Sylvester Stallone

Aktor, najbardziej znany z ról w filmach o Johnie Rambo i Rockym Balboa, przeszedł długą drogę od dziecka cierpiącego na częściowy paraliż twarzy i wadę wymowy do wielkiej gwiazdy amerykańskiego kina. Zanim trafił na wielki ekran, Stallone był trudnym dzieckiem, uczył się w wielu szkołach, a gdy miał 15 lat otrzymał diagnozę sugerującą, że ma predyspozycje, by skończyć na krześle elektrycznym jako przestępca. W młodości pracował m.in. przy czyszczeniu lwich klatek.

W pewnym momencie trafił do Szwajcarii, gdzie przez trzy lata uczęszczał do American College w Leysin. To właśnie tam, prócz studiów, Stallone zaliczył epizod w roli trenera sportowego i nauczyciela wychowania fizycznego. Najwyraźniej nie odkrył wówczas nauczycielskiego powołania, wciąż starając się za wszelką cenę zrobić karierę aktorską. W końcu dopiął swego, z pożytkiem dla światowego kina.

Stallone
Sylvester Stallone i Jennifer Flavin. Źródło: 123RF/Picsel 

 

Sting

Gordon M. Sumner, czyli Sting, zanim został znanym muzykiem, kompozytorem i wokalistą, zajmował się wieloma rzeczami. Jako młody chłopak dostał się na filologię angielską na Uniwersytecie Warwick w Coventry, ale już po pierwszym semestrze zrezygnował z dalszej nauki. Później pracował jako kierowca autobusu, urzędnik podatkowy i robotnik budowlany.

Kolejnym etapem w jego życiu była nauka w szkole o profilu pedagogicznym, co zaowocowało otrzymaniem posady nauczyciela w katolickiej szkole podstawowej w Cramlington. Podobno był bardzo wymagający i surowy dla swoich uczniów. Równocześnie Sting grał i starał się rozwijać swoją muzyczną pasję. Po dwóch latach rzucił pracę w szkole i zaangażował się w stworzenie kultowej dziś grupy The Police.

Sting
Sting / Fot. Ettore Ferrari/EastNews


Joanne Kathleen Rowling

Słynna autorka książek o Harrym Potterze, przed stworzeniem serii borykała się z różnymi problemami. Ujawniła, że cierpiała na depresję, nie udało jej się też wydać dwóch innych napisanych przez siebie utworów.

Po studiach, w czasie poprzedzającym stworzenie jednej z najbardziej znanych na świecie powieści dla młodzieży, Rowling pracowała m.in. dla Amnesty International, a następnie w Porto jako nauczycielka języka angielskiego w szkole językowej. Po dwóch latach pobytu w Portugalii powróciła jednak do Anglii, a po ukazaniu się pierwszej części Harry’ego Pottera nie musiała już myśleć o kontynuowaniu kariery pedagogicznej.

JK Rownling
Joanne Kathleen Rowling / Fot. Angela Weiss/AFP/EastNews 


Artur Rojek

I wreszcie coś z naszego podwórka. Artur Rojek, muzyk i wokalista, znany choćby z zespołu Myslovitz, po ukończeniu studiów na AWF w Katowicach, rozpoczął pracę w szkole jako nauczyciel.

Prowadził zajęcia z wychowania fizycznego w jednej ze szkół podstawowych w rodzinnych Mysłowicach. Twierdzi, że nie miał kłopotów w kontakcie z dziećmi, ale trudno było mu zbudować nauczycielski autorytet – już wówczas śpiewał i był zaangażowany w działalność zespołu, więc uczniowie patrzyli na niego przede wszystkim jak na muzyka.

Artur Rojek
Artur Rojek / Fot. Mieczysław Włodarski/REPORTER

 

Biografie gwiazd kryją wiele ciekawych i zaskakujących epizodów z ich życia. Niewielu artystów ma za sobą karierę nauczyciela czy wychowawcy, jednak ci nieliczni prawdopodobnie nieźle sprawdzili się w tej roli.

oprac. Przemysław Mosur-Darowski

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?