Jak wyglądają studia dziennikarskie?

Dużą uwagę przykłada się do teorii oraz samej historii mediów, czyli bardzo rozległego i rozbudowanego przedmiotu studiów. Mimo tego, że ilość materiału początkowo może przerażać, nie da się ukryć, iż taka wiedza od przysłowiowej podszewki znacznie poprawia świadomość pisarską. Jest też czas na praktykę, czyli ćwiczenia z rozróżniania gatunków publicystycznych czy informacyjnych, praca z kamerą, mikrofonem oraz wystąpienia publiczne.

Jak dostać się na dziennikarstwo?

To zależy od danej Uczelni, każda z nich ma inne wymogi. Przed wybraniem przedmiotów, które będziecie chcieli zdawać na maturze, sprawdźcie, czego wymaga i na jakie przedmioty kładzie nacisk uczelnia, na którą chcecie aplikować. Nie trudno się domyślić, że dużo uwagi musicie poświęcić językowi polskiemu, to ten przedmiot jest zazwyczaj głównie brany pod uwagę przy rekrutacji potencjalnych studentów. Zaraz obok jest wybrany język nowożytny, dający większe szanse na przyjęcie. Oprócz tego dodatkowym atutem będzie  historia, WOS lub geografia. 

Jakie specjalizacje na was czekają?

Na dziennikarstwie możecie spotkać się ze specjalizacjami takimi jak realizacja radiowo-telewizyjna, gdzie nauka skupia się głównie na produkcji, montażu i obróbce materiałów filmowych oraz na przygotowywaniu audycji radiowych. Do wyboru macie też dziennikarstwo 2.0, zdobycie kompleksowej wiedzy w różnych odsłonach dziennikarstwa, jak np. śledcze, telewizyjne, komercyjne czy polityczne. Oprócz tego możecie się zdecydować na specjalizację PR skupiającą się na kształtowaniu stosunków publicznych lub specjalizację social media, dla tych którzy w świecie mediów społecznościowych czują się jak ryba w wodzie. Możliwości jest sporo, oprócz pracy w redakcji będziecie mogli starać się o posadę w telewizji, stacji radiowej, agencji public relations lub reklamowej.

Jakie umiejętności są przydatne?

Na pewno spostrzegawczość, reporter jest świadkiem, który ciągle szuka inspiracji do opowiedzenia ciekawej historii. Umiejętność odtwarzania faktów na podstawie zebranych materiałów, ponieważ oprócz bycia świadkiem reporter jest również rekonstruktorem zdarzeń, który musi posiłkować się obrazowaniem, by odbiorca miał sobie co wyobrażać. Umiejętność słuchania, reporter powinien być zdolny do wyłapywania ważnych informacji, by później konstruować logiczne, adekwatne do sytuacji pytania.

Jakie są zalety pracy dziennikarza?

Jedną z zalet bycia dziennikarzem jest możliwość wykonywania niezależnego zawodu, w większości przypadków elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej. To zawód, który się nie nudzi, cały czas poznaje się nowe historie, problemy do opisania, poszukuje się potencjalnych historii na nowe artykuły. To okazja do poznawania ciekawych ludzi, odkrywania innych kultur i tradycji.

Jak sami widzicie, musicie być ciekawi swojego otoczenia, interesować się aktualną sytuacją na świecie, czy to polityczną, czy gospodarczą. Studia są warte uwagi, poszerzają horyzonty, pozwalają dostrzegać świat w innym aspekcie. Kierunek jest wymagający, więc nie może zabraknąć wam zamiłowania do wykonywania ćwiczeń, pisania, nauki oraz ambicji, która jest na nich najważniejsza. Jest to zdecydowanie edukacja, w którą trzeba włożyć serce.

Magdalena Polańska

Ten artykuł także może cię zainteresować:

Polonistyka - czy warto studiować ten kierunek?

Prawo - czy warto studiować ten kierunek?