Z tego artykułu dowiesz się:

Jednokomórkowce — co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia: czym są jednokomórkowce? Jak sama nazwa wskazuje, są to istoty zbudowane wyłącznie z jednej komórki. Mogą być to zarówno organizmy zwierzęce, jak i roślinne. W ich ciałach znajdują się struktury, które pozwalają im spełniać wszystkie funkcje życiowe, takie jak np. oddychanie, wydalanie czy odżywianie.

Jak odżywiają się jednokomórkowce?

W wielu przypadkach trudno jest jednoznacznie rozróżnić i podzielić niektóre jednokomórkowce. Odżywianie, a raczej sposób, w jaki poszczególne stworzenia się odżywiają, to jedno z kryteriów, według którego się je segreguje. W przypadku prokariontów można wyróżnić:

  • symbionty — żyją w symbiozie z innym gatunkiem — obie strony na tym zyskują;
  • komensale — współżyją z innymi istotami i czerpią z tego korzyści żywieniowe, jednocześnie nie szkodząc swojemu „towarzyszowi”;
  • pasożyty — w tym przypadku jednokomórkowiec zyskuje profity kosztem istoty, z którą współżyje.
132835238_s
Jednokomórkowiec Euglena /123RF/PICSEL 


Z kolei w przypadku protistów z uwagi na sposób odżywiania wyróżniamy organizmy:

  • autotroficznie — czyli samożywnie;
  • heterotroficznie — czyli cudzożywnie;
  • miksotroficznie — czyli w sposób łączący samożywność z cudzożywnością.

Przeczytaj również: Kwadratowe fale. Nie zobaczysz ich w Polsce

Poznaj największe jednokomórkowce

Myśląc o jednokomórkowcach, wyobrażamy sobie... cóż, ciężko opisać to słowami, ponieważ raczej myślimy o organizmach, których nie da się zobaczyć gołym okiem. Wyobraźcie więc sobie zdziwienie naukowców, którzy badając fragment dna Oceanu Atlantyckiego, dostrzegli intrygujące ślady na piasku. Po bliższym przyjrzeniu się im stwierdzili, że trop prowadzi  do jednokomórkowych zwierząt — Gromia sphaerica, które rozmiarem są zbliżone do pojedynczego owocu winogrona. Odkrycie tych protistów zatrzęsło światem nauki i zmieniło sposób patrzenia na ewolucję zwierząt — ale to historia na zupełnie inny artykuł.

Innymi gigantami w świecie protistów są Xenophyophorea. Są to niezwykłe jednokomórkowce żyjące we wszystkich czterech oceanach. Są tak duże, że da się je bez problemu zobaczyć gołym okiem. Niektóre okazy potrafią osiągnąć wielkość nawet do 20 centymetrów średnicy, co czyni je jednymi z największych jednokomórkowców.

Przeczytaj również: Ten ser można jeść tylko, gdy jest „żywy”. Nieliczni dają radę

Oto najmniejsze jednokomórkowce

W tym przypadku słowo „najmniejsze” nabiera nowego znaczenia i nowej skali. Naukowcy prowadzili badania gleby polegające na przepuszczaniu jej przez kolejne filtry z porami o coraz mniejszej średnicy. Kiedy okazało się, że dopiero na ostatnim filtrze, którego „oczka” miały zaledwie 200 nanometrów średnicy, zatrzymały się niewyobrażalnie małe organizmy żywe, badacze byli w szoku. 

Okazało się, że tym sposobem wykryto prawdopodobnie najmniejsze nanobakterie na Ziemi. Istoty te balansują na granicy rozmiaru, który umożliwia zaistnienie funkcji życiowych. Są one tak małe, że naukowcom niewiarygodnym wydawało się, że mogą pomieścić w sobie wszystkie niezbędne do życia struktury, które przecież też mają swoje minimalne wymiary. Najmniejsze okazy spośród odkrytych bakterii miały grubość około 50-100 nanometrów i długość około 200-300 - gdyby były minimalnie mniejsze, być może utrzymanie funkcji życiowych stałoby się niewykonalne.

Świat jednokomórkowców pełen jest czekających na odkrycie tajemnic, a nauka o tych niezwykłych organizmach może być naprawdę wciągająca!

Przeczytaj również: 

Ci pisarze to pewniaki na maturze. Tego możesz o nich nie wiedzieć

Co powinniśmy wiedzieć o Ukrainie?

Zdarzyło w marcu. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!