Spis treści:

Brinicle — wodny stalaktyt

Brinicle to rosnąca do dołu pusta rura lodu, która zamyka opadającą solankę, powstającą pod rozwijającym się lodem morskim. Po zamarznięciu wody morskiej w oceanie polarnym koncentraty solanki są wydalane z lodu morskiego. Tworzy się w ten sposób gęsta i bardzo zimna słona woda o temperaturze zamarzania niższej niż wody, która ją otacza.

Wodny stalaktyt powstaje w momencie, gdy pióropusz opadającej solanki wchodzi w kontakt z sąsiednią wodą oceaniczną. Jego ekstremalnie niska temperatura powoduje natychmiastowe powstawanie lodu wokół przepływu.


Przeczytaj również: Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Bioluminescencja

Bioluminescencja jest jednym z rodzajów chemiluminescencji, czyli zjawiska emisji fal świetlnych powstałych w wyniku reakcji chemicznych. Występuje ona u wielu zwierząt morskich oraz podwodnych organizmów, a także grzybów, porostów i bakterii.

Dla wielu ryb głębinowych bioluminescencja ma praktyczne zastosowanie, ponieważ umożliwia orientację w terenie. Często jest to też efekt obronny.

Co ciekawe, zjawisko to jest dość powszechne na całym świecie. W Bałtyku zaczęło pojawiać się dopiero pod koniec XX w.

Efekt mlecznego morza

Efekt mlecznego morza występuje wyłącznie na Oceanie Indyjskim. To unikalny mleczny blask, który pojawia się na wodach oceanicznych. Ma to miejsce na skutek działania bakterii bioluminescencyjnych, które barwią wodę na kolor niebieski. Jeśli chce się natomiast spojrzeć na to zjawisko gołym okiem, widzi się mleczno-biały kolor, który świeci w ciemności.

Przeczytaj również: Na wakacje nie tylko nad Bałtyk. Mamy też piękne "Kaszubskie Morze"

Zielony promień

Zielony promień to wyjątkowo rzadkie zjawisko, które można zaobserwować w momencie, gdy Słońce zachodzi nad morzem. Aby jednak cieszyć się widokiem tego zjawiska, niebo musi być absolutnie czyste, bez najmniejszej chmurki.

Zielony promień jest po prostu ostatnim promieniem Słońca przed schowaniem się za widnokręgiem. Czasem może wyglądać również jak płomień tuż nad horyzontem. Nad Bałtykiem to zjawisko występuje wyjątkowo rzadko.


Bałtycka anomalia

Bałtycka anomalia nie jest wprawdzie typowym zjawiskiem przyrodniczym, ale i tak postanowiliśmy dołączyć ją do naszej listy. Anomalia ta jest widoczna jedynie na niewyraźnym obrazie sonarowym. Został on wykonany przez Petera Lindberga, Dennisa Åberga i ich szwedzki zespół nurkowy „Ocean X” podczas poszukiwania skarbów na dnie północnego Bałtyku w centrum Zatoki Botnickiej. Miało to miejsce w czerwcu 2011 r.

Zespół zasugerował, że ich obraz sonarowy pokazywał obiekt o niezwykłych cechach pozornie nienaturalnego pochodzenia. Wywołało to spore spekulacje o zatopionym na dnie morza UFO. Rewelacje te spotkały się także z poruszeniem w środowisku badawczym oraz sporą liczbą odpowiedzi, które w większości były dość nieprzychylne.

Przeczytaj również: Studenci już szukają pokojów i mieszkań. Ile będą musieli zapłacić za lokum?

Czerwony przypływ

Czerwony przypływ, którego techniczna nazwa brzmi szkodliwy rozkwit glonów, jest zjawiskiem naturalnym. Charakteryzuje się zmianą koloru mórz, jezior oraz innych zbiorników wodnych.

Obecnie nazwa „czerwony przypływ” straciła na znaczeniu. Niegdyś używało się jej, gdy zjawisko występowało z krasnorostami. Obecnie używa się go zawsze, gdy następuje masowe namnażanie się mikroalg, bez względu na ich kolor.


Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Wśród nich znajdujemy między innymi: dostęp do światła słonecznego i składników odżywczych, brak wiatrów, wysokie temperatury czy zmiany wywołane przez człowieka (zanieczyszczenie wód).

Czerwony przypływ jest potencjalnie toksyczny dla ludzi, ale również dla różnych gatunków morskich. Mikroalgi są zdolne do wytwarzania toksyn powodujących amnezję czy paraliżujących. Kumulując się w ciele mięczaków i skorupiaków, czynią ich spożywanie niebezpiecznym dla człowieka.

Piana morska

Piana morska, inaczej sepiolit, to biały miękki minerał ilasty, który często wykorzystywany jest przy wyrobie fajek tytoniowych. Występuje w rejonach Turcji, Grecji, we Francji, Hiszpanii oraz Maroku, a nawet w Stanach Zjednoczonych i kilku innych miejscach na świecie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez community (@visionof_world)Piana morska
była czasami używana jako substytut steatytu, czyli łupku talku, lub jako materiał budowlany. Obecnie w budownictwie sepiolit może być stosowany w zaprawach wapiennych.

Przeczytaj również: Piorun kulisty. Złudzenie czy wiązka elektronów?

Podwodne kręgi

Kilka lat temu świat obiegły imponujące zdjęcia wykonane u wybrzeży Japonii, na których widać pieczołowicie wykonane podwodne kręgi, znajdujące się na dnie oceanu.
Jak się okazało, było to coś w rodzaju miejsca do prokreacji dla samicy ryby, które wykonał samiec. Znalazła się tam także przestrzeń dla młodych.


Odpowiedzi do zadań z podręczników z przyrody znajdziesz tutaj:

Przyroda – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Przyroda – odpowiedzi do zadań z podręcznika

Przyroda – ćwiczenia z wyjaśnieniami