Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr jest wieloletnim aktorem Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego i laureatem m.in. Złotych Lwów w Gdyni. Przed studiami teatralnymi ukończył powiązany z nimi kierunek - filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia te dały mu wiele korzyści, ponieważ wypowiada się poprawną polszczyzną, a poznane na polonistyce dzieła literackie stały się później nieodłącznym elementem jego aktorskiej pracy.

Reżyserował np. Szewców S.I. Witkiewicza w Teatrze Nowym w Łodzi czy Na czworakach na podstawie dramatu Różewicza w Teatrze Polonia w Warszawie. Nigdy jednak nie porzucił nauczycielstwa, przez wiele lat był wykładowcą i rektorem (4 kadencje!) krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Jerzy Stuhr

Źródło: fot. 123RF Jerzy Stuhr /Karol Makurat/ REPORTER/ East News

Tomasz Organek

Artysta charakteryzujący się specyficzną chrypką dziś jest jednym z najpopularniejszych polskich wokalistów. Znany jest z działalności w zespole Organek, ale możesz kojarzyć go także z Męskim Graniem, w którym występował w towarzystwie Moniki Brodki i Piotra Roguckiego. Z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego. Naukę w klasie gitary elektrycznej Akademii Muzycznej poprzedziła dwuletnia praca z uczniami szkoły językowej. Nie czuł się jednak dobrze w tym zawodzie.

Tomasz Organek

Tomasz Organek /VIPHOTO /East News 

W jednym z wywiadów wspominał o wypadku, który uświadomił mu, że jego wymarzonym zawodem nie jest praca w szkole: Po tym wypadku postanowiłem już nie wrócić do szkoły. Nie mogę powiedzieć, że to był punkt zwrotny, że zrozumiałem, że życie jest krótkie i teraz trzeba łapać chwilę. Po prostu doszedłem do wniosku, że bez sensu się tam męczę, ja się do tego nie nadaję, te dzieci krzyczą... Po tym zdarzeniu rozpoczął karierę muzyczną z zespołem SOFA, a w 2013 roku założył zespół Organek. Dziś jego płyty są sprzedawane w liczbie ponad 30 tysięcy egzemplarzy.