Oświadczył władcy, że przynosi dar od swojego pana, bogatego i uczciwego markiza Carrabasa. Król był bardzo zadowolony z daru. Kot nie wtajemniczył młynarczyka w swoje plany i jeszcze wielokrotnie odwiedzał królewski dwór z prezentami. Za każdym razem otrzymywał pieniądze od kucharza. Kot oddawał pieniądze młynarczykowi, mówiąc, że są uczciwie zarobione.

Król niecierpliwił się, gdy kota nie było zbyt długo, dlatego pewnego razu, uradowany jego przybyciem, zaprosił go na obiad. Podczas posiłku kot poznał młodziutką i piękną królewnę, która wyraziła ochotę poznania markiza Carrabasa. Poparł ją król. Kot, który pomyślał, że można ożenić młynarczyka z królewną, wpadł na pomysł, aby do spotkania doszło nad rzeką. Poinformował króla, że właśnie tam koło mostu jego pan będzie odpoczywał. Królewna uparła się, że ona także chce zobaczyć rzekę.

Kot dosyć łatwo namówił młynarczyka do wyprawy nad rzekę. Tam nakazał mu wejść do wody i nie oddalać się pod żadnym pozorem. Młynarczyk z przyjemnością spędzał czas w rzece. Gdy kot usłyszał, że nadjeżdża królewska kareta, schował ubranie chłopca i zaczął krzyczeć, że jego pan tonie. Słudzy szybko wyciągnęli młodzieńca z wody, ubrano go w galowe szaty i zaproszono do karety. Król podziękował za liczne prezenty, przekonany, że ma przed sobą tajemniczego markiza Carrabasa. Młynarczyk myślał, że z kimś go pomylono, ale postanowił nie wyjaśniać nieporozumienia, ponieważ zachwyciła go uroda królewny i zapragnął jak najdłużej przebywać w jej towarzystwie. W tym czasie kareta wjechała na teren posiadłości okrutnego czarnoksiężnika. Kot wpadł na pomysł, aby wszyscy pracujący dla czarnoksiężnika ludzie mówili królowi, że to posiadłości markiza Carrabasa. Król był zachwycony majątkiem markiza.

Kot szybko dotarł do zamku czarnoksiężnika i podstępem skłonił go, aby udowodnił, że naprawdę zna się na czarach. Zgodnie z jego życzeniem czarnoksiężnik najpierw przemienił się w lwa, a potem w mysz. Kot złapał mysz, zjadł ją i mógł zaprosić króla do zamku na ucztę. Podczas uroczystego posiłku król stwierdził, że chciałby mieć takiego zięcia, jak markiz Carrabas. Okazało się, że królewnie także podoba się skromny i przystojny młodzieniec. Wkrótce odbyło się huczne wesele, a młynarczyk wynagrodził wszystkich pracujących na jego polach.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.