Spis treści:

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie

World Happiness Report to publikacja, z której można się dowiedzieć, jaki kraj jest uważany za najszczęśliwszy na świecie. Opiera się na wielu danych, ale najważniejszym źródłem jest ankieta Gallup World Poll. Respondenci z 156 badanych krajów są proszeni o ocenę swojego obecnego życia w skali od 0 do 10. 

Pierwszy raport powstał w 2012 roku. Autorem rankingu jest Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Solutions Network), czyli organizacja non profit, uruchomiona przez ONZ. 

Przeczytaj również: Najbardziej niedoceniane miejsca w Europie. Na liście CNN jest też polska propozycja

Finlandia najlepsza od lat 

Od pięciu lat wygrywa to samo państwo. Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie? Na taki sukces składa się zapewne wiele czynników. To jeden z najmniej skorumpowanych krajów na świecie, w którym wolność polityczna i obywatelska odgrywają ważną rolę. Istotne w zachowaniu dobrostanu Finów są również ciągły rozwój edukacji i opieki zdrowia. 

Czy Finowie są szczęśliwi? Na to pytanie odpowiedział Frank Martela, fiński filozof i psycholog, który zadowoleniem z życia zajmuje się na co dzień w swojej pracy. Podpowiada, co robią najszczęśliwsi ludzie. To 3 proste zasady:

Nie porównują się z innymi

Zdaniem psychologa Finowie potrafią się skupić na tym, co daje im szczęście, a nie jak wygląda ono z perspektywy innych osób. Biorą sobie do serca słowa jednego z poetów, aby nie porównywać się z ludźmi, ani nie chwalić się swoim szczęściem. Ważniejsze jest dla nich odkrycie, co tak naprawdę daje im zadowolenie i ustalenie własnych standardów niż próba zaimponowania sąsiadom. 

67
Jak wygląda fiński sposób na szczęście?/123RF/PICSEL

Doceniają kontakt z naturą i aktywność 

Kontakt z naturą zapewnia Finom spokój, energię i relaks, dlatego w badaniu z 2021 r. aż 87 procent z nich zadeklarowało, że to dla istotny element życia. To nie są puste słowa. Większość letniego urlopu spędzają na wsi. Wybierają różne formy ruchu na zewnątrz, zamiast surfowania w internecie. 

65
Krajobraz fińskiej wioski zachwyca/123RF/PICSEL

Aktywność fizyczna np. w parku jest normalnym elementem codzienności Finów. Nawet tych żyjących w większych miastach. Nordic walking, który w Polsce zyskuje na popularności, bywa też nazywany fińskim chodzeniem. To nie przypadek. Sport ma swoje korzenie w Finlandii. 

Prócz tego Finowie chętnie jeżdżą na nartach i grają w hokeja. Uwielbiają pesäpallo, czyli grę zespołową podobną do baseballu. Morsują i spędzają czas w saunie. To ich sposoby na relaks, zahartowanie organizmu i zachowanie zdrowia. Nie bez powodu sucha sauna bywa nazywana fińską. 

66
Fińska sauna/123RF/PICSEL

Ufają i cenią szczerość 

Test „zgubionego portfela” Reader's Digest to potwierdza. W ramach eksperymentu reporterzy zostawili 192 portfele w 16 wybranych miastach (po 12 w każdym). We wszystkich portfelach znalazły się te same rzeczy: zdjęcie rodzinne, kupony, wizytówki i pieniądze (równowartość 50 dolarów). Istotny był też numer telefonu komórkowego do właściciela zgubionego przedmiotu. Najuczciwsi okazali się mieszkańcy Helsinek. Wróciło 11 z 12 pozostawionych tam portfeli. 

Finów cechuje duże zaufanie społeczne. Dzieci często jeżdżą komunikacją publiczną do szkoły lub bawią się na zewnątrz bez ciągłego nadzoru dorosłych. Frank Martela przekonuje, że jeżeli student zapomni laptopa z fińskiej biblioteki, to po powrocie do niej, odzyska go bez problemów. 

dzieci w Helsinkach na tle Teatru Narodowego
Dzieci na lodowisku w Helsinkach, w tle Fiński Teatr Narodowy /123RF/PICSEL

 

Kolejne miejsca w zestawieniu 

W rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie w 2022 r. w pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: Dania, Islandia, Szwajcaria, Holandia, Luksemburg, Szwecja, Norwegia, Izrael, Nowa Zelandia. Niewiele niżej na liście są Austria czy Niemcy. Polska nie może pochwalić się takim wynikiem, uplasowała się dopiero na 48 miejscu. 

Oprac. Monika Wąs

 

Rozwiąż nasze quizy:

Środowy QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

Prawda czy fałsz. Ten geograficzny quiz to pestka nawet dla dzieci

Środowy QUIZ geograficzny z pułapkami. Prawda czy fałsz?