Baia — podwodne miasto we Włoszech

Baia to położone nad Zatoką Neapolitańską miasto, którego część znalazła się pod wodą z powodu trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej. Nim jednak miejscowość została zalana, funkcjonowała jako luksusowy kurort z gorącymi źródłami, w którym wypoczywali najważniejsi rzymscy arystokraci, w tym nawet Neron i Cezar. Dlatego dziś pod wodą możemy podziwiać pozostałości wspaniałych rezydencji z kolumnadami, mozaikami, posągami, saunami i ogrodami, a także ślady układów ulic i portu handlowego. W 2002 roku podwodna atrakcja stała się parkiem archeologicznym, który można zwiedzać, nurkując lub płynąc statkiem, ze specjalnym kadłubem, przez który widać dno zatoki. 

Dwarka — miasto na dnie Zatoki Kambajskiej

Według legendy miasto Dwarka założył sam Kryszna, a w siódmym dniu po jego śmierci, zostało ono wciągnięte przez morze. Jego dokładne opisy można znaleźć w Mahabharacie i wielu innych starożytnych księgach. Istnienie tego miasta przez setki lat uznawano za mit lub wytwór literackiej wyobraźni, jednak w 2000 roku na dnie Zatoki Kambajskiej odkryto podwodne ruiny, których wygląd łączy się z opisanym w hinduistycznych poematach obrazem mitycznego miasta, natomiast wiek szacuje się nawet na 10 tys. lat.

Pod wodą znajdują się m.in. fragmenty świątyni, murów, ścian, a także rzeźby, ceramika, brązowe ozdoby i biżuteria. To, jak miasto znalazło się pod wodą, nie jest do końca wyjaśnione, ale niektórzy eksperci twierdzą, że jego zalanie mogło być spowodowane podniesieniem się poziomu wód, podczas topnienia lodowców. 

Heraklion-Thonis  zatopione greckie miasto

Na początku XXI wieku na dnie Zatoki Aboukir prowadzono badania archeologiczne, których celem było odnalezienie okrętów wojennych. Przypadkowo odkryto wówczas zatopione miasto Heraklion-Tonis, które znajdowało się jedynie 50 m pod poziomem morza. Było to niezwykle ważne dla archeologii morskiej znalezisko, ponieważ okazało się, że są to ruiny metropolii, będącej poprzedniczką Aleksandrii i punktem, w którym odbywał się handel między Egiptem a Grecją.

W trakcie prac archeologicznych odkryto centrum miasta, w którego sercu znajdowała się świątynia Amona, a także 64 statki, pięciometrowe posągi, sarkofagi, rzeźby z brązu i kamienia, zapisane starożytnym pismem tablice, drogocenne monety, a nawet... kosze z owocami! Te ostatnie przetrwały na dnie ponad 2 400 lat i najprawdopodobniej były składaną podczas pogrzebu ofiarą. 

Yonaguni Monument — podwodne miasto w Japonii

W latach 80. XX w. japoński nurek Kihachirō Aratake, będący przewodnikiem podwodnych wycieczek, szukał miejsca, z którego najlepiej będzie obserwować rekiny młoty, które są największą atrakcją turystyczną wysypy Yonaguni. Podczas poszukiwań natknął się na dziwne, przypominające schodkową piramidę, formacje skalne. Szybko okazało się, że jest to część większego kompleksu, który przypomina podwodne miasto.

Badania archeologiczne wykazały, że znalezisko pochodzi sprzed 2-3 tys. lat p.n.e., a zatopione zostało najprawdopodobniej z powodu trzęsień ziemi, które są częste w tych rejonach. Wprawdzie niektórzy do dziś uważają, że formacje skalne są dziełem natury, to jednak nie wskazuje na to ich regularność i logika ułożenia, ponieważ swoją formą przypominają sieci dróg, piramidy, budowle i rzeźby.  

Si Cheng — chińskie miasto, które zatopiono

Miasto Si Cheng założono za rządów dynastii Hen — około 200 r. n.e. i przez setki lat było zamieszkiwane przez ludzi. W 1959 roku przesiedlono z niego prawie 300 tys. osób, a miejsce zalano, by stworzyć elektrownię wodną na rzece Xin.

Znajdujące się na dnie jeziora Qiandao miasto do dziś zachowało się w doskonałej kondycji, od lat nie będąc niszczonym przez wiatry i słońce. Pod niebywale czystą wodą można zwiedzić bogato zdobione, starożytne budowle, imponujące bramy, monumentalne mury, rzeźby i detale ścienne. 

Joanna Cwynar