Kim można być po prawie?

Absolwenci tego kierunku mogą pracować w wielu miejscach. Jeśli chcesz być adwokatem, sędzią, prokuratorem, radcą prawnym czy notariuszem – musisz ukończyć prawo, obronić pracę magisterską oraz zdać egzamin na odpowiednią danej specjalizacji aplikację. Składają się na nią egzamin wstępny, kilkuletnia praktyka oraz test końcowy. 

A jeśli nie chcę zdawać aplikacji?

W tym przypadku można zostać wykładowcą uniwersyteckim i nadal szkolić się pod kątem swojej ulubionej dziedziny prawa. Możesz wtedy zostać na uczelni i przekazywać wiedzę przyszłym prawnikom lub rozpocząć pracę jako doradca do spraw prawnych w firmie, która potrzebuje osoby na takim stanowisku.

Jakie są zajęcia praktyczne?

Wiele zależy od uczelni i jej oferty kierunkowej. Przykładowo Uniwersytet Jagielloński ma swoją specjalną salę rozpraw, na której studenci mogą ćwiczyć np. przedstawianie własnych argumentów i odczytywanie aktów oskarżenia oraz brać udział w symulowanych rozprawach. Zajęcia praktyczne obejmują również wizyty w sądach, ważnych instytucjach państwowych (Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, Sejm) oraz praktykę ciągłą w wybranej przez siebie placówce. Studenci uczą się także pisania pism procesowych, uchwał, ustaw i innych dokumentów.

Które przedmioty są najtrudniejsze?

Największą ilość zagadnień obejmują prawo cywilne, na które składają się m.in.: prawo rodzinne, zobowiązaniowe, spadkowe, karne, wykroczeń, karno-skarbowe i karno-wykonawcze oraz prawo handlowe, z zakresu którego materiał do nauczenia się jest bardzo obszerny ze względu na mnogość zagadnień (ponad 600 artykułów!) i częste nowelizacje przepisów. Wiąże się także z wiedzą o regulacjach odnoszących się do NBP, prawa administracyjnego i upadłościowego. 

Co dają te studia prawnicze?

Prawo uczy przede wszystkim odpowiedzialności, systematyki i skrupulatności. Często słyszy się, że studenci prawa nic nie robią oprócz nauki i nie prowadzą życia towarzyskiego podczas studiowania. Wszystko jednak zależy od ucznia i tego, jak radzi sobie z dużą ilością materiału. Jeśli student potrafi systematycznie się uczyć i przykłada się do swoich uczelnianych obowiązków, na pewno znajdzie również czas na przyjemności. Przyszli prawnicy zdobywają także wiele umiejętności praktycznych, np. przemówienia publiczne czy nieszablonowe myślenie.

50245697_m
fot. 123RF

Jak sam widzisz, studia prawnicze są bardzo specyficzne i trzeba wyrobić w sobie pewną systematyczność, aby je przetrwać. Z pewnością dają szereg możliwości dotyczących przyszłej drogi zawodowej. Samo studiowanie prawa to nie tylko nauka teorii, którą trzeba wykuć, ale ciągłe podważanie, wyszukiwanie i analizowanie różnych zagadnień. Jeśli marzysz o pójściu na takie studia, jesteś zdeterminowany, umiesz od siebie wymagać i rzetelnie podchodzisz do swoich obowiązków – prawo stoi przed tobą otworem. 

Aleksandra Drwal

Ten artykuł także może cię zainteresować:

Polonistyka - czy warto studiować ten kierunek?