Spis treści:

Koszty szkolnej wyprawki w 2022 roku

Provident Polska przeprowadził badanie, w którym zapytał rodziców, ile pieniędzy planują wydać na wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Wynika z niego, że średnio będzie to 347 złotych na jedno dziecko, czyli o 14 zł więcej niż rok temu.  

W tym roku rodzice nie mają w zamiarze przeznaczyć tak dużych kwot na elektronikę, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, gdy obawiano się powrotu nauki zdalnej. Zmieniło się też podejście rodziców do zakupów przed nowym rokiem szkolnym – obecne 50 proc. z nich twierdzi, że będzie kupować używane rzeczy (np. podręczniki), a aż 70 proc. przy wyborze artykułów będzie kierować się ich ceną.

Przeczytaj również: Dni wolne od nauki w roku szkolnym 2022/2023. Liczba zaskoczy uczniów

Program Dobry Start, czyli 300+ na wyprawkę

Rodzice rozpoczynających od września naukę w szkole dzieci w wieku od 7 do 20 lat (dla dzieci z niepełnosprawnością do 24 lat) mogą otrzymać finansową pomoc od rządu w ramach programu “Dobry Start”. Jeśli złożą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia w terminie od 1 lipca do 30 listopada, będą mogli otrzymać 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę dla swojego dziecka. Kwota ta będzie mogła pokryć większość średniej sumy, którą znaczna część rodziców zamierza wydać na zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Czy trzeba kupować podręczniki?

Pytanie, czy trzeba kupować podręczniki, zadaje sobie co roku wielu rodziców. Odpowiedź na nie zależy jednak od tego, do jakiej szkoły chodzi dziecko – podstawowej czy ponadpodstawowej.  

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych mają bezpłatny dostęp do podręczników i zeszytów ćwiczeń ze wszystkich zajęć obowiązkowych, zatem rodzice nie muszą im ich kupować. Swoje pociechy zaopatrzyć będą musieli jedynie w podręczniki do zajęć dodatkowych, czyli np. religii, etyki, drugiego języka obcego, wychowania do życia w rodzinie czy zajęć wyrównawczych, oczywiście, o ile będą one w danej szkole wymagane.

Dlaczego podręczniki dla uczniów podstawówek są bezpłatne? Co trzy lata rząd oferuje szkołom dotacje na zakup podręczników, które później wypożycza uczniom na cały rok biblioteka szkolna. Oprócz podręczników dzieci otrzymują również bezzwrotne zeszyty ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli pod koniec roku szkolnego będziemy zwracać bibliotece książki uszkodzone lub poniszczone, będziemy musieli pokryć ich koszty.

Bezpłatny dostęp do podręczników nie przysługuje natomiast uczniom szkół ponadpodstawowych, dlatego rodzice młodzieży uczącej się w liceach, technikach i szkołach branżowych będą musieli je zakupić.

Przeczytaj również: Korepetycje na wagę złota. Rodzice już szukają korepetytorów na wrzesień

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty

Wyprawka dla pierwszoklasisty, który dopiero zaczyna przygodę ze szkołą podstawową, zazwyczaj jest dużo kosztowniejsza niż te w kolejnych latach, ponieważ w tym przypadku trzeba skompletować całe wyposażenie od zera.  

W wielu szkołach jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice uczniów mogą uzyskać od szkoły lub dostać od przyszłych wychowawców klasy informacje na temat tego, jakie przybory będą niezbędne małemu uczniowi. Warto skorzystać z takiej listy, by o niczym nie zapomnieć, ale i nie kupować niepotrzebnych rzeczy. Co na pewno powinno się znaleźć w wyprawce pierwszoklasisty?

Oto niezbędne rzeczy:

 • plecak;
 • worek na buty;
 • pudełko na jedzenie i bidon na picie;
 • obuwie do chodzenia po szkole (w niektórych szkołach trzeba mieć też mieć drugą parę na WF);
 • strój na WF (w niektórych szkołach obowiązuje biały T-shirt i granatowe lub czarne spodenki);
 • zeszyty (ważne, by jeden był w cienkie linie - do zajęć humanistycznych, a drugi w kratkę – głównie do matematyki; nie warto przesadzać z grubością brulionów - 16, a maksymalnie 32 kartki będą najlepsze);
 • brudnopis;
 • dzienniczek ucznia;
 • ewentualnie okładki na zeszyty i książki;
 • 2-3 teczki na prace;
 • piórnik z przyborami (tj. kilka ołówków, długopis, gumka do mazania, korektor, linijka, klej, nożyczki, temperówka);
 • przybory plastyczne (tj. kredki, farby plakatowe, pędzel, pastele, blok techniczny, blok rysunkowy biały i kolorowy w formacie A4, bibuła, plastelina);
 • przybory higieniczne (tj. chusteczki, płyn do dezynfekcji rąk, awaryjne maseczki).

W podobny sposób będzie wyglądała wyprawka dla uczniów drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. W ich przypadku należy jednak pamiętać, że niektóre przybory i artykuły nie zostały do końca zużyte w ubiegłym roku szkolnym, dlatego można je wykorzystać w kolejnym. Warto więc przed zakupami zrobić listę i wykreślić te rzeczy, które już mamy np. plecak, worek, kredki itd.

Wyprawka szkolna dla ucznia klas od IV do VIII

Wyprawka dla ucznia starszych klas podstawówki nieco różni się od tej dla maluchów z nauczania początkowego. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to, że od IV klasy obowiązuje już rozdzielenie lekcji na konkretne przedmioty, dlatego z każdym rokiem potrzebnych będzie więcej zeszytów i okładek, ale za to coraz mniej przyborów plastycznych.  

Jeśli chodzi o zeszyty, to każdy powinien być do innego przedmiotu. Przy wyborze zeszytu na dane zajęcia warto zwrócić uwagę na rodzaj przedmiotu i jego tygodniową liczbę godzin. Do lekcji o profilu humanistycznym będą potrzebne bruliony w grube linie, a do ścisłych – w kratkę. Wyjątek mogą stanowić przedmioty, które wymagają rysunków, takie jak biologia, technika czy plastyka, których nauczyciele mogą wymagać gładkiego zeszytu – bez linii czy kratek oraz muzyka, na którą będzie potrzebny zeszyt w pięciolinię.  

To, ile godzin tygodniowo danego przedmiotu w szkole będzie miało dziecko, może być dla nas wskazówką co do grubości zeszytów, które powinniśmy kupić – do języka polskiego i matematyki, które odbywają się kilka razy w tygodniu, przydadzą się grubsze zeszyty np. 90-kartkowe, a do tych, które występują rzadziej – 32- lub 60-kartkowe. Trzeba brać pod uwagę również to, że do niektórych zajęć, jak np. plastyka, zeszyt może być w ogóle niepotrzebny. Warto też kupować zeszyty z cienkimi oprawkami zamiast twardych, ponieważ te drugie to dodatkowy ciężar w plecaku, który i tak już dużo waży.

Kompletując wyprawkę powinniśmy dowiedzieć się, jakie przybory będą potrzebne na plastykę, ponieważ w starszych klasach szkoły podstawowej nie jest ona już tak istotnym elementem nauki jak w nauczaniu początkowym. Możliwe więc, że nie wszystkie przybory plastyczne będą potrzebne, zatem nie trzeba będzie ich niepotrzebnie kupować. Nie musimy mieć ich zresztą wszystkich od razu, ponieważ zajęcia plastyczne są tylko raz w tygodniu, więc zawsze będzie można dokupić coś przed konkretną lekcją, na której dany artykuł będzie potrzebny.  

W 8. klasie szkoły podstawowej nie ma już lekcji z plastyki i muzyki, a po 6. klasie kończy się również technika, dlatego nie musimy kupować już potrzebnych na te przedmioty przyborów. W starszych klasach podstawówki trzeba natomiast mieć przybory geometryczne (linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel). Dla uczniów, którzy uczą się już samodzielnie, warto kupić też kilka artykułów, które mogą pomóc in w nauce, takich jak kolorowe zakreślacze, samoprzylepne znaczniki czy kartki do notatek.

Przeczytaj również: Godzina korepetycji za 180 zł? Internauci są oburzeni

Wyprawka szkolna dla licealisty

Wyprawka dla licealisty lub ucznia innej szkoły ponadpodstawowej może kosztować sporo więcej niż w podstawówce, ponieważ trzeba będzie kupić podręczniki. Zaoszczędzimy natomiast na przyborach plastycznych i technicznych, bo takich przedmiotów nie ma już w szkole średniej.  

Reszta wyprawki będzie wyglądać podobnie jak w przypadku ucznia starszych klas szkoły podstawowej, choć zeszyty do niektórych przedmiotów mogą być potrzebne nieco grubsze. Zeszyt przedmiotowy nie jest w szkole średniej aż tak istotnym elementem nauki, dlatego w niektórych szkołach nauczyciele pozwalają uczniom, na wzór studentów, mieć jeden duży zeszyt podzielony kolorami kartek na kilka przedmiotów. Nie przez wszystkich pedagogów będzie to jednak akceptowane.  

Licealistom mogą przydać się również różnego rodzaju repetytoria np. maturalne, a także kalkulator prosty oraz przybory do robienia notatek i do samodzielnej nauki. 

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

By zaoszczędzić na wyprawce szkolnej, warto się do takich zakupów wcześniej przygotować. Najlepiej zrobić listę tego, co będzie niezbędne, a co nie; jakie przybory i artykuły pozostały dziecku z ubiegłego roku, a co należy uzupełnić oraz które rzeczy warto kupić później – już po rozpoczęciu zajęć w szkole, gdy będzie wiadomo, czy faktycznie są dla uczniów obowiązkowe czy nie. Wtedy na pewno unikniemy kupowania niepotrzebnych rzeczy.

Przed wybraniem się na zakupy warto też zorientować się w cenach artykułów papierniczych w konkretnych sklepach. Tańsze przybory na pewno znajdziemy w hipermarketach, a niektóre sklepy papiernicze mogą być drogie. Zaoszczędzić możemy również kupując zeszyty czy przybory do pisania w wielopakach.  

Przy zakupach na nowy rok szkolny warto też korzystać z ze wszystkich opcji, które pomogą nam zminimalizować koszty wyprawki. Może być to program Dobry Start, zniżki na zakupy oferowane przez księgarnie (często nauczyciele, szczególnie języków obcych, na pierwszych lekcjach rozdają dzieciom kupony zniżkowe na podręczniki, które można później wykorzystać), kupno używanych książek w antykwariatach czy wykorzystanie przyborów i innnych artykułów z poprzedniego roku. Warto dowiedzieć się również u nauczycieli, czy jeśli twoje dziecko ma odpowiedni sprzęt, np. tablet, będzie mogło na lekcjach korzystać z elektronicznej wersji podręczników, które są i tańsze, a dodatkowo nie przeciążają plecaka.

Na czym nie warto oszczędzać podczas kompletowania wyprawki szkolnej? Przede wszystkim na tych rzeczach, które powinny służyć dziecku przez lata i mają wpływ na jego zdrowie. Jest to np. plecak czy tornister, który powinien być wygodny i odpowiednio dobrany, by nie wykrzywiał dziecku kręgosłupa. Dobrze też wybrać uniwersalny krój i wzór plecaka, by nawet jeśli zmieni się moda, mógł służyć nieco dłużej niż rok czy dwa lata. Podobnie będzie z workiem na buty i piórnikiem – jeśli będą solidnie wykonane, mogą przetrwać co najmniej kilka lat nauki.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie