Spis treści:

Świstunka ałtajska – co to za ptak? 

16 listopada 2023 roku dr hab. Marcin Polak i dr Maciej Filipiuk, czyli ornitolodzy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, oraz studenci z Koła Naukowego Biologów UMCS zaobserwowali na terenie Wydziału Biologii i Biotechnologii bardzo rzadkiego w naszym kraju ptaka.

Była to świstunka ałtajska, pochodząca z rodziny świstunek. Ptak ten mierzy ok. 10-12 cm i ma szarawo-zielony odcień upierzenia oraz wyraźny pasek na końcach dużych pokryw. Zwykle bytuje wewnątrz koron drzew i krzewów oraz żywi się drobnymi owadami nadrzewnymi i pająkami, które najczęściej zgarnia z liści i gałęzi. 


Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z biologii? Poznaj nowy serwis edukacyjny!

Występowanie i ochrona

Lęgowiska tego gatunku – jak wskazuje sama jego nazwa – występują od gór Ałtaj, przez góry Sajan, granicę rosyjsko-mongolską, góry Tienszan, granicę chińsko-kazachstańską, Kirgistan i Tadżykistan, aż po Himalaje. Ptak zimuje natomiast Półwyspie Indyjskim i Indochińskim.

Polska jest zatem terenem bardzo dalekim od miejsc występowania świstunki ałtajskiej, jednak jak twierdzą naukowcy, zdarza się czasem, że jakiś młody ptak z tego gatunku pomyli kierunek lotu i za sprawą tego znajdzie się w naszym kraju. Dzieje się tak jednak niezwykle rzadko – naukowcy i studenci z UMCS-u byli świadkiem dopiero jedenastego stwierdzenia obecności tego ptaka w Polsce, a pierwszego na Lubelszczyźnie. Spotkanie go było więc prawdziwą gratką dla tych pasjonatów ornitologii.  

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje świstunkę ałtajską za gatunek najmniejszej troski, a w miejscach swojego występowania jest ona uważana za pospolitego ptaka. W Polsce jednak – ze względu na niezwykłą rzadkość – objęto ją ścisłą ochroną gatunkową.

Źródło: ptaki.info, umcs.pl, bryk.pl

Oprac.: Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z biologii

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z biologii