W siły Księżyca wierzyli już Arystoteles czy Apulejusz z Madaury. Uważali oni, że Księżyc powoduje szaleństwo i wiązano z nim problemy psychiczne. Panowało również przeświadczenie, że pełnia może zamieniać ludzi w wilkołaki. Współcześnie, szeroko zakrojone badania potwierdziły, że fazy tego ziemskiego satelity wpływają bezpośrednio na człowieka. 

Fazy Księżyca

Cykl Księżyca ma cztery fazy. Pierwsza to nów, podczas którego Księżyc jest niemal niewidoczny, ponieważ Słońce i satelita ziemski znajdują się w jednej linii. Wraz z uwidacznianiem się Księżyca z dnia na dzień, występuje pierwsza kwadra. Podczas niej można zaobserwować połowę tarczy. Następnie jest pełnia – Księżyc jest widoczny w całości. Po pełni znowu staje się coraz mniej widoczny i następuje ostatnia kwadra. 

Fazy Księżyca a człowiek

Nów, nazywany „nowym Księżycem”, według niektórych badań, wpływa bardzo korzystnie na człowieka – jest to dobry moment na podjęcie aktywności fizycznej, gdyż od nowiu człowiek „dostaje” dodatkową energię. Operacje i zabiegi w tym czasie są wskazane, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko krwotoków. Warto też poddać się zabiegom kosmetycznym, a włosy szybciej rosną. W czasie pierwszej kwadry należy skupić się na odżywianiu organizmu. Jest to dobry moment na przyswajanie witamin i prawidłową dietę, gdyż w trakcie tej fazy łatwo przybrać na wadze. Energia organizmu rośnie, człowiek staje się bardziej emocjonalny. Pierwsza kwadra sprzyja rozwiązywaniu konfliktów, zmianie pracy czy podróżom. Nie należy się przemęczać w tym czasie, warto postawić na komfort – to czas odżywiania i oczyszczania organizmu.

123072619_l
Warto wybierać terminy zabiegów podczas nowiu. /123RF/PICSEL

Faza pełni ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na człowieka. Pełnia kojarzy się z sukcesem, jak i nerwowością. Najczęściej to podczas tej fazy człowiek odczuwa zmęczenie, spadek nastroju, agresję. Często występują też bezsenność i migreny, rany gorzej się goją, a każdy zabieg boli bardziej – wszystko to za sprawą spadku energii. Warto skupić się wówczas na swoich nierozwiązanych sprawach. Ostatnia kwadra to czas wyciszenia organizmu. Człowiek może wtedy odczuwać zmęczenie, ociężałość i spadek odporności. Każde działanie wymaga pełnego skupienia i kontrolowania emocji.

Badania nad Księżycem

Profesor Horacio de la Iglesia oraz doktor Leandro Casiraghi z Uniewersytetu w Waszyngtonie przeprowadzili badania na temat tego, w jaki sposób pełnia wpływa na sen człowieka. W badaniu uczestniczyło 98 rdzennych mieszkańców Argentyny. Naukowcy monitorowali ich sen za pomocą czujników aktywności na nadgarstkach. „Okazało się, że w okresie 3-5 dni przed pełnią sen badanych zmieniał się. Chodzili spać wyraźnie później i spali mniej” - mówi prof. Horacio de la Iglesia.

135641707_m
Dowiedziono, że cykl menstruacyjny może synchronizować się z fazami Księżyca. /123RF/PICSEL

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Würzburgu, kierowany przez Charlotte Förster, zaobserwował również, że fazy Księżyca mogą być zsynchronizowane z zachowaniem rozrodczym i cyklami menstruacyjnymi kobiet. Z badań na 22 kobietach wynika, że najczęściej krwawienie menstruacyjne występowało w noc nowiu lub tuż przed nim.

Dominika Knap