Kot w Butach

Charles Perrault

Gatunek i budowa utworu

Baśń to krótki utwór epicki, wywodzący się z kultury ludowej, w którym przeplatają się elementy realistyczne z fantastycznymi (czyli takie, które są prawdopodobne, z nieprawdopodobnymi). Fabuła baśni pełna jest cudowności — pojawiają się wróżki, czary, magiczne przedmioty i stworzenia. Bohaterowie są scharakteryzowani poprzez swoje działania i można ich jednoznacznie określić jako dobrych lub złych. Bohater baśni zwykle jest postacią bez wyraźnie rozwiniętych cech charakteru — jest to zwykle postać powtarzająca się w wielu baśniach: piękna królewna, biedna sierotka, dzielny książę lub najmłodszy syn w rodzinie; najczęściej nie posiada imienia, przez co łatwiej się z nim utożsamić (czyli uznać, że dana osoba jest do nas podobna lub nawet taka sama). Baśń posługuje się personifikacją, czyli nadaje elementom świata przyrody ludzkie cechy (np. zwierzęta umieją mówić — magiczny Kot w Butach). Wszystko w baśni może podlegać działaniu magii — czarnoksiężnik zmienia postać, istnieją magiczne zwierzęta, np. Kot w Butach. Baśń ma charakter optymistyczny — dobry bohater zawsze osiąga cel.

Wszystkie baśnie zbudowane są podobnie. Możemy w nich wyróżnić:

  1. ekspozycję (przedstawienie bohaterów, ich wyglądu, cech charakteru, dotychczasowego życia),
  2. zawiązanie akcji, czyli wydarzenie rozpoczynające akcję, np. w baśni Kot w Butach — wypędzenie młynarczyka z domu,
  3. rozwój akcji, czyli kolejne wydarzenia,
  4. punkt kulminacyjny, czyli najważniejsze wydarzenie, np. w baśni Kot w Butach — uczta w zamku czarnoksiężnika, decyzja o ślubie młynarczyka i królewny, wesele,
  5. zakończenie.

We wszystkich baśniach pojawia się także epilog, najczęściej jest to jedno zdanie informujące o dalszych losach bohaterów, np. „Żyli długo i szczęśliwie...”.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.