Być może masz już ściśle wyznaczone cele i wiesz, czym chcesz zajmować się w przyszłości: przykładowo, swoje nazwisko umieszczasz obok napisu „hairstylist” i w sennych marzeniach otwierasz kolejny salon. Możliwe również, że twoje plany nie są do końca określone i dopiero szukasz swojego pomysłu na przyszłość. Decyzje, które teraz podejmujesz będą miały wpływ na całe twoje życie, dlatego warto zatroszczyć się nie tylko o szkołę. Ukończone 15 lat pozwala ci na szukanie lekkiego zatrudnienia (1 września 2018 roku obniżono o rok granicę wiekową zatrudniania młodocianych). Nawet jeśli kieszonkowe od rodziców i dodatkowa kasa od babci pokrywają wszystkie twoje wydatki, to  pieniądze to nie wszystko co możesz zdobyć pracując. Dlaczego warto zamienić – choćby niektóre – wolne weekendy i popołudnia na chodzenie do pracy?

#teamwork

Zaczynasz przeglądać z ciekawości ogłoszenia i widzisz, że często pojawia się „umiejętność pracy w zespole”. Jedyne doświadczenie jakie posiadasz to projekt z polskiego, na który wspólnie z kolegami robiliście prezentację. Jedna osoba dominowała przejmując wszystkie zadania (zwykle był to jeden z klasowych kujonów), reszta pokornie czekała, aż praca wykona się sama i cieszyła się z łatwej oceny. Nie są to umiejętności, którymi można pochwalić się przyszłemu pracodawcy, prawda?

Na sukces każdej firmy pracuje cała grupa ludzi, która jest tam zatrudniona. Aby wszystko działało prawidłowo, poszczególne działy muszą połączyć siły. Współcześnie większość projektów realizowana jest w zespołach. Pracownik, który posiada takie zdolności na pewno będzie dla pracodawcy cennym nabytkiem. Myślisz stereotypowo i uważasz, że możesz nauczyć się tego tylko w korporacji? Przykład pracowników McDonald’s szybko wyprowadzi cię z tego błędu. Nowo zatrudnione osoby odbywają tam szereg szkoleń przydatnych później na rynku pracy. Decydując się na zatrudnienie w restauracji tej sieci zyskujesz szansę nauczenia się, jak brać odpowiedzialność zarówno za swoje zadania, jak i za wyniki współpracowników.

MCDONALD ANKIETA

Jeden człowiek, wiele obowiązków

Nieważne, czy zdecydujesz się piąć po szczeblach kariery w korpo, założysz własny sklep spożywczy czy będziesz balować za hajs z YouTube’a. Niemal każda praca wymaga umiejętności panowania nad wieloma zadaniami w tym samym czasie. Jest to jedna z rzeczy, w której zdobywa się wprawę wraz z biegiem czasu.

Radzenie sobie z wieloma zadaniami jednocześnie, na początku może się wiązać z dużą ilością błędów. Rozpoczynając pracę w młodym wieku odrobisz je wcześniej niż znajomi, którzy zatrudnią się dopiero na studiach. 

Dlaczego obsługa klienta jest taka ważna?

Znasz pojęcie „kompetencji miękkich”? Są kluczowe w komunikowaniu się zarówno ze współpracownikami, jak i z klientem. Posiadając je, masz pewność że twoje współdziałanie będzie efektywne. Jest to nie tylko wspominana wcześniej umiejętność pracy w zespole czy wielozadaniowość. To także kreatywność, asertywność, umiejętność dochodzenia do kompromisu czy zarządzania czasem. 

Jednym z często powtarzających się punktów rubryki „wymagania pracodawcy” jest pozycja „umiejętność obsługi klienta”. Prowadzona we właściwy sposób sprzyja budowaniu zaufania oraz sprawia, że klient zostaje z marką na dłużej. To właśnie jedna z umiejętności miękkich. A te można wyćwiczyć. Im wcześniej zaczniesz pracę, tym lepiej. Doskonałą szkołą kształtującą standardy komunikacji z klientem jest praca w McDonald’s. Pracownicy restauracji mają okazję poznać specyfikę pracy w niełatwych, czasem wymagających opanowania sytuacjach. 

Bogate CV

Częstym problemem osób szukających pracy po studiach są… zbyt małe kompetencje zawodowe. Skupiając się na nauce i zdobywaniu wiedzy, zapominają o budowaniu doświadczenia. Nie wierz tym, którzy mówią, że prace dorywcze i tymczasowe nie są warte wpisania do CV. 

Młody pracownik mogący się pochwalić jakimkolwiek doświadczeniem zawodowym, jest dla pracodawcy łakomym kąskiem. Staż pracy dłuższy niż u rówieśników świadczy nie tylko o pracowitości. To także dowód na zaradność i dobrą organizację czasu. 

Dobra ekipa

Sprawdzona paczka znajomych to prawdziwy skarb. Jednak nie warto się zamykać na innych ludzi. Odmienne środowisko to kolejne życiowe doświadczenia. Chcesz poznać nowych ludzi, ale nie wiesz jak to zrobić? To proste! Idź do pracy. Oprócz oczywistych korzyści jakimi są doświadczenie, nauka nowych umiejętności i dodatkowe pieniądze, masz szansę zdobyć kolejnych znajomych. 

 

Tekst powstał we współpracy z marką McDonald’s.