Święto Zmarłych 

1 listopada, czyli Święto Zmarłych, wypada w poniedziałek, zatem uczniowie będą mieć przedłużony, trzydniowy weekend. 

Narodowe Święto Niepodległości 

Kolejny dzień wolny, czyli 11 listopada, wypadnie w czwartek i być może niektórzy dyrektorzy zdecydują się na odwołanie zajęć dydaktycznych także w piątek, by przedłużyć uczniom weekend do czterech dni. 

Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna 

W czasie świąt Bożego Narodzenia uczniowie będą wypoczywać przez 11 dni — od 23 grudnia do 2 stycznia. 

Trzech Króli 

W tym roku święto Trzech Króli wypada w czwartek, zatem uczniowie nie będą musieli iść wówczas do szkoły, chyba że dyrekcja szkoły ustali również 7 stycznia dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i tym samym przedłuży im wypoczynek. 

Ferie zimowe 

Terminy dwutygodniowej przerwy zimowej są różne, zależnie od województw: 

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie 
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  - podlaskie, warmińsko-mazurskie 
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 
  • 14 - 27 lutego 2022 r. - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 

Wielkanocna przerwa świąteczna  

Podczas świąt Wielkanocnych, jak bywa to najczęściej, uczniowie będą mieć 6 wolnych dni – od Wielkiego Czwartku do wtorku po świętach. W tym roku szkolnym wypada to w terminie 14-19 kwietnia. 

Majówka 

W 2022 roku termin majówki zachęca do wyjazdów bardziej niż w roku 2021, ponieważ 1 maja wypada w niedzielę, a 3 we wtorek. Zazwyczaj, gdy 2 maja jest w tygodniu, większość dyrektorów ustanawia go dniem wolnym, zatem znów szykuje się czterodniowy odpoczynek! 

Egzamin ósmoklasisty i matury 

Gdy jedni będą się stresować, drudzy będą wypoczywać. Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku odbędzie się w dniach 24-26 maja, a pierwsze dni matur zaraz po majówce, czyli 4-6 maja. Wówczas młodsze roczniki, które nie piszą egzaminów, będą miały dni wolne od zajęć dydaktycznych. 

Boże Ciało 

Boże Ciało jak zawsze wypada w czwartek, tym razem będzie to 16 czerwca. Zatem to, czy uczniowie będą mieć przedłużony weekend, czy tylko jeden dzień wolny, będzie zależeć od decyzji dyrekcji danej szkoły. 

Wakacje 

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 24 czerwca, a do szkół uczniowie wrócą dopiero po ponad 2 miesiącach wypoczynku – 1 września. 

Czy powróci nauka zdalna? 

Minister edukacji, mimo IV fali pandemii i spowodowanego przez nią wzrostu zakażeń, nadal utrzymuje, że systemowo zarządzona nauka zdalna dla wszystkich szkół, jak na ten moment, nie powróci. Na czasowy tryb zdalny będą przechodzić jedynie poszczególne klasy lub szkoły, w których wystąpi ognisko koronawirusa. Przy drastycznym wzroście zakażeń nauczanie zdalne będzie obowiązywało w regionach, w których chorych będzie najwięcej. Minister motywuje swoją decyzję złą kondycją psychiczną uczniów po długim okresie izolacji i tym, że ponowne zamknięcie ich w domach mogłoby przynieść katastrofalne skutki. Twierdzi również, że systemowy lockdown jest brany pod uwagę w ostatniej kolejności spośród wielu opcji, które jeszcze zostały.

Joanna Cwynar