Spis treści:

Najbardziej niedoceniane miejsca w Europie – lista CNN

W niedawno opublikowanym spisie niedocenianych miejsc ze Starego Kontynentu CNN postawiło na różnorodność. Na liście dwudziestu jeden celów podróży z potencjałem znalazły się miasta, parki, jeziora, szlaki górskie i piesze oraz wyjątkowe wyspy. Zwrócono uwagę na zapierające dech w piersiach krajobrazy, dziedzictwo kulturowe i historyczne miejsca, serwowane przysmaki i możliwość uprawiania sportu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Niezapomniane widoki

Duński kurort Henne Strand jest położony nad Morzem Północnym. Ma piaszczystą plażę i ponad dwudziestometrowe wydmy. Nazwa miejscowości pojawia się w źródłach już w XII wieku. Wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza „miejsce z kogutami”. Robi wrażenie nie tylko na fotografiach. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vera W. (@schlogger)

Nellim i jezioro Inari według autorów listy CNN gwarantują jedne z najbardziej oszałamiających kolorów jesieni na świecie. Północne krańce Finlandii to też doskonałe miejsce do oglądania zorzy polarnej. 

jezioro Inari
Zorza polarna nad jeziorem Inari / 123RF/PICSEL

North Uist to wyspa w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych, która idealnie oddaje szkocki klimat. To przede wszystkim białe piaszczyste plaże i dzika przyroda. Zamieszkuje ją największa europejska kolonia lęgowa fok. Również miłośnicy historii znajdą tam coś dla siebie. Na wyspie znajduje się np. neolityczny grobowiec. 

North Uist
Tradycyjny dom ze strzechą w North Uist / 123RF/PICSEL

Niezwykłą scenerię można odnaleźć też w Irlandii w Regionie Midland. Znajdujące się tam pozostałości wczesnośredniowiecznego klasztoru Clonmacnoise, które wyglądają równie spektakularnie na żywo, co na fotografiach. Początki tego miejsca sięgają VI wieku i pamiętają najazdy Wikingów. Miejsce zostało zniszczone w XVI wieku przez angielski oddział wojskowy. Obecnie można oglądać pozostałości katedry i liczne krzyże. 

Clonmacnoise
Ruiny Clonmacnoise / 123RF/PICSEL

Grecka wyspa Patmos znalazła się w 21. propozycjach od CNN m.in. ze względu na piękne plaże i architekturę. Na niej św. Jan miał doznać objawienia, dzięki któremu powstała „Apokalipsa”. Sardynia kojarzy się m.in. ze Szmaragdowym Wybrzeżem, podwodnymi jaskiniami, klifami. Choć przez twórców amerykańskiej listy najbardziej niedocenianych miejsc na Starym Kontynencie została wyróżniona za to, że „łączy włoską kulturę z katalońskimi, północnoafrykańskimi i francuskimi smakami”. 

Wyjątkowa propozycja z Polski

To nie na Warszawę i Kraków zwrócono tym razem uwagę. Miejsce, które czeka na swoje pięć minut sławy to wg wykazu CNN Białowieski Park Narodowy. Historia ochrony tego miejsca jest długa. Jego początki są związane z wyprawą uczonych pod kierownictwem prof. Władysława Szafera, która w kwietniu 1919 roku zawitała do Białowieży, aby sprawdzić, czy w puszczy nadal żyją żubry. 

Białowieski Park Narodowy znajduje się w województwie podlaskim i jest znany z ochrony fragmentu Puszczy Białowieskiej, czyli „ostatniego na niżu Europy lasu naturalnego o charakterze pierwotnym”. Został wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego symbolem jest największy ssak lądowy Europy – żubr.

żubry
Żubry w Białowieskim Parku Narodowym / 123RF/PICSEL

 

Górskie propozycje z listy CNN

Amerykanie polecają wycieczkę w rumuńskie góry Apuseni, gdzie na licznych trasach wspinaczkowych można podziwiać niesamowite krajobrazy. Bułgarskie Bansko doceniono ze względu na ośrodek sportów zimowych. Miejscowość położona na wysokości 925 m n.p.m zachwyca Górami Pirin, które przypominają Alpy.

Statiunea Bansko
Bansko /fot. Wikipedia (domena publiczna)

Na liście CNN znalazł się też położony w Hiszpanii Picos de Europa. To największy masyw skał wapiennych w Europie, chroniony dzięki utworzeniu tam parku narodowego. Taki typ skał można też znaleźć w greckim „miejscu za górami”. Są tam połacie lasów, głębokie wąwozy, pastwiska i malownicze wioski, które wyglądają jak z pocztówki. Zagori to raj nie tylko dla oka. Fani mięsnych potraw docenią bogactwo tamtejszej kuchni. 

Pico
Takie widoki można zobaczyć w Picos de Europa /fot. Wikipedia (domena publiczna)

 

Niedoceniane miasta 

Na liście CNN znalazło się kilka europejskich miast. Zlokalizowane w różnych częściach kontynentu oferują coś dla ciała i ducha. 

Antwerpia zachwyciła twórców wykazu swoją historią. Była jednym z najważniejszych punktów na nowożytnej mapie szlaków handlowych. Katedra Najświętszej Marii Panny wzniesiona w tym okresie jest dziś uważana za jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. W Muzeum Red Star Line mieszczącym się w dawnym biurze żeglugowym można poznać historię emigrantów, którzy trafiali do miasta w drodze do Ameryki. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sabrina Empunkt (@ymlevart)

W wykazie CNN Bazylea została nazwa „niedocenianym szwajcarskim klejnotem”. W Muzeum Tinguely'ego można obejrzeć dzieła jednego z najważniejszych szwajcarskich artystów XX wieku. Kalmar to historyczne miasto w Szwecji. Dzieje zamku i murów obronnych sięgają średniowiecza. Amatorom pieszych wędrówek miasto oferuje dwustukilometrowy szlak, a smakoszom szwedzkie bułeczki cynamonowe. 

Kalmar zamek
Zamek w Kalmar /fot. Wikipedia (domena publiczna)

Podobno w angielskim Norwich można znaleźć pub na każdy dzień i kościół w niedzielę. Katedra, której budowę rozpoczęto w XI w., może być nazwana „muzeum witrażu”. Pierwsze wzmianki o znajdujący się nieopodal katedry pubie „Adam i Ewa” pochodzą z XIII wieku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 🍁✨🎄Liam Pearson🎄✨🍁 (@lundonlens)

We Francji na północ od Awinionu znajduje się Orange – miasto z najlepiej  zachowanym na świecie rzymskim teatrem z I wieku. Pierwotnie mógł podobno pomieścić nawet 11 tys. widzów, obecnie 7 tys. Akustyka miejsca jest nadal wykorzystywana podczas przedstawień teatralnych i koncertów. Pula leży na skraju półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim i bywa nazywana „chorwackim Rzymem”, bo jest położona na siedmiu wzgórzach. Nadal można tam zobaczyć pozostałości imperium, np. dobrze zachowanego rzymski amfiteatr. Wyraźnie włoski klimat można też odnaleźć w kuchni. 

Pula
Pula /fot. Wikipedia (domena publiczna)

Kosowska Prisztina oferuje kawę i kulturę kawiarnianą, której nie powstydziliby się najlepsi bariści. W lecie zaprasza mieszkańców i turystów na basen do Gërmia Parku. Podczas spaceru w tym parku można zobaczyć np. dęba macedońskiego. Również Rotterdam doceniono ze względu na kuchnię. To przemysłowe miasto, które oferuje hamburgery, steki lub tajskie curry „najlepsze po tej stronie Atlantyku”. Zaprasza też na rynek, gdzie można znaleźć świeżo upieczony chleb, holenderskie sery, ryby i warzywa od lokalnych dostawców. 

Markthal_(Rotterdam)_pic5
Kolorowa hala targowa (Markthal) w Rotterdamie /fot. Wikipedia (domena publiczna)

W niemieckim Wiesbaden można wypocząć. Uzdrowisko działało, zanim branża wellness stała się popularna. Źródła termalne mogą pomóc osobom cierpiącym na bóle reumatyczne, schorzenia kręgosłupa, a kąpiele termalne w temperaturze 67 stopni Celsjusz mogą być elementem rehabilitacji pourazowej. 

Wilno znalazło się na liście CNN m.in. ze względu na barokową architekturę. Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława to najwyższy kościół na Litwie. Budynek otacza aż 11 kaplic bocznych. Najlepiej znana nosi imię św. Kazimierza. To zabytek wczesnego baroku. 

Wilno
Wilno z lotu ptaka / 123RF/PICSEL

oprac. Monika Wąs

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ Stolice, które często się mylą. Dopasujesz odpowiednie miasto?

QUIZ: Gdzie rządził Świniopas, kogo nazywano Semiramidą Północy? Sprawdź się w QUIZIE historycznym

QUIZ dla bystrych. Po 3 słowach zgadnij, o jakie polskie miasto chodzi