Rekin w Bałtyku

Te zwierzęta występują w prawie wszystkich morzach i oceanach na świecie. Żyją również w Morzu Bałtyckim. W zachodniej części tego akwenu pływa rekin śledziowy. Szanse, że wpłynie nad polskie wybrzeże, są niewielkie, jednak takie przypadki się zdarzały. W 2007 roku w Kołobrzegu rybacy znaleźli w sieci rekina podczas połowu fląder.

Żarłacz śledziowy osiąga do 3,5 m długości i żywi się głównie rybami ławicowymi i głowonogami. Rekiny w rzeczywistości są mniej groźnie, niż pokazuje się to na filmach. Każdego roku na świecie z powodu ataku rekina ginie zaledwie kilkanaście osób i nie dzieje się to nad polskim wybrzeżem. 

Żarłacz śledziowy
Żarłacz śledziowy / źródło: NOAA / domena publiczna

Jak stary jest Bałtyk?

To jedno z najmłodszych mórz na globie. Ma około 12 tysięcy lat. Dla porównania – niedługo po tym, jak uformowało się morze, ludzie udomowili psa. Od tego czasu bywały nawet tysiąclecia, w których morze zamieniało się w jezioro, tracąc kontakt z oceanem. Obecne stadium Bałtyku utworzyło się około 4 tysiące lat temu. Naukowcy przypuszczają, że w przyszłości poprzez napór wód akwen ponownie się wyodrębni zamieniając Bałtyk w słodkie jezioro. 

Przez Bałtyk wpław

Zastanawiacie się, czy ktoś przepłynął wpław Morze Bałtyckie? Wydarzyło się to dopiero w 2017 roku, a dokonał tego Sebastian Karaś. Wystartował w Kołobrzegu i zakończył ten wyczyn u brzegu Bornholmu. Zajęło mu to 29 godzin, w których czasie pokonał dystans 100 kilometrów. Wcześniej próbował tego dokonać w 2016 roku, ale zbyt duże fale udaremniły to podejście.