Spis treści:

Gdzie się znajduje Wyspa Devon?

Wyspa Devon jest położna w północnej części Archipelagu Arktycznego (Ameryka Północna) i pod względem administracyjnym należy do Kanady. Od Wyspy Ellesmere’a dzieli ją Cieśnina Jonesa, a od Ziemi Baffina – Cieśnina Lancastera.

Przeczytaj również: Czarna dziura na środku oceanu. Rosną tam drzewa, które… zabijają ptaki

Najważniejsze informacje o Wyspie Devon

Wyspa Devon została odkryta w 1616 roku przez dwóch europejskich badaczy: Roberta Bylota i Williama Baffina. Obecnie na całym świecie istnieje 267 570 wysp i każda jest na swój sposób wyjątkowa. Jednak na ich tle kanadyjska wyspa Devon z pewnością wyróżnia się kilkoma nietuzinkowymi cechami.

Jakie są najważniejsze informacje dotyczące wyspy Devon? Jej powierzchnia wynosi 55 tys. km2, co sprawia, że obecnie jest największą niezamieszkałą wyspą. Brak możliwości osiedlenia się na niej jest związany właśnie z „nieziemskim klimatem”. Na wyspie, która wyróżnia się rdzawym krajobrazem, znajdują się ogromne odłamki skalne, a także krater uderzeniowy Haughton o średnicy 23 km. Takie ukształtowanie terenu i zimny klimat sprawiają, że Devon do złudzenia przypomina powierzchnię czwartej planety Układu Słonecznego – Marsa.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoine Voillemont (@voillemontphotographie)


Z powodu drastycznych różnic wysokości oraz skrajnie północnej szerokości geograficznej na wyspie żyją jedynie piżmowoły arktyczne oraz małe gatunki ptaków i ssaków. Temperatury podczas okresu wegetacyjnego nie przekraczają 10 stopni Celsjusza, natomiast w okresie zimowym potrafią sięgać -50 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Jakie tajemnice kryją zatopione miasta? Nie uwierzysz, co znajduje się

Wyspa Devon – ciekawostki

Stosowanie nowych metod geoinformacyjnych do odkrywania zakamarków ziemskich pozwoliło nie tylko lepiej poznać wyspę Devon, ale także wykorzystywać ją do celów naukowych. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na terenie Devon naukowcy rozpoczęli budowę niewielkiej stacji badawczej FMARS.

Od 2000 roku ta baza kosmiczna jest regularnie wykorzystywana przez planetologów i naukowców z NASA do realizacji kilkumiesięcznych treningów astronautów. Kadra szkoleniowa testuje na wyspie skafandry, roboty (np. łaziki) i przygotowuje kosmiczną załogę pod względem psychicznym do realizacji prawdziwych misji na Marsie.

Dzięki temu, że wyspa Devon jest położona w trudno dostępnym miejscu i panuje na niej surowy klimat, naukowcy wraz z astronautami mogą symulować prawdziwe misje kosmiczne i ćwiczyć reagowanie na ekstremalnie trudne sytuacje, które mogą się podczas nich wydarzyć.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ryan L. Kobrick (@ryinspace)


Stacja badawcza na wyspie Devon istnieje już 22 lata. Są w niej prowadzone liczne badania naukowe, dotyczące warunków panujących na Marsie. Oprócz tego stale trwa rekrutacja nowych członków do przyszłych misji ekspedycyjnych, a także naukowców, którzy mogą wesprzeć swoim doświadczeniem i wiedzą dalsze marsjańskie badania.

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch próbach zaludnienia wyspy, omawiając dotyczące jej ciekawostki. Wyspa Devon jest obecnie największą niezamieszkałą wyspą świata. W 1924 roku powstało na niej, wraz z portem, przedsiębiorstwo Hudson’s Bay Company. Firma stacjonowała tam jednak zaledwie 10 lat, ponieważ pogorszyła się jej sytuacja finansowa i podjęto decyzję o opuszczeniu wyspy przez właścicieli i 53 innuickie rodziny. Nie mniej ważnym powodem opuszczenia wyspy było zaostrzenie się klimatu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gavin Tolometti (@gavinonthemoon)


Druga próba zaludnienia wyspy miała miejsce w 1940 roku, jednak nowi mieszkańcy wytrzymywali trudne warunki i niskie temperatury tylko do 1951 roku. Od tego momentu wyspa pozostaje bezludna.

Przeczytaj również: Jedno z największych miast na świecie znika pod wodą. Co tam się dzieje?

Wyspa Devon a teorie spiskowe

Podobieństwo krajobrazu i klimatu wyspy Devon z warunkami marsjańskimi jest tak duże, że niektórzy zakwestionowali osiągnięcia łazika Perseverance. Robot ten został wykorzystany do realizacji misji NASA Mars 2020 w celu zbadania marsjańskiego krateru Jezero. Założenia misji zostały spełnione, ponieważ łazik wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku i zebrał próbki skał. Robot nagrał również materiał przedstawiający lądowanie, a także kilka ujęć krajobrazu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fabienne & Christoph Jansen (@arctic_wild)


Wiele osób nie wierzy jednak w autentyczność materiału, twierdząc, że nagranie pochodzi właśnie z wyspy Devon. To jednak nie jedyna próba obalenia autentyczności materiałów kosmicznych.

Od wielu lat wyspie Devon przyglądają się zwolennicy teorii spiskowych. Przekonują, że materiały multimedialne z NASA dotyczące Marsa w rzeczywistości pochodzą właśnie z Devon. Wszystko za sprawą krateru uderzeniowego na kanadyjskiej wyspie, który swoim kształtem przypomina ten występujący na Czerwonej Planecie.

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z fizyki znajdziesz tutaj:

Fizyka. Klasa 7. Zeszyt ćwiczeń – rozwiązania i odpowiedzi

To jest fizyka. Klasa 7. Zeszyt ćwiczeń - rozwiązania i odpowiedzi

Spotkania z fizyką. Klasa 8. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi