1. 55 Cancri E – prawdziwie diamentowy świat

Pierwsza z najdziwniejszych planet we wszechświecie mieści się w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi, w obszarze określanym jako gwiazdozbiór Raka.

Planeta 55 Cancri E składa się głównie z węgla, jest 2 razy większa, 2 razy gęstsza i aż 8 razy cięższa od Ziemi. Znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy (okrąża ją w ledwie w 18 godzin), przez co panują na niej temperatury rzędu 2400 st. Celsjusza.

To wszystko w połączeniu z ogromnym ciśnieniem sprawia, że 55 Cancri E jest pokryta diamentami. Szacunki naukowców wskazują, że jej złoża mogą być warte aż 27 nonilionów dolarów. Dla zobrazowania – to liczba, w której skład wchodzi aż 30 zer!

Przeczytaj również: Jakie gwiazdozbiory można zobaczyć w Polsce? Kiedy i jak je obserwować?

2. Kepler-16b, czyli planeta podobna do Tatooine

W 2011 roku badacze odkryli planetę, która krąży wokół dwóch gwiazd jednocześnie. Oznacza to, że każdy, kto stanąłby na jej powierzchni, mógłby przeżyć to, co Luke Skywalker na Tatooine w „Gwiezdnych Wojnach” – podwójny, dwubarwny zachód słońc.

Jednak wizja Lucasa okazała się przyjaźniejsza niż rzeczywistość. Kepler-16b składa się w ze skał i gazu oraz jest mniej więcej wielkości Saturna. Jednak jego gwiazdy są mniejsze i chłodniejsze od Słońca, co czyni tę planetę niezdatną do życia.

640px-Kepler-16
Symulacja wyglądu planety Kepler-16b /fot. autor: NASA/JPL-Caltech (domena publiczna)


3. J1407 b – Saturn na sterydach

400 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta, której pierścieni pozazdrościłby nawet nasz gazowy olbrzym.

Wokół J1407 b krążą pierścienie blisko 200-krotnie większe od tych, które ma Saturn. Gdyby przenieść ją na skraj naszego układu, pierścienie na niebie byłyby większe od Księżyca! Przez to J1407 b jest nazywana „Saturnem na sterydach”.

J1407b_seen_from_its_exomoon
Hipotetyczny widok planety J1407 i pierścieni z jej księżyca /fot. autor: Tiouraren, licencja: CC BY-SA 4.0


4. DENIS-P – największa planeta we wszechświecie

Największa odkryta planeta we wszechświecieDENIS-P – jest brązowym karłem. Oznacza to, że w jądrze tego ciała niebieskiego zachodzą procesy fuzji, które nie są w stanie się utrzymać.

Masa planety DENIS-P stanowi 28,5-krotności masy Jowisza, co czyni ją największą planetą we wszechświecie skategoryzowaną przez NASA. Trwają jednak spory, czy określać ją planetą, czy gwiazdą.

Przeczytaj również: Kalendarz astronomiczny na 2023 rok. Najciekawsze zjawiska na niebie

5. Kepler-37b – najmniejsza planeta we wszechświecie

W 2017 roku odkryto najmniejszą dotychczas planetę. Kepler-37b można wielkością porównać do Księżyca. Jednak znacznie gorętszego – powierzchnia najmniejszej planety we wszechświecie rozgrzewa się do 426 st. Celsjusza!

Kepler-37b
Kepler-37b w wizji artysty /fot. autor: NASA/Ames/JPL-Caltech (domena publiczna)


6. PSR J1719-14 b, czyli najszybsza planeta we wszechświecie

PSR J1719-14 b to pulsar, czyli wirująca z niezwykłą prędkością, bardzo gęsta gwiazda neutronowa (tzw. biały karzeł), która utworzyła się po gwałtownej śmierci gwiazdy.

Ledwie 600 tysięcy kilometrów od niej krąży obiekt o gęstości Jowisza i ponad połowę od niego mniejszy, który prawdopodobnie jest pozostałością po innej gwieździe. Okrąża on pulsara w… nieco ponad 2 godziny! Jest to tym samym najszybciej okrążający swoją gwiazdę znany naukowcom obiekt.

7. TrES-2b – najciemniejsza planeta we wszechświecie

Mieszanka gazów, z której składa się atmosfera TrES-2b sprawia, że ta planeta odbija tylko 1 proc. światła słonecznego, co czyni ją jednym z najciemniejszych obiektów we Wszechświecie (z wyłączeniem czarnych dziur).

Jak bardzo ciemna jest ta planeta? Dla porównania – świeżo wylany asfalt odbija 10 proc. światła.

Przeczytaj również: Jak nów Księżyca wpływa na człowieka? Co warto robić, a czego nie podczas nowiu

8. Gliese 436b – planeta, na której nie obowiązują prawa fizyki?

30 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta, którą można uznać za jedną z najdziwniejszych z jednego powodu – nie obowiązują tam znane nam prawa fizyki.

Gliese 436b znajduje się 15-krotnie bliżej swojej gwiazdy niż Merkury Słońca. Panują tam temperatury rzędu 439 st. Celsjusza. Nie przeszkadza to jednak, by całą planetę pokrywał… lód! Jak to możliwe?

Grawitacja planety jest tak silna, że ściska parujący lód i utrzymuje go w formie stałej. Nawet pomimo tego, że nieustannie trawią go płomienie. Można więc uznać, że jest to planeta, na której znajduje się (dosłownie) płonący lód.

GJ_436b
Ilustracja planety Gliese 436b /fot. autor: NASA/JPL-Caltech (domena publiczna)


9. WASP-107b – tzw. planeta z pianki

Wśród najdziwniejszych planet we wszechświecie nie mogło zabraknąć tej, którą naukowcy nazywają „planetą z pianki”. Skąd takie określenie?

Okazuje się, że wywodzi się ono z bardzo niskiej masy WASP-107b. To planeta o wielkości Jowisza, ale jednocześnie o 10-krotnie mniejszej masie. Oznacza to, że jej powierzchnia charakteryzuje się wyjątkowo niską gęstością, zbliżoną do gęstości pianek.

Zgodnie z badaniami 85 proc. masy planety stanowi atmosfera, a samo jądro może być równe co najwyżej 4-krotności masy Ziemi. Przeczy to dotychczasowym modelom, zgodnie z którymi gazowe olbrzymy muszą mieć jądro co najmniej 10 razy masywniejsze od Ziemi.

Artist’s_impression_of_WASP-107b_(27016173077)
Wizja planety WASP-107b na tle swojej gwiazdy /fot. autor: ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser, licencja: CC BY 2.0


10. HD 189773b – najdziwniejsza planeta we wszechświecie?

Ostatnia w zestawieniu jest planeta nieco większa od Jowisza. Znajduje się ona 62 lata świetlne od Ziemi.

Z daleka odznacza się piękną, lazurową atmosferą. Jednak prawdziwie fascynująca jest z bliska. Panują na niej wichury o prędkości sięgającej 8690 km/h oraz temperatury znacznie przekraczające 900 st. Celsjusza.

Jednak najdziwniejsze jest to, że nieustannie pada tam deszcz ze szkła. I to pada w poziomie! Umożliwia to ogromna prędkość wiatru, który byłyby w stanie przenieść szklane krople wokół Ziemi w mniej niż sześć godzin!

640px-Artist’s_impression_of_the_deep_blue_planet_HD_189733b
Możliwy wygląd planety HD 189773b /fot. NASA, ESA, M. Kornmesser, licencja: CC BY 4.0


Rozwiąż nasze quizy:

Czy popełniasz te typowe błędy ortograficzne? Rozwiąż QUIZ z języka polskiego

QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

Test z wiedzy ogólnej. Uczeń podstawówki nie ma z nim problemu, a ty?