Ucz się rosyjskiego, bo stanie się on językiem uniwersalnym na całym świecie

Uczniowie, którzy uczęszczali do szkoły w czasach PRL, szczególnie odczuli wpływ sąsiadującego państwa ZSRR na Polskę. Dzieci uczono rosyjskiego od piątej klasy podstawówki, aż do matury. Nauczyciele powtarzali, że ten język jest przyszłościowy. Zmieniło się to dopiero w 1989 roku, kiedy w kraju doszło do przełomowych zmian, powstał nowy rząd i Polska powoli stawała się suwerennym państwem. W 2004 roku weszliśmy do Unii Europejskiej, a w 2007 do strefy Schengen. Pozwoliło to Polakom na swobodne przemieszczanie się przez granice większości państw bez konieczności przechodzenia przez kontrole paszportowe. Uniwersalnym językiem na całym świecie jest dziś angielski. W Polsce był on obecny już od dawna, ale dopiero od 2009 roku dzieci uczą się go obowiązkowo od pierwszej klasy podstawówki. Oprócz angielskiego można też wybrać drugi język obcy, między innymi francuski czy niemiecki. 

Ucz się naszej wersji historii

W peerelowskich szkołach uczono przekłamanej historii naszego kraju. Ukrywano wiele faktów, które mogłyby ukazać ZSRR w negatywnym świetle. Na przykład zatajano informacje dotyczące tego, kiedy Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej (17 września 1939 roku), czy o zbrodni katyńskiej. W 1940 roku rząd ZSRR kazał rozstrzelać około 22 tysięcy obywateli naszego kraju. Ich ciała pochowano w masowych mogiłach w Katyniu. Ta zbrodnia w czasach PRL była wielką tajemnicą. Rosyjscy prelegenci głosili hasła przekonujące, że system szkolnictwa działa dla dobra obywateli Polski. Nauczyciele nie mogli przekazywać prawdziwej wersji wydarzeń. Groziły im za to zwolnienia wraz z wilczym biletem, który nie dawał możliwości zatrudnienia w innej placówce. O tych wydarzeniach zaczęto mówić dopiero od lat 80.   

Ucz się tabliczki mnożenia, bo nie zawsze będziesz miał przy sobie kalkulator

Takie zdanie dzieci często słyszały od swoich nauczycieli w czasach PRL. Jednak dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, dzisiaj aplikacja z kalkulatorem znajduje się w każdym telefonie. Uczniowie mogą korzystać z dostępnych w nim narzędzi do nauki. Przykładowo istnieją aplikacje, dzięki którym możemy zeskanować zadanie i krok po kroku otrzymujemy jego rozwiązanie wraz z wynikiem. Innym, przydatnym narzędziem jest Omnibus, w którym znajduje się wiele materiałów szkolnych. Dzięki fiszkom do nauki i opracowaniom lektur można lepiej przygotować się do egzaminów. Są tam też ciekawe olimpiady, które poprzez zabawne testy, sprawdzają przyswojoną na lekcjach wiedzę. Dzisiaj, kiedy są prowadzone zdalne lekcje, warto skorzystać z dostępnych funkcji telefonu. Te aplikacje pomagają dzieciom w nauce, a nauczycielom w prowadzeniu lekcji. 

Zobacz także artykuł: Szkoła dawniej i dziś - zobacz różnice

Autor: Katarzyna Seratowicz