1848 – Odbył się ostatni paryski koncert poety fortepianu Fryderyka Chopina. Kompozytor, który najprawdopodobniej chorował na gruźlicę, zmarł ponad rok później, wskutek nagłego pogorszenia zdrowia.  

Jeden z najbardziej znanych poetów romantycznych Cyprian Kamil Norwid, który był świadkiem ostatnich dni Chopina zamieścił w „Dzienniku Polskim” nekrolog kompozytora pisząc słynne dziś słowa: “Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel Fryderyk Chopin, zszedł z tego świata[...]”.  

Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Wielu znawców życia Fryderyka przekonuje, że był on geniuszem uniwersalnym, posiadał również niezwykły talent literacki, malarski i aktorski (świetnie naśladował wybrane postacie). 

1922 – Po niemal 600 latach część Górnego Śląska została przyłączona do Polski w wyniku plebiscytu zorganizowanego na tych ziemiach na mocy postanowień traktatu wersalskiego i zakończonego sukcesem III powstania śląskiego.  

W plebiscycie zorganizowanym z naruszeniami postanowień traktatu 59,41% głosujących opowiedziało się za zostawieniem regionu w Niemczech zaś 40,59% - za przyłączeniem tego regionu do Polski, co skutkowało wybuchem kolejnego (trzeciego) powstania. 

Co ciekawe to powstanie zaliczane jest to jednego z pięciu zwycięskich powstań w historii Polski. 

Wiesz, jak kształtowały się granice Polski po I wojnie światowej? Weź udział w teście!

1923 – Howard Carter i George Herbert dokonali największego odkrycia archeologicznego w XX wieku – odnalezienia i otwarcia komory grobowej faraona Tutenchamona. 

Lord Carnarvon zatrudnił brytyjskiego egiptologa Howarda Cartera do przeprowadzenia wykopalisk w miejscu oznaczonym jako KV62. Hussein Abdel-Rassoul, 12-letni chłopiec przynosił wodę na pracujące misje archeologiczne podczas wykopalisk. Rassoul polegał na osiołku, aby dotrzeć do studni i potknął się o kamień, który okazał się być szczytem schodów wykutych w skale.  

Carter nakazał częściowe odkopanie stopni, dopóki nie dotarł do szczytu pokrytego błotem wejścia. Na drzwiach widniały niewyraźne kartusze (owalne pieczęcie) z pismem hieroglificznym. Carter nakazał uzupełnienie schodów i wysłał telegram do lorda Carnarvona, który przybył na miejsce kilka miesięcy później. 

Inne wydarzenia z 16 lutego: 

1937 – Amerykanin Wallace Hume Carothers opatentował nylon. Ten materiał możecie spotkać we włosiu szczoteczek do zębów lub cienkich rajstopach. Nazwa tego materiału to skrót od New York i London - miast, w których pracowali naukowcy.

1948 – Holendersko-amerykański astronom Gerard Kuiper odkrył Mirandę, najmniejszy z 5 głównych księżyców Urana. Pozostałe księżyce to Ariel, Umbriel, Tytania i Oberon   

1959 – Fidel Castro został premierem Kuby. 

1990 – W Paryżu podpisano porozumienie między Klubem Paryskim a Polską, na mocy którego spłata 10 miliardów dolarów zadłużenia z okresu PRL została rozłożona na okres 14 lat. 

Nietypowe święta: 

Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek