W tym artykule dowiesz się:

Zapada zmrok, dookoła robi się ciemno, a my zaczynamy odczuwać dziwny, narastający niepokój… Taką sytuację w pamięci ma chyba każdy człowiek. Dla jednych wspomnienie to będzie ściśle związane z dzieciństwem, dla innych nawet z dorosłością. Dlaczego boimy się ciemności? Czy strach przez nią może okazać się problemem? Czym jest nyktofobia? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat lęku przed ciemnością!

Nyktofobia – co to jest?

W momencie, gdy strach przed ciemnością zaczyna przyjmować patologiczną postać, wpływa na życie osoby go odczuwającej i zwyczajnie je utrudnia, można zacząć mówić o wystąpieniu fobii specyficznej. Nyktofobia – bo o niej tu mowa – to paniczny, niekontrolowany lęk przed ciemnością. By móc mówić o fobii, strach tego typu musi mieć realny, negatywny wpływ na życie osoby zmagającej się z nim. Nyktofobia może wiązać się z wystąpieniem zaburzeń snu, ataków paniki, niechęcią czy wręcz niezdolnością do wychodzenia po zmroku. Taki stan rzeczy może odbić się na zdrowiu osoby zmagającej się ze strachem przed ciemnością.

Nyktofobia może mieć kilka różnych przyczyn pojawienia się. Często wiąże się z traumatycznymi, nieprzyjemnymi wydarzeniami, których doświadczyła osoba zmagająca się z lękiem tego typu. Mogły one wystąpić w dzieciństwie i wiązać się np. z karaniem dziecka poprzez zamykanie go w ciemnym pomieszczeniu.

32542595_m
Nyktofobia może być dziedziczna. /123RF/PICSEL

Równocześnie specjaliści dostrzegają zależność między wystąpieniem fobii w rodzinie zmagającego się z panicznym lękiem przed ciemnością. Oznaczać to może, że nyktofobia będzie miała w takim wypadku podłoże genetyczne. Może też być nabyta od rodziców bądź opiekunów – najczęściej wyróżniających się postawami lękowymi i nadopiekuńczością.

Lęk przed ciemnością u dzieci

Lęk przed ciemnością u dzieci jest czymś naturalnym. Jak długo nie utrudnia maluchowi funkcjonowania, nie jest problemem związanym z nyktofobią. Skąd bierze się ten typ lęku? Istnieją co najmniej dwie hipotezy, tłumaczące taki stan rzeczy. Pierwsza opisuje strach przed ciemnością u dzieci, sięgając do podłoża genetycznego. Naukowcy postulują, że ludzie jako gatunek, są po prostu predysponowani do tego, by odczuwać strach przed ciemnością – w końcu wiązała się ona kiedyś z zagrożeniem. Jeśli chodzi o tempo zachodzących zmian, ewolucja ustępuje postępowi technicznemu. Oznacza to, że w kwestii przystosowania do warunków funkcjonowania, ludzki mózg nadal posiada podobne odruchy względem ciemności, jak przed tysiącami lat, gdy ciemność jednoznacznie kojarzyła się z zagrożeniem.

50840458_m
Lęk przed ciemnością jest u dzieci naturalny. /123RF/PICSEL

To właśnie dlatego maluchy często odczuwają strach tuż po tym, gdy tylko zgaśnie światło – zanim przestaną utożsamiać jego brak z zagrożeniem, musi minąć trochę czasu. Sprawy nie ułatwia też bogata dziecięca wyobraźnia. To właśnie ona jest drugim z wytłumaczeń strachu przed ciemnością u dzieci. Podpowiada maluchom, jakie straszydła mogą czaić się w ciemności.

Strach przed ciemnością u dzieci – leczenie

Jak pomóc w sytuacji, gdy strach przed ciemnością u dzieci nie znika z ich wiekiem i staje się coraz bardziej uciążliwy? Na pewno nie można bagatelizować sprawy. Lęk – jeśli nie zostanie przepracowany – może zamienić się w przyszłości w nyktofobię. Warto zasięgnąć porady specjalisty – ten najlepiej wskaże przyczyny występowania strachu przed ciemnością u dziecka, ale dodatkowo pomoże też mu go przezwyciężyć.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie