Adele Faber i Elaine Mazlish to amerykańskie specjalistki od komunikacji z dziećmi, autorki poradników rodzicielskich, prelegentki wykładów oraz trenerki warsztatów o tej tematyce. Ich kolejna książka, czyli „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”, powstała w odpowiedzi na potrzeby rodziców, którzy wraz z wejściem ich dzieci w okres dojrzewania zauważyli, że wcześniej stosowane przez nich metody wychowawcze nie zdają już egzaminu.  

Recepta na dobrą rozmowę

Książka Adele Faber i Elaine Mazlish jest pozycją popartą badaniami i doświadczeniami autorek, które przez lata prowadziły rozmowy z rodzicami, nastolatkami, nauczycielami oraz wychowawcami młodzieży. Nie odnajdziemy tu jednak statystyk i czysto teoretycznych porad, które nie wnoszą niczego nowego.  

W swoim poradniku autorki zapraszają czytelników do udziału w prowadzonych przez nie praktycznych warsztatów z komunikacji z nastolatkami, w których trakcie można poznać realne problemy rodziców i nastoletnich dzieci. Czytamy historie, które się wydarzyły, dialogi, które można usłyszeć w każdym domu na świecie oraz powtarzane od pokoleń słynne porzekadła rodziców. 

Patrząc na to wszystko z boku, sami rozpoznajemy nieprawidłowe postawy rodzicielskie i zauważamy błędy wychowawcze, które sami często popełniamy. Jednocześnie uczymy się słuchać i poznajemy dobre wzorce komunikacji, a później dowiadujemy się, w jaki sposób wprowadzać je w życie.  

Twoje dziecko boi się ciemności? Sprawdź, czy jest się czym martwić (kliknij »)

Czego potrzebują nastolatkowie?

Książka jest szczegółową odpowiedzią na jedynie z pozoru proste pytanie: jak działa i rozwija się mózg nastolatka? Bo choć każdy rodzic kiedyś był nastolatkiem i mimo tego, że wszyscy doskonale pamiętamy, jak skrajne emocje w tym czasie nam towarzyszyły, to mało kto zadał sobie pytanie, skąd się one brały, co je powodowało i jak można było im zaradzić. 

Autorki już na wstępie książki wyjaśniają, że kluczem do polepszania komunikacji z dorastającym dzieckiem jest przede wszystkim zrozumienie tego, jak działa mózg człowieka w okresie dojrzewania i odpowiedzenie na pytania: Co czują nastolatkowie? Czego się obawiają? Czego im brakuje? Czego pragną? W jaki sposób chcą być traktowani? Co komunikują nam ich zachowania? Ponieważ, jak twierdzą autorki, tylko poznając emocje i potrzeby nastolatków, jesteśmy w stanie lepiej na nie odpowiadać, a co za tym idzie, dać własnym dzieciom to, czego od nas oczekują. 

Problemy – te odwieczne i te współczesne

Złożony z ośmiu rozdziałów poradnik zawiera również odpowiedzi na pytania, na które od dziesiątków lat próbują znaleźć odpowiedź wszyscy rodzice, czyli: Karać czy nie karać? Pilnować i kontrolować czy zostawić wolną rękę? Jak mówić, by być słuchanym? Jak słuchać, by dostać odpowiedzi? Jak wspólnie rozwiązywać problemy i wypracowywać kompromisy? Oprócz mierzenia się z uniwersalnymi rodzicielskimi dylematami, książka podejmuje również tematy związane z problemami współczesnych nastolatków, m.in. specyfiką dojrzewania w dobie wszechobecnego Internetu. Tym samym daje rodzicom możliwość poznania i zrozumienia innego świata, niż ten, w którym oni sami dorastali.

Zamiana roli

Największą zaletą książki wydaje się jednak to, że daje ona rodzicom możliwość chwilowego wejścia w skórę współczesnego nastolatka, by sami mogli zrozumieć, z czym w dzisiejszych czasach mierzy się dojrzewająca osoba. Jakie reakcje budzą w niej konkretne zachowania i słowa wypowiadane przez dorosłych, co daje powody do buntu, co sprawia, że czuje się źle, a co — dobrze i bezpiecznie.

Dzięki chwilowemu wejściu w buty dziecka, rodzice mogą później lepiej odpowiadać na jego potrzeby i dawać mu to, czego faktycznie ono potrzebuje, czyli bezpieczeństwo, zrozumienie, akceptację, zainteresowanie, możliwość dokonywania wyborów i poczucie sprawczości.

Adele Faber, Elaine Mazlish, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”, tł. Beata Horosiewicz, Media Rodzina 2006.

Audiobook poradnika dostępny jest w Audiotece

Artykuł sponsorowany 

Czytaj więcej o:

Twoje dziecko boi się ciemności? Sprawdź, czy jest się czym martwić

Tą zupą uratował tysiące dzieci. Niektórzy rodzice gotują ją do dziś

Strój na WF. Inne zasady dla chłopców i dziewczynek?