Kim można być po prawie?
Absolwenci tego kierunku mogą pracować w wielu miejscach. Jeśli chcesz być adwokatem, sędzią, prokuratorem, radcą prawnym czy notariuszem – musisz ukończyć prawo, obronić pracę magisterską oraz zdać egzamin na odpowiednią danej specjalizacji aplikację. Składają się na nią egzamin wstępny, kilkuletnia praktyka oraz test końcowy.
A jeśli nie chcę zdawać aplikacji?
W tym przypadku można zostać wykładowcą uniwersyteckim i nadal szkolić się pod kątem swojej ulubionej dziedziny prawa. Możesz wtedy zostać na uczelni i przekazywać wiedzę przyszłym prawnikom lub rozpocząć pracę jako doradca do spraw prawnych w firmie, która potrzebuje osoby na takim stanowisku.
Jakie są zajęcia praktyczne?
Wiele zależy od uczelni i jej oferty kierunkowej. Przykładowo Uniwersytet Jagielloński ma swoją specjalną salę rozpraw, na której studenci mogą ćwiczyć np. przedstawianie własnych argumentów i odczytywanie aktów oskarżenia oraz brać udział w symulowanych rozprawach. Zajęcia praktyczne obejmują również wizyty w sądach, ważnych instytucjach państwowych (Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, Sejm) oraz praktykę ciągłą w wybranej przez siebie placówce. Studenci uczą się także pisania pism procesowych, uchwał, ustaw i innych dokumentów.
Które przedmioty są najtrudniejsze?
Największą ilość zagadnień obejmują prawo cywilne, na które składają się m.in.: prawo rodzinne, zobowiązaniowe, spadkowe, karne, wykroczeń, karno-skarbowe i karno-wykonawcze oraz prawo handlowe, z zakresu którego materiał do nauczenia się jest bardzo obszerny ze względu na mnogość zagadnień (ponad 600 artykułów!) i częste nowelizacje przepisów. Wiąże się także z wiedzą o regulacjach odnoszących się do NBP, prawa administracyjnego i upadłościowego.
Co dają te studia prawnicze?
Prawo uczy przede wszystkim odpowiedzialności, systematyki i skrupulatności. Często słyszy się, że studenci prawa nic nie robią oprócz nauki i nie prowadzą życia towarzyskiego podczas studiowania. Wszystko jednak zależy od ucznia i tego, jak radzi sobie z dużą ilością materiału. Jeśli student potrafi systematycznie się uczyć i przykłada się do swoich uczelnianych obowiązków, na pewno znajdzie również czas na przyjemności. Przyszli prawnicy zdobywają także wiele umiejętności praktycznych, np. przemówienia publiczne czy nieszablonowe myślenie.

Jak sam widzisz, studia prawnicze są bardzo specyficzne i trzeba wyrobić w sobie pewną systematyczność, aby je przetrwać. Z pewnością dają szereg możliwości dotyczących przyszłej drogi zawodowej. Samo studiowanie prawa to nie tylko nauka teorii, którą trzeba wykuć, ale ciągłe podważanie, wyszukiwanie i analizowanie różnych zagadnień. Jeśli marzysz o pójściu na takie studia, jesteś zdeterminowany, umiesz od siebie wymagać i rzetelnie podchodzisz do swoich obowiązków – prawo stoi przed tobą otworem.
Aleksandra Drwal
Ten artykuł także może cię zainteresować:
Polonistyka - czy warto studiować ten kierunek?
Komentarze (0)