Spis treści:

Dlaczego studenci już szukają lokum?

Choć sesja egzaminacyjna na wielu uczelniach parę dni temu dopiero się skończyła, a do rozpoczęcia nowego roku akademickiego zostały aż 3 miesiące, to wielu studentów już zaczyna się rozglądać się za mieszkaniem lub pokojem do wynajęcia. Winien temu jest przede wszystkim niedobór mieszkań na wynajem, spowodowany napływem do Polski osób z Ukrainy, a także inflacja, przez którą wielu ludzi zrezygnowało z kupna mieszkania. Wciąż rosnąca inflacja sprawia także, że wynajem oraz opłaty za media wciąż rosną. We wrześniu może być zatem bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek lokum, a w szczególności takie, które będzie można opłacić ze studenckiej kieszeni.

Z tego powodu wielu studentów rozgląda się za mieszkaniami i pokojami już dziś, licząc na to, że dzięki temu nie będą mieli problemu ze znalezieniem lokum we wrześniu oraz że obecnie będą mogli trafić na mieszkania w niższej cenie i lepszym standardzie niż na krótko przed rozpoczęciem roku akademickiego, gdy najwięcej osób będzie ich poszukiwać. 

Przeczytaj również: “Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych uczelni w Polsce. Gdzie warto studiować?

Akademik, stancja czy mieszkanie?

Akademik 

Wybierając lokum dla studenta trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, jakie mamy możliwości, jakim budżetem dysponujemy oraz jaki tryb życia prowadzimy. Na ogół najtańszą opcją jest akademik, chociaż ceny w niektórych z nich mogą być podobne do cen pokojów na wynajem. Opłaty za mieszkanie w domu studenckim różnią się od siebie w zależności od miasta, standardu oraz tego, iluosobowy jest pokój.  

Liczba miejsc w akademiku zazwyczaj jest jednak ograniczona, a najczęściej miejsca w nich przyznawane są w pierwszej kolejności osobom, które mają niski średni dochód na osobę w rodzinie oraz daleką odległość z uczelni do domu rodzinnego. Zatem może wydarzyć się tak, że jeśli dochód naszej rodziny jest wyższy niż pewna ustalona granica lub jeśli mieszkamy zbyt blisko miasta, w którym studiujemy, nie będziemy mogli otrzymać miejsca w domu studenckim. Dlatego przed złożeniem wniosku o akademik warto dopytać w dziekanacie o zasady przyznawania w nim miejsc.

Plusami mieszkania w domu studenckim jest najczęściej mała odległość od uczelni oraz życie w miasteczku akademickim, w którym często ma się na miejscu wszystko, co potrzebne – sklepy, ksero, przychodnię akademicką, kluby studenckie itp. Nie każdemu jednak będzie służyć ten rodzaj mieszkania.  

Wśród wad domów studenckich można wymienić przede wszystkim często niższy niż w prywatnym mieszkaniu standard oraz brak ciszy spowodowany częstymi imprezami, przez które nauka staje się trudniejsza. Akademik będzie zatem dobrym miejscem do życia dla osób rozrywkowych lub dla takich, które chcą poznać na studiach wielu nowych ludzi.

Stancja

Obecnie stancją najczęściej nazywa się mieszkanie lub dom, w którym mieszkają jego właściciele, a student wynajmuje od nich jeden z pokoi. Takie lokale często są tanie, ponieważ zazwyczaj ich właścicielami są starsze osoby, które nie orientują się w cenach, a samodzielnie nie są w stanie pokryć kosztów własnego domu, dlatego potrzebują lokatora, który będzie dostarczał im brakującą kwotę.

Jakie są plusy mieszkania na stancji? Na pewno niska cena, która często może być dodatkowo obniżona za pomoc w obowiązkach domowych, takich jak robienie zakupów, czy skoszenie trawnika. Niektóre starsze osoby mogą również chętnie częstować swojego lokatora obiadem lub przekąskami. Mieszkając na stancji mamy też gwarancję, że wszystkie usterki w mieszkaniu szybko zostaną naprawione, ponieważ właścicielowi, który przecież również w nim mieszka, będzie zależało na tym, by wszystko działało.  

Wad niestety jest o wiele więcej, dlatego mało kto decyduje się na tę opcję. Właściciele, którzy dzielą swoje mieszkania z lokatorami, często bywają kontrolujący i najczęściej wymagają przestrzegania pewnych zasad. Najczęściej nie życzą sobie późnych powrotów do domu czy zapraszania gości. Niestety są też tacy, którzy potrafią kontrolować nawet ilość zużywanej przez lokatora wody czy prądu! Stancja u właściciela na pewno nie będzie więc odpowiednim miejscem do życia dla osób lubiących swobodę, towarzystwo i imprezy. Może za to okazać się dobrym i tanim rozwiązaniem dla studentów niestacjonarnych, którzy potrzebują jedynie co dwa tygodnie miejsca, w którym mogą się przespać.

Przeczytaj również: Najlepsze uczelnie na świecie. Które polskie szkoły wyższe znalazły się w rankingu?

Pokój lub mieszkanie

Wynajęcie pokoju lub mieszkania będzie najbardziej komfortową, ale często niestety i najdroższą opcją. Jeśli jednak ceny wynajmu całego mieszkania lub pokoju będą dla nas za wysokie, możemy zamieszkać z kimś znajomym lub znaleźć miejsce w pokoju lub mieszkaniu studenckim. To, czy będzie się nam tam dobrze mieszkało, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jacy będą współlokatorzy, właściciel, standard lokum oraz jego lokalizacja.

Mieszkanie lub pokój w studenckim mieszkaniu na pewno dają dużo większą swobodę niż stancja czy akademik. Zazwyczaj w takim miejscu jest też ciszej i spokojniej niż w domu studenckim, jeśli oczywiście trafimy na odpowiednich współlokatorów. Najczęściej mamy też większe możliwości w kontekście zapraszania gości oraz możemy wracać do domu nawet o późnych porach.  

Prócz często wysokiej ceny minusami mieszkania lub pokoju na wynajem może być również większa odległość od uczelni czy centrum miasta i możliwość trafienia na uciążliwych współlokatorów. Żeby jednak zminimalizować to ryzyko, warto zamieszkać ze znajomymi osobami, które prowadzą podobny do naszego tryb życia. 

Ceny akademików 2022

Ceny akademików mogą bardzo się od siebie różnić i zależą od wielu czynników tj. uczelni, miasta, standardu i rodzaju pokoju (iluosobowy). Uczelnie zazwyczaj udostępniają na swoich stronach informacje o tym, ile trzeba zapłacić za miejsce w należących do nich akademikach, dlatego można łatwo określić, jakie są ich średnie ceny. W skali Polski wahają się one od ok. 350 zł miesięcznie za miejsce w pokoju trzyosobowym do 1200 zł miesięcznie za pokój jednoosobowy. W poszczególnych miastach ceny akademików kształtują się następująco:

 • Warszawa: ok. 430-810 zł/miesięcznie
 • Kraków: ok. 360-730 zł/miesięcznie
 • Wrocław: ok. 440-1100 zł/miesięcznie
 • Poznań: ok. 470-800 zł/miesięcznie
 • Gdańsk: ok. 360-620 zł/miesięcznie
 • Łódź: ok. 370-850 zł /miesięcznie

Podane kwoty są już całościowymi kosztami, ponieważ w akademikach nie płacimy dodatkowo za czynsz czy media. Warto pamiętać również, że w niektórych miastach studenci mają możliwość wybrania także akademików prywatnych, często o wyższym standardzie. Ceny w nich zaczynają się jednak od ponad tysiąca złotych za pokój i potrafią przekroczyć nawet 2 tys.

Przeczytaj również: Rekrutacja na studia w roku akademickim 2022/2023. Co warto wiedzieć?

Jakie są ceny pokojów i mieszkań dla studentów?

Ceny mieszkań i pokojów na wynajem wciąż rosną, a do tego taka tendencja będzie się utrzymywać. Jakie są obecne koszty wynajmu lokum dla studenta?

Poniżej przestawiamy ceny najtańszych pokojów i mieszkań w poszczególnych miastach. W kwoty wliczony jest już czynsz do spółdzielni, jednak trzeba doliczyć do nich jeszcze opłaty za zużycie mediów (zazwyczaj są to kwoty 100-200 zł). 

 • Warszawa: pokój – od 700 zł, kawalerka – od 1400 zł/miesięcznie
 • Kraków: pokój – od 800 zł, kawalerka – od 1100 zł/miesięcznie
 • Wrocław: pokój – od 900 zł, kawalerka – od 1500 zł/miesięcznie
 • Poznań: pokój – od 600 zł, kawalerka – od 1000 zł/miesięcznie
 • Gdańsk: pokój – od 700 zł, kawalerka – od 1300 zł/miesięcznie
 • Łódź: kawalerka – od 500 zł, kawalerka – od 1300 zł/miesięcznie

Warto pamiętać, że najtańsze mieszkania na wynajem znajdują się zazwyczaj w dużej odległości od centrum miasta i mają niższy standard, choć niekiedy można trafić na okazyjną cenę za lokum o dobrym standardzie i lokalizacji. By zminimalizować koszty wynajmu warto pomyśleć o dzieleniu pokoju lub mieszkania z kolegą lub koleżanką – wówczas jego cena może zmniejszyć się nawet o połowę.

Jak wybrać lokum dla studenta?

Wybierając lokum dla studenta warto się zastanowić nad tym, jaki mamy budżet i czego oczekujemy od miejsca, w którym będziemy mieszkać – czy istotny jest dla nas spokój i odpowiednie warunki do nauki, czy także swoboda, nawiązywanie nowych znajomości i bogate życie towarzyskie.

O szczegóły na temat akademika oraz to, czy w ogóle mamy szanse na dostanie w nim miejsca, najlepiej zapytać w dziekanacie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na poszukiwania mieszkania, to przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie, które przedstawiamy poniżej.

 1. Wynajmując mieszkanie lub pokój, zawsze zawierajmy pisemną umowę, w której będą określone zasady jego użytkowania oraz uwzględnione wszystkie opłaty.
 2. Zwróćmy uwagę na to, na jaki czas zawierana jest umowa i czy mamy możliwość jej wypowiedzenia, jeśli z jakiegoś względu okazałoby się, że musimy opuścić mieszkanie (np. problemy ze współlokatorami, rezygnacja ze studiów itp.).
 3. Szukając mieszkania wybierajmy oferty wystawiane prywatnie, a nie przez agencje nieruchomości, ponieważ w tym drugim przypadku często będziemy musieli za tę usługę dodatkowo zapłacić.
 4. Warto zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania w mieszkaniu. Najbardziej komfortowe będzie miejskie (MPEC), a najmniej opłacalne - elektryczne. 
 5. Pamiętajmy, że mieszkania w kamienicach, choć są bardzo klimatyczne, często bywają także zimne, przez co możemy skazać się albo na marznięcie w okresie zimowym, albo na wysokie opłaty za ogrzewanie. Na pewno nie warto decydować się na mieszkania, które w ogóle nie mają ogrzewania (niestety zdarza się to w starych kamienicach) i w których do dyspozycji mamy jedynie farelkę.
 6. Jeśli szukamy pokoju, najlepiej, żeby był on nieprzechodni, ponieważ w przechodnim jest dużo mniej intymnie, a ciągłe przechodzenie przez niego innych lokatorów może nam przeszkadzać.
 7. Warto zwrócić uwagę na umeblowanie mieszkania lub pokoju i sprawdzić, czy jest w nim odpowiednia liczba łóżek dla lokatorów i czy są one odpowiednio duże, czy jest dużo miejsc do przechowywania swoich rzeczy (tj. szafy, półki) i czy znajduje się w nim wyposażenie, które jest dla nas istotne (np. biurko, piekarnik).
 8. Oglądając mieszkanie warto zwrócić uwagę na mieszkające tam osoby oraz na właściciela – czasami na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie ocenić, czy będziemy w stanie się z nimi dogadać lub czy możemy spodziewać się jakichś kłopotów. 


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie