Emotki a interpunkcja

Stosowanie interpunkcji przed i po emotikonie nie jest konieczne. Jeśli sytuacja wymaga od nas wysokiego poziomu języka, nie powinniśmy zastanawiać się nad interpunkcją, tylko nad odpowiedniością używania takich ozdobników. W końcu zawsze można przekazać emocje słowami. Na co dzień „buźka” powinna być otoczona spacjami z dwóch stron, ewentualnie przecinkami – jeśli zależy nam na staranności. 

Dwa razy pod rząd skasowałem sobie pracę domową

Kierując się słownikami to określenie jest niepoprawne i traktowane jako zanieczyszczenie języka - w tym wypadku rusycyzm. Można je z powodzeniem zastąpić wyrażeniami: „kilka razy pod rząd” lub „kilka razy z rzędu”. Językoznawcy podkreślają jednak, że określenie to na tyle zadomowiło się w naszym języku, że można używać go wiele razy z rzędu w sytuacjach mniej formalnych. Takich, jak ta :). 

Fot. 123RF/Picsel
Fot. 123RF/Picsel

Programowanie „wydaje się być” trudne

Kolejne zapożyczenie w naszym zestawieniu, tym razem z języka niemieckiego. Pisane lub wypowiadane przed przymiotnikiem, lub rzeczownikiem jest niepoprawne. Lecz jeśli wyrazy „wydaje się być” pojawiają się przed przysłówkiem, wydaje się, że trzeba je uszanować i zostawić w spokoju :).