Kto przejdzie na zdalne nauczanie? 

25 stycznia 2022 roku minister edukacji przekazał wiadomość o przejściu na zdalne nauczanie części uczniów. Decyzja ta była spowodowana dużym wzrostem zakażeń COVID-19 w ostatnich dniach.  

Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z wczoraj i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej — mówił Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie.  

Od 27 stycznia na zdalną naukę przechodzą uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Stacjonarna nauka będzie kontynuowana w przedszkolach, zerówkach oraz klasach 1-4 szkoły podstawowej. Młodzież zdająca w tym roku egzaminy (ósmoklasisty i maturę) będzie mogła w tym czasie skorzystać z konsultacji. Natomiast o formie zajęć w szkołach specjalnych mają decydować dyrektorzy placówek.  

Przeczytaj również: Nie pokazuję pokoju, bo się wstydzę. Uczniowie boją się zdalnego nauczania

Do kiedy nauka zdalna? 

Zdalne nauczanie ma potrwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego, czyli do daty, gdy ostatnie województwa wrócą z ferii. Po najbliższym weekendzie skończy się zimowy wypoczynek dla pierwszych pięciu województw. Pochodzący z nich starsi uczniowie nie wrócą już do szkół, bo poniedziałku rozpoczną trwającą miesiąc naukę zdalną. Mieszkańcy pozostałych województw będą przebywać na edukacji zdalnej 2 lub 3 tygodnie, z przerwą na zimowy wypoczynek.  

Co nastąpi po 27 lutego, nie jest jeszcze pewne. Minister edukacji liczy jednak na to, że za miesiąc minie szczyt 5. fali pandemii i wszyscy uczniowie będą mogli wrócić do szkół: 

Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo — jak przewidujemy — ten szczyt piątej fali będzie przypadał za dwa, trzy tygodnie. 

oprac. Joanna Cwynar

Przeczytaj również:

Już za 100 dni matura. O tym powinien pamiętać każdy maturzysta

Ferie 2022 w różnych stronach Polski. Oto najciekawsze miejsca