Spis treści:

Jak przygotowują dzieci do pierwszego dnia szkoły w USA?

Prowadząca na TikToku kanał o życiu swojej rodziny mama dwójki chłopców pokazała, w jaki sposób przygotowuje jednego ze swoich synów na rozpoczęcie roku szkolnego w USA. Nie jest to jednak wspólne i pełne pozytywnych emocji pakowanie nowych podręczników i zeszytów, a... domowe szkolenie dotyczące tego, jak dziecko powinno zachować się w przypadku strzelaniny w szkole.

Kobieta tłumaczy kilkulatkowi, że w razie wystąpienia takiej sytuacji powinien uciekać jak najdalej od szkoły. Jeśli natomiast nie będzie ku temu możliwości, schować się w kącie i zasłonić swoim kuloodpornym plecakiem. Maluch odgrywa związane z podanymi sytuacjami scenki, ucząc się postępowania podczas strzelaniny.

@the.walton.family Happy back to school season.. #greenscreenvideo #fyp #backtoschool #drill #uvalde #saveourchilren ♬ L$d - Luclover


Choć wiele osób mogłoby stwierdzić, że aż tak daleko idące przygotowania są zbędne, to w USA sporo rodziców uczy dzieci, jak zachowywać się w takiej sytuacji, z powodu bardzo gwałtownego wzrostu liczby strzelanin w szkołach w ostatnim czasie.

Przeczytaj również: Jakie zmiany czekają uczniów w nowym roku szkolnym? Nie wszystkie cieszą

Wzrost incydentów z udziałem broni w amerykańskich szkołach

Everytown for Gun Safety, czyli pozarządowa organizacja, walcząca z przemocą z użyciem broni oraz działająca na rzecz bezpieczeństwa społecznego, opublikowała alarmujące dane dotyczące znacznego wzrostu strzelanin w amerykańskich szkołach w ciągu ostatniego roku szkolnego.
 
Autorzy raportu przeanalizowali coroczne statystyki związane z incydentami z udziałem broni w szkołach od 2013 roku. Według danych na przestrzeni tych lat dochodziło średnio do 49 takich przypadków rocznie, z czego najgorszy, jak do tej pory, był rok szkolny 2018/2019, w którym było ich 75. Ubiegły rok okazał się jednak pod tym względem sporo od niego gorszy, bo incydentów z bronią w szkołach było ponad dwa razy więcej, czyli aż 193 przypadki, które poskutkowały śmiercią 59 osób i 138 rannymi.

Według dalszych analiz osoby dokonujące zamachów najczęściej były związane ze szkołą (uczniowie lub byli uczniowie), a broń pozyskiwały z własnych domów lub domów rodziny czy znajomych. Z tego powodu organizacja sprzeciwia się łatwemu dostępowi do broni oraz wskazuje, że by zapobiegać takim sytuacjom, trzeba przeciwdziałać przemocy na najwcześniejszych jej etapach oraz odpowiednio zabezpieczać znajdującą się w domu broń przed trafieniem w niepowołane ręce. Jednocześnie autorzy raportu ostrzegają, że częste szkolne ćwiczenia z udziałem uczniów, symulujące strzelaninę, nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ negatywnie wpływają na poziom stresu i niepokoju wśród uczniów i nauczycieli.

Przeczytaj również: Wyprawka szkolna. Jak zaoszczędzić na wyposażeniu ucznia?

Kuloodporne plecaki dla dzieci

Po strzelaninie w szkole w Newtown z 2012 roku, podczas której zamachowiec zastrzelił 26 osób, amerykańskie firmy zaczęły produkować kuloodporne plecaki oraz kuloodporne tarcze, które można do nich wkładać. Tego typu zabezpieczenie widzimy na filmiku, w którym tiktokerka uczy syna, w jaki sposób powinien zachować się podczas strzelaniny. Zdania co do zasadności wyposażania dzieci w tego typu sprzęt, są wśród Amerykanów podzielone, ponieważ część z nich uważa, że to również może wzbudzać w uczniach niepotrzebne lęki i stres. 

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie