1455 r. - w Moguncji (dzisiejsze Niemcy) została wydana Biblia Gutenberga - pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku, a konkretnie przy użyciu czcionki ruchomej. Jan Gutenberg oprócz przygotowania dzieła do druku i samego drukowania, był także jego wydawcą.

To wydarzenie uznawane jest za początek „rewolucji Gutenberga” i ery drukowanych książek na Zachodzie. Biblia Gutenberga  jest ceniona i czczona ze względu na jej wysokie walory estetyczne i artystyczne oraz znaczenie historyczne. Przy druku Biblii, która uważana jest do dziś za mistrzostwo typografii, wykorzystano gotycką czcionkę projektu Gutenberga, o nowoczesnym jak na tamte czasy kroju. 

Biblia Gutenberga, która jest wydaniem Wulgaty - czyli jednego z najważniejszych przekładów Biblii tłumaczony przez Hieronima ze Strydonu , zawiera łacińską wersję hebrajskiego Starego Testamentu i greckiego Nowego Testamentu. Do dziś zachowało się czterdzieści dziewięć kopii (lub ich znacznych fragmentów). Jedna z nich znajduje się w Polsce, a konkretnie w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Kopie Biblii Gutenberga należą do najcenniejszych książek na świecie.

Co ciekawe Biblia nie była pierwszym dziełem Gutenberga. Koszt wyposażenia drukarni, materiałów i pracowników potrzebnych do jej wykonania sugeruje, że mógł zacząć od mniejszych tekstów, w tym kilku dokumentów religijnych i wydań Ars Minor Aeliusa Donatusa, popularnego podręcznika dołaciny.

W 2001 roku Biblia Gutenberga została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata (kliknij!).

1909 r. – w Nowej Szkocji na terenie Kanady miał miejsce pierwszy lot samolotu na tym terenie. Jego współkonstruktorem był Alexander Graham Bell. 

Bell był zwolennikiem badań inżynierii lotniczej za pośrednictwem Stowarzyszenia Eksperymentów Powietrznych (AEA). Aerial Experiment Association (AEA) była kanadyjsko-amerykańską aeronautyczną grupą badawczą utworzoną w Baddeck w Nowej Szkocji 30 września 1907 r. pod kierownictwem Alexandra Grahama Bella na wniosek jego żony Mabel i przy jej wsparciu finansowym.

AEA wyprodukowała kilka różnych samolotów w krótkich odstępach czasu, przy czym każdy członek był głównym projektantem przynajmniej dla jednego z nich. Grupa wprowadziła kluczowe innowacje techniczne, zwłaszcza lotki z końcówkami skrzydeł i trójkołowe podwozie. Według Bella AEA była „spółdzielczym stowarzyszeniem naukowym, nie dla zysku, ale z miłości do sztuki i robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby pomagać sobie nawzajem”.  Chociaż stowarzyszenie nie miało znaczącego wpływu komercyjnego, jej członek - Glenn Curtiss - założył później dużą i odnoszącą sukcesy firmę produkującą samoloty Curtiss Airplane and Motor Company.

Ostateczny projekt samolotu AEA, Silver Dart, zawierał wszystkie udoskonalenia wcześniejszych projektów stowarzyszenia. W dniu 23 lutego 1909 roku Bell był obecny, gdy Silver Dart pilotowany przez jednego z jego konstruktorów, Douglasa McCurdy'ego, wyleciał z zatoki Baddeck, co uczyniło go pierwszym kontrolowanym lotem w Kanadzie. 

2007 r. – W porcie lotniczym w amerykańskim Phoenix zastosowano po raz pierwszy skaner do prześwietlania odzieży pasażerów przy pomocy promieniowania RTG. 

Technologia ta jest jednym z dwóch rodzajów technologii obrazowania całego ciała, które zostały użyte do skanowania pasażerów linii lotniczych w celu wykrycia ukrytej broni, narzędzi, płynów, narkotyków, waluty i innych przemytu. Konkurencyjną technologią jest skaner fal milimetrowych. Tego typu urządzenie ochrony lotniska można nazwać „skanerem ciała” lub „skanerem bezpieczeństwa”. W Unii Europejskiej w 2012 r. zakazano wykonywania takich skanów z uwagi na ochronę bezpieczeństwa pasażerów. 

Inne wydarzenia z 23 lutego:

532 r. – Rozpoczęto budowę świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu. 

1893 r.– Rudolf Diesel opatentował silnik wysokoprężny. 

1918 r. – Niemiecki inżynier Artur Scherbius złożył wniosek o opatentowanie wirnikowej maszyny szyfrującej Enigma. 

1999 r. - Premier RP Jerzy Buzek kontrasygnował akt ratyfikujący Traktat północnoatlantycki i przystąpienie Polski do NATO

Nietypowe święta:

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 

Terminalia w Starożynym Rzymie