Od kiedy nowy przedmiot w szkołach? 

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczanie przedmiotu biznes i Zarządzanie ma się rozpocząć od 1 września 2023 roku, czyli rok później niż historii i teraźniejszości. Od 2027 roku będzie natomiast możliwe zdawanie BiZ-u na maturze jako dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. 

Przeczytaj również: „Historia i teraźniejszość” - nowy przedmiot w szkole

Kto będzie uczył się nowego przedmiotu? 

Przedmiot biznes i zarządzanie ma zastąpić dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych i być realizowany w takim samym wymiarze godzin. Zakres wiadomości, które będą przekazywane uczniom, zostanie poszerzony względem starego przedmiotu. 

 Podstawy przedsiębiorczości weszły do programu nauczania już jakiś czas temu i służą naszej młodzieży, pomagają, by w dorosłym życiu młodzi ludzie potrafili podejmować decyzje finansowe. Za mało jest jednak praktycznych aspektów przedsiębiorczości i zarządzania — mówi Przemysław Czarnek. 

Zdaniem ministra edukacji i nauki przedmiot ma pomóc wchodzącym w dorosłość uczniom lepiej funkcjonować w świecie finansów oraz odpowiednio zarządzać swoim kapitałem.  

Przeczytaj również: Historia i teraźniejszość — mamy projekt podstawy programowej

Odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców 

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki możemy przeczytać, że stworzenie nowego przedmiotu jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowiska biznesowe i akademickie, Radę Edukacji Finansowej, a także Radę do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.  

Na zajęciach z tego przedmiotu będzie stawiany nacisk na praktykę oraz pracę w grupach, a uczniowie będą analizować zagadnienia na przykładach konkretnych polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Na lekcjach BiZ-u będą mogli również rozwijać swoje kompetencje liderskie. 

oprac. Joanna Cwynar

Przeczytaj również:

Nie pokazuję pokoju, bo się wstydzę. Uczniowie boją się zdalnego nauczania

Już za 100 dni matura. O tym powinien pamiętać każdy maturzysta