Thomas Edison nie wynalazł żarówki

Tak naprawdę Edison nie był pierwszym wynalazcą żarówki. Udoskonalił jedynie wcześniejsze pomysły naukowców, takich jak Warren de la Rue i Joseph Wilson Swan. Faktem jest jednak, że „świecąca szklana kula” Edisona była pierwszą, która mogła działać przez ponad 40 godzin. Powodem,  dla którego Amerykanin pracował nad udoskonaleniem żarówki, była nyktofobia, czyli strach przed ciemnością. 

Z tym wydarzeniem związana jest anegdota, jakoby Edison po skończonych pracach nad wynalazkiem miał powiedzieć: „Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań”.

 

Żarówka
123RF/PICSEL

 

Pingwiny mogą skakać na wysokość dwóch metrów

Pingwiny, podobnie jak strusie i kilka innych gatunków ptaków, są nielotami, co oznacza, że nie posiadają zdolności latania. Straciły tę umiejętność w trakcie ewolucji na rzecz sprawniejszego poruszania się w wodzie, bo właśnie tam zdobywają pożywienie. Jednak pingwiny mogą wzbić się w powietrze – potrafią bowiem skoczyć na wysokość 2 metrów. Aby to zrobić, wytwarzają na piórach pęcherzyki powietrza, wypływają na powierzchnię wody i z niej wybijają się w górę.

Pingwiny
123RF/PICSEL

 

Ludzie dzielą z bananem ok. 60 proc. DNA

Ludzkie DNA zawiera około 3 miliardów par genów, z czego jedynie 0,1 proc. jest unikalna. Oznacza to, że genetyczne podobieństwo między ludźmi wynosi 99,9 proc. Reszta odpowiada za cechy takie jak kolor oczu czy choroby genetyczne. Z szympansami dzielimy 96 proc. DNA, 90 proc. z kotami, a dokładnie z rasą kotów abisyńskich, zaś w 60 proc. nasze DNA jest takie samo, jak kod genetyczny bananów.

Banan
123RF/PICSEL

 

Świnie nie mogą patrzeć w niebo

W wachlarzu polskich przysłów znajdziemy m.in. powiedzenie „Zobaczysz jak świnia niebo”, co oznacza czynność niemożliwą do zrealizowania. Świnie nie posiadają dźwigacza - kręgu szyjnego nazywanego po łacinie atlas, który odpowiada za poruszanie głową w górę i w dół. Przez naukowców świnie uważane są za jedne z najmądrzejszych zwierząt.

Świnia
123RF/PICSEL

 

Na Saharze padał śnieg

Sahara to największa gorąca pustynia na świecie. Temperatury mogą tam sięgać nawet 50 stopni celsjusza, co w połączeniu z ograniczonym dostępem do wody, powoduje, że życie na pustyni jest słabo rozwinięte. 18 lutego 1979 r. na Saharze miała miejsce anomalia pogody – przez pół godziny na pustynny piasek padał śnieg. Kolejny opad zdarzył się 19 grudnia 2016r. Zdjęcie śniegu na pustyni udało się zrobić fotografowi z Algierii, Karimowi Bouchetata. Algierczyk relacjonował na Facebooku: „Śnieg szybko topniał, ale utrzymał się prawie cały dzień”.

Pustynia
123RF/PICSEL

 

George Bush był cheerleaderem

Cheerleadering zazwyczaj kojarzy się z grupą kobiet, które w przerwach meczów tańczą z pomponami i wykonują skomplikowane akrobacje. Przygodę z cheerleaderingiem miał także George Bush, który grał na trąbce w drużynie z Phillips Academy w stanie Massachusetts. Przeszłość związaną z tym sportem posiadali też inni prezydenci USA: Ronald Reagan czy Franklin D. Roosevelt.

Cheerleaderki
123RF/PICSEL


W jednym z amerykańskich miast kurczaki mają zakaz przechodzenia przez ulicę

Przepis ten obowiązuje w mieście Quitman, w stanie Georgia. Nie jest to jedyne dziwne amerykańskie prawo. W Teksasie zabronione jest malowanie graffiti na krowach, a mieszkańcom Minnesoty nie wolno brać udziału w zawodach polegających na łapaniu świń nasmarowanych tłuszczem.  

Świat jest pełen ciekawostek, o których nie mówi się podczas szkolnych lekcji. Warto czasem zagłębić się np. w przeszłość znanych osób i odkryć, że George Bush nie zawsze był stonowanym mężczyzną w garniturze czy  dowiedzieć się ile łączy człowieka z bananem.

Kurczak
123RF/PICSEL

 

Rozwiąż nasze quizy:

Czy znasz znaczenie najdziwniejszych polskich słów? QUIZ dla znawców języka polskiego

QUIZ: Kultowe gry i zabawy z PRL-u? Pamiętasz zasady

QUIZ: Jak to się pisze? Takie pułapki na dyktandzie pokonają tylko mistrzowie języka polskiego