Spis treści:

Hat trick – co to znaczy

Hat trick to termin sportowy, który kojarzy się od razu z piłką nożną. Oznacza on strzelenie trzech goli przez jednego zawodnika w tym samym meczu.

Pojęcie wywodzi się z krykieta. Gdy bowler (rzucający), który trzema kolejnymi rzutami wyeliminuje trzech batsmanów (graczy odbijających piłeczkę), otrzymuje nagrodę. Zwyczaj sięga 1858 roku, gdy kibice chcieli docenić wyczyn Heathfielda Harmana Stephensona. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, za które kupiono mu kapelusz.

W mediach określenie pojawiło się kilka lat później. Użyła go gazeta Chelmsford Chronicle. Co ciekawe anglicyzm można zapisać również jako hat-trick i hattrick.

Kiedy mówi się o tzw. klasycznym hat-tricku? Wtedy, gdy zawodnik zdobędzie trzy bramki w jednej połowie spotkania, a pomiędzy nimi nikt inny nie strzeli gola. 

Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z fizyki? Poznaj nowy serwis edukacyjny!

Przykłady hat tricków w sporcie

Ponad czterdzieści lat temu Zbigniew Boniek strzelił trzy gole w meczu z Belgią podczas mistrzostw świata w Hiszpanii. Reprezentacja Polski wygrała wówczas 3:0.

Polscy kibice na pewno pamiętają, że Robert Lewandowski potrzebował zaledwie czterech minut, aby zdobyć hat tricka w meczu Polska – Gruzja podczas eliminacji do Euro 2016. To nie był pierwszy taki wyczyn „Lewego”. Znacznie więcej niż polski zawodnik ma ich na swoim koncie Cristiano Ronaldo. Piłkarz zdobył już ponad sześćdziesiąt hat tricków.

Hat tricka można też zdobyć w innych dyscyplinach sportu, na przykład w hokeju. Na początku października br. podczas spotkania ligi WHL polski napastnik Krzysztof Maciaś skompletował hat tricka w trzydziestej minucie. Łącznie oddał w meczu aż pięć strzałów, dzięki czemu zespół Prince Albert Raiders wygrał z Red Deer Rebels 6:2. 

Źródła: encyklopedia.pwn.pl, dbpedia.org, obcyjezykpolski.pl, polsatsport.pl, sportingnews.com, sport.interia.pl, theguardian.com, bryk.pl

Oprac. Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z fizyki znajdziesz tutaj:

Fizyka – objaśnienia do zadań z podręcznika

Wyjaśnienia do zadań z podręcznika do fizyki

Fizyka – rozwiązania do zadań z podręcznika